MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Yazarlar » Kast Sistemi
M. Nazım TELLİ
Kast Sistemi


Geçtiğimiz günlerde tüm Türkiye’deki okul müdürleri yer değiştirdi. Pendik’te elli, Kartal’da kırk, İstanbul’da bin yüz, civarında okul müdürü rotasyona tâbi tutuldu. A müdürü: x okulun dan y okuluna, B müdürü: y okulundan  x okuluna gitti.

Sebep? Aynı kurumda beş yıl üst üste çalışmış. Öncelikle şunu söyleyeyim ki: biz de değişimden yanayız. Ancak bugünkü değişim, değişim değil: sadece göz boyamadır. Zira bugünkü değişimin babadan oğla geçen “Kast Sisteminden” hiçbir farkı yoktur. Bunun adı değişim değil düpedüz ortada sıçan oyunudur. Değişim olsun ve olmalı. Ama bu değişim, yalnız müdürleri kendi arasında değil, tüm Milli Eğitimi aşağıdan yukarıya taşıyacak bir değişim olsun.

Meselâ, Eğitim Fakültesinden mezun olan öğretmen önce Kurtköy’de stajyer olarak göreve başlasın. 3 yıl sonra öğretmen olarak Şıhlı’ya, 3 yıl sonra Pendik’e gelsin.  Aynı öğretmen Kartal’da müdür yardımcısı, Maltepe’de müdür başyardımcısı, Kadıköy’de Okul Müdürü olsun.  Pendik’te 5 yıl Şube Müdürü,  Kartal’da 5 yıl İlçe Milli Eğitim Müdürü, 5 yıl sonrada İstanbul’da İl Milli Eğitim Müdürü olsun. İşte bu bir değişimdir. İşte bu rotasyondur.

Kimse asker, polis diye kendini kandırmasın. Zira teğmen olarak göreve başlayan her askerin önündeki hedef Genel Kurmay Başkanlığıdır. Komiser Muavini olarak göreve başlayan her polisin hedefi de Emniyet Genel Müdürü olmaktır. Bu hedefe de her yıl bir terfi alarak çıkar. Önünde engel var mı? Yok.

Ya öğretmen de? Hangi öğretmen, yükselerek İlçe, İl Milli Eğitim Müdürü ve Milli Eğitim Bakanı oldu? Hiçbiri. Çünkü uygulanan sistem Hindistan’daki babadan oğla geçen “Kast Sisteminden” başka bir şey değildir. Neydi “Kast Sistemi?” MÖ. 4000 yıllarında Hindus Nehri boyunca kurulan bir devlet vardı. Bu devlet kuruluşundan 2 bin 500 sene sonra Orta Asya’dan gelen ARİLER, tarafından istila edildi. Arileriler, kendilerinden sayıca çok fazla olan Hindistan’da otoriteyi sağlamak için bir sistem kurdu.

Kendi kendini denetleyen ve babadan oğla geçen Kast Sistemde: Hindistan’da yaşayanlar, Brahmanlar (din adamları), Ksatriyalar (yöneticiler, üst düzey askerler, asiller), Vaysiler (tüccarlar, çiftçiler), Südralar (Zanaatkârlar, işçiler), Paryalar (Halk) olarak beş parçaya bölündü. Babası asil olan asil, babası parya olan parya kaldı. Bu doğru mu? Yanlış. Milli Eğitim bu yanlışı yapmamalı.

Her öğretmen aşağıdan yukarıya tırmanarak eğitimin tüm kademelerinde çalışmalı. Başarı ve performansı ile en tepeye çıkmalı değişim ve rotasyon budur. İki müdürün yer değiştirmesi ise asla değişim değildir.

Ve neden Milli Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri değişmez? Bu ülkede kast sistem mi var?

Ayrıca yapılan değişimle tüm müdürler görünmez bir yarışa girmiş, her okul bir şantiye dönüşmüş. Ekonomi işliyor, masrafsa vatandaşın sırtına biniyor.

Devletin parası ise sokağa atılacağı günü bekliyor.

Mustafa N. Telli

📆 06 Ekim 2010 Çarşamba 20:54   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR