Slot Siteleri

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kadıköy Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Daire Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yayınlanma:
ABONE OL

Daire satın alma süreci pek çok açıdan dikkatli olmanızı gerektiren bir dönemdir. Yakın zamanda yaşamak ya da yatırım amacıyla bir daire satın almayı düşünüyorsanız nelere dikkat etmeniz gerektiğini bu içerikten öğrenebilirsiniz.

Öncelikle daire satın almanın aceleye getirilmemesi gereken bir süreç olduğunu belirtmeliyiz. İyi bir araştırma ve analiz sürecinin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Özellikle yeni bir projeden ev satın almayı planlıyorsanız bu hususlara çok daha fazla dikkat etmeniz gerektiğini ekleyelim. Toplu konut projelerine dair olmak istiyorsanız daireyi incelemeden önce firma incelemesi yapmalısınız. Firmanın güvenilir olup olmadığından emin olmalısınız. Proje sahibi firmanın daha önce hayata geçirdiği projeleri incelemek size fikir verecektir.

Henüz tamamlanmamış bir projeden daire almayı düşünüyorsanız tüm detayları mutlaka öğrenmelisiniz. Proje ne zaman tamamlanacak, ne zaman teslim edilecek, ekstra ödeme gerekecek mi gibi soruların yanıtları, ileride mağduriyet yaşamamanız adına önemlidir.

Deprem Riskini Göz Ardı Etmeyin!

Ülkemizin deprem kuşağında yer alıyor olması, daire satın alacak olanların bu unsuru da göz önünde bulundurmasını zorunlu kılıyor. Konutların kesinlikle ilgili yasa ve yönetmelikler çerçevesinde depreme dayanıklı olarak inşa edilmesi gerekiyor. Dolayısıyla satın alma işleminden önce konutun depreme dayanıklı olup olmadığını öğrenmelisiniz. Bununla birlikte evin bulunduğu bölgedeki deprem riskini de öğrenmenizi öneririz. Yeni çıkan yönetmelik kapsamında deprem riskinin yüksek olduğu bölgelerin bazılarında kentsel dönüşüm çalışmalarının yapılması gerekiyor. Almak istediğiniz evin bu bölgede olup olmadığını öğrenmenizi öneririz.

Haciz ve İpotek Konusunu Araştırın!

Satın almak istediğiniz evin üzerinde ipotek ya da haciz kararının olup olmadığını da öğrenmelisiniz. Çoğunlukla eski bir binada daire almak isteyenler bu unsuru göz önünde bulunduruyor. Ancak yeni tamamlanan bir inşaat projesinden ev almak istediklerinde ipotek ya da haciz konusunun göz ardı edildiği biliniyor. Oysa yeni tamamlanan projelerde de bu riskler mevcut olabilir ve dolayısıyla daire üzerinde bu kararların olup olmadığını araştırmanız gerekiyor. Eğer üzerinde ipotek olan bir daireyi satın alırsanız müteahhitin borcunun olması durumunda bu konut satılabilir. Dolayısıyla haciz ve ipotek konusu tahmin ettiğinizden çok daha fazla önem taşıyor.

Evi Mutlaka Görün!

Ev satın alırken yapılabilecek en büyük hatalardan biri de evi görmeden satın alma işlemlerini gerçekleştirmenizdir. Bu durumun ciddi mağduriyetler yaratabileceğini unutmamalısınız. Henüz tamamlanmamış bir projeden konut satın almayı düşünüyorsanız bu durumda proje bazında da olsa konutu ve sahip olacağı özellikleri incelemeniz gerekiyor. Tamamlanmış konularda ise evi görmeniz, size bahsedilmeyen olası sorunları tespit etmenizi sağlar. Bu durumun evin değerinde farklılıklar oluşturabileceğini unutmayın.

Evin Konumu Önemli!

Evin nasıl bir bölgede olduğu yani muhitin özellikleri de aslında önemlidir. Sadece evi değil evin bulunduğu semti ve mahalleyi de araştırmanızda fayda var. İlerleyen dönemlerde satın aldığınız gayrimenkulü satışa çıkarmak isteyebilirsiniz. Yatırım amacıyla satın aldıysanız kiraya vermek de isteyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda evin konumunun ne kadar önemli olduğu daha net anlaşılıyor.

Evin Krediye Uygunluğu

Şayet konut kredisi kullanarak daire satın alacaksanız evin krediye uygunluğu da araştırmanız gerekenler listesinde yer alır. Bankaların her ev için kredi vermediğini bilmeyenlere hatırlatalım. Eğer halihazırda bir bütçeniz yoksa evin krediye uygunluğu konusunu da mutlaka öğrenmelisiniz.

Bu arada yukarıda sıraladığımız hazırlık ve araştırma aşamalarına başlamadan önce kendinize uygun bir daire bulmanız gerekecek. İşte bu noktada önerimiz hepsiemlak üzerinden sahibinden satılık daire ilanlarına göz atmanız olacak. En popüler satılık ve kiralık ev ilanları sitesi olması nedeniyle çok daha fazla sayıda seçenek ile karşılaşacaksınız. Bu da ev satın almak için ayırdığınız bütçeyi daha verimli kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

İlgili Haberler

Dünyadan
20 Nisan 2024
Türk Kızılay öncülüğünde 9. İyilik Gemisi Mısır’a ulaştı, yardımlar Gazze yolunda

Gazze halkına insani yardım ulaştırmak üzere Türk Kızılay öncülüğünde hazırlanan 3774 tonluk malzemeyle yola çıkan 9’uncu İyilik Gemisi, 55 saat süren deniz yolculuğunu tamamlayarak Mısır’ın El-Ariş Limanı’na ulaştı. Yardım malzemelerinin hızla Gazze’ye sevkiyatını sağlamak için işlemler başlatıldı. Türkiye’nin 7 Ekim’den bu yana Gazze’deki çatışma mağdurlarına gönderdiği dokuzuncu gemi olan İyilik Gemisi, başta gıda, barınma, hijyen […]

Belediye
20 Nisan 2024
Dünyanın Çocukları “Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali” için İBB’de buluştu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 15 farklı ülkeden ‘Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali’ için İstanbul’a gelen çocukları, Saraçhane’deki tarihi Meclis Salonu’nda ağırladı. İmamoğlu, aralarında Filistin ve Ukrayna’dan gelen çocukların da bulunduğu katılımcılara, “Dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan savaşların, acıların son bulması, Atatürk’ün dediği gibi, yurtta ve dünyada barışın egemen olması için, çocuklardan öğreneceğimiz çok şey var. Dilerim, […]

Dünyadan
17 Nisan 2024
Başkan Yıldız’ın yeğeni Doruk Erol Çevik Eskrim Dünya Şampiyonu oldu

İstanbul Gazete ve Haberciler Federasyonu Başkanı Ali Rıza Yıldız’ın yeğeni Doruk Erol Çevik Gençler ve Yıldızlar Eskrim Dünya Şampiyonası’nda yıldız erkekler epede dünya şampiyonu oldu. İstanbul Gazete ve Haberciler Federasyonu Başkanı Ali Rıza Yıldız’ın yeğeni Doruk Erol Çevik eksrim de Dünya Şampiyonu oldu. Milli gururumuz Çevik, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da devam eden Gençler ve Yıldızlar […]

Genel
09 Nisan 2024
Tatil Fotoğraflarınız: Hırsızlara Davetiye mi, Keyifli Anılar mı?

Sosyal Medyanın Hırsızlık İstatistikleri Üzerindeki Etkisi Son yıllardaki istatistikler, bayram ve ara tatiller gibi yoğun dönemlerde artan hırsızlık vakalarına dikkat çekiyor. Ancak bu artışın arkasında yalnızca geleneksel yöntemlerin değil, aynı zamanda dijital dünyanın etkisinin de olduğunu söyleyebilirim. Özellikle sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte, hırsızlar giderek daha sofistike ve planlı bir şekilde işlerini yürütüyorlar. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, […]