MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Toplum » Kadıköy’de hafriyat kamyonu dehşeti! 10 ÖLÜ

Kadıköy’de hafriyat kamyonu dehşeti! 10 ÖLÜÖzel Haber: Adem Giden

Haber başlığımızdaki acı fatura ne yazık ki gerçek! Kazaların ayrı yer ve zamanlarda olması sonucu değiştirmedi; Şehrin göbeğinde ölüm, ölüm ve yine ağır ölüm! Kadıköy, hafriyat kamyonları ve beton mikserleri nedeniyle son iki yıl içerisinde 10 vatandaşını kaybetti. Bir yanda “yeni ocaklar” inşa etmeye çalışılırken diğer yandan ocaklar söndü!

“Daha medeni” koşullarda yaşamamız için binalar yükselirken “o medeniyetin” altında sıkışan canlarımız yok oluyor. “Şoför sizi bu alanda göremez” yazısı bizleri kurtarmaya yetmiyor. Sadece insanları da konuşmayalım; “Metal canavarlar”  nedeniyle kaç sokak hayvanının öldüğü ya da sakat kaldığı ise bilinmiyor.

KADIKÖY’DE YARA BÜYÜK!

Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda hafriyat kamyonunun altında kalarak hayatını kaybeden Şule İdil Dere’nin ailesinin ağır tonajlı araçlara yönelik yaptığı takipte ortaya çıkan ve kamuoyuna yansıtılan rapor, durumun ciddiyetini ortaya koyuyor. Diğer yandan istatistikler, Dere ailesinin yanı sıra birçok raporda da çarpıcı bir şekilde kamuoyunun gözleri önüne seriliyor. Şule İdil Dere ile birlikte Göztepe Tanzimat Sokak’ta 36 yaşındaki motorlu kurye Volkan Aydemir, Suadiye Kaptan Arif Sokak’ta 50 yaşındaki Ayşe Altın, Erenköy Yakutlu Sokak’ta 66 yaşındaki Mehmet Demirkaya, Moda Tuğlacı Emin Bey Sokak’ta 22 yaşındaki Özge Kandemir gibi hayatını yitiren 10 vatandaş, kentsel dönüşüm sancısının kayıpları olarak yürekleri dağlıyor. İstanbul genelinde yitirilen 1 yılda kaybedilen 22 canın 9’unun yaya, 1’nin de bisikletli olduğu da Dere ailesi raporunda yer aldı.

Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP Grubu tarafından paylaşılan bilgiler de İstanbul’daki 2013 ve 2017 yıllarındaki hafriyat alanı 15,8 km olarak duyuruldu. Bu alan, İstanbul’un 7 ilçesinin yüz ölçümünden daha büyük olarak tespit edildi.

ŞOK GERÇEK! İSTANBUL’DA 1 YILDA CAN VEREN 22 KİŞİNİN 5’İ KADIKÖY’DEN!

Türkiye’de en yoğun şekilde kentsel dönüşüm çalışmalarının yürütüldüğü yerler arasında ilk sıralarda Kadıköy’de yer alıyor. Sistemsizlik, takipsizlik ve açgözlülük, beraberinde geri dönüşü olmayan ağır sonuçları getiriyor.

Yapı stoğunun yüzde 90’ına yakını riskli grupta bulunan Kadıköy’de kentsel dönüşümün gerçekleşmesinin gerekliliği kaçınılmaz ancak emniyetli koşullar sağlanamayınca, ortaya korkunç manzaralar çıkıyor. Sadece Kadıköy’de 2017 yılında hafriyat kamyonları ve beton mikserleri nedeniyle 5 kişi hayatını kaybederken bir yıl daha geriye gittiğimizde ölü sayısı 10’a yükselmesi, “katliam” gibi korkunç gerçekleri gözler önüne seriyor.

YAKLAŞIK 13 BİN KAMYON TAKİBE ALINIYOR ANCAK, GİDEN GİTTİ…

Metropolde moloz, hazır beton ve hafriyat taşıyan kamyonlara araç takip cihazları takılması çalışması başladı. GPS ile izlenecek “metal canavarlar”  aşırı hız yapmaları, güzergah dışına çıkmaları ya da hafriyatlarını yasal bölgeler dışına dökmeleri halinde cezai işlem ile karşı karşıya kalacak. Ocak 2018 öncesi İstanbul’da bir buçuk yılda 38, 12 ay içerisinde de 22 kişi feci şekilde can verdi. Kimi kamyonun tonlarca ağırlığı altında tekerleklere sıkıştı, kiminin üzer,ne ise hafriyat malzemeleri boşaldı ve saniyeler içinde canını teslim etti. “Bir kamyon ne kadar çok git – gel yaparsa, o kadar para kazanıyor” gerçeğinin profesyonel olarak nasıl aşılabileceği bilinmese de, aşırı hız yapmaları halinde sisteme takılacak olmaları caydırıcı nitelik taşıyor. Mevcut düzenleme hayata geçmeden önce ise çok yakın zamanda 38 canın kaybedilmesi; “İlla ki insanın ölmesi mi gerekiyor, can yanmadan planlanarak önlemlerin alınması faydalı olur” gerçeğini gözler önüne seriyor. Türkiye genelinde hafriyat kamyonu dehşeti nedeniyle ölü sayısı ise 141’e, yaralı sayısı ise 452’ye ulaştı.

EMNİYET İÇİNDEKİ RÜŞVET ÇARKINI YİNE EMNİYET ORTAYA ÇIKARDI!

2017 yılının Temmuz ayında Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, tarihi bir çalışmaya imza atarak acı gerçekleri ortaya çıkarmıştı. 24 Temmuz 2017 tarihinde suçüstü yapılarak ortaya çıkarılan rüşvet zincirinde, İstanbul’da hafriyat kamyonu ve beton mikserlerini denetimlerden kaçırmak için 79’u trafik polislerinden oluşan 148 kişi soruşturmaya dahil edilmiş, 31 Temmuz tarihinde de serbest bırakılmıştı. Bu dönemde İstanbul’da organize bir şekilde rüşvet zinciri olduğu gerçeği, kamuoyuna şoka uğratmıştı.

NE HİKMETSE RÜŞVETİ VERENLERE YÖNELİK SESLER DUYULAMADI!

Ortada rüşvet iddiaları ve soruşturmaları vardı ancak, “rüşveti kimler nasıl veriyordu” sorusunun ayrıntılarına yönelik aydınlanma net bir şekilde görülemedi. “Kimler, kamu görevlilerine para aktarıyordu” gibi soruların hala tam olarak yanıtlanmadığı da bir gerçek olarak önümüzde duruyor.

Galeri
📆 19 Şubat 2018 Pazartesi 20:49   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR