MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Sağlık » Ultrasonda Hangi Hastalıklar Tespit Edilir?
Ultrasonda Hangi Hastalıklar Tespit Edilir?


Günümüzde hastalıkların tespiti ve iç organların görüntülenmesi için sıklıkla kullanılan ultrason görüntülemesi önemli olurken detaylı ultrason fiyatları dikkat çeker.

Aynı zamanda zararsız olmasından dolayı gebelik dönemlerinde bebeklerin görüntülenmesi için fayda sağlayan bir teknolojidir.

Genel olarak hamilelik sürecinde bebek sağlığı hakkında bilgi verilmesi amacıyla kullanılırken rahim ve yumurtalık görüntülenmesinde de yaygın bir şekilde uygulanır.

Ultrason Nedir ve Neden Çekilir?

Ultrason bir görüntüleme sistemi olup dışarıdan verilen ses yardımıyla vücut içerisinde yer alan organların görüntülenmesini sağlayarak rahatsızlıkların erken tespitini kolaylaştıran bir teknolojidir.

Görüntüleme sistemi sayesinde hastalıklara erken dönemde teşhis konması sağlanırken tedavilerin başarısında önemli bir rol oynar.

Ultrason genel olarak hastalıkların teşhisinde kullanılıyor olsa da zararsız bir görüntüleme olmasından dolayı bebek ve çocuklarda, hamile kişilerde de aktif olarak kullanılır. Aynı zamanda detaylı ultrason fiyatları uygun olduğu için de tercih edilir.

Ultrason Kullanım Alanları Nelerdir?

İç organların görüntülenmesinde aktif olarak kullanılan ultrason görüntüleme sistemi aynı zamanda çeşitlerinden faydalanılarak da detaylı bir görüntüleme sağlar. İç organlarda meydana gelen hasarların tespiti kolaylıkla bu görüntüleme sistemi sayesinde gerçekleşir.

Hamilelerde bebeğin görüntülenmesi, kas hastalıklarının incelenmesi, safra ve böbrek taşlarının görülmesi, iç organ enfeksiyonları ve hasarlarının tespit edilmesi gibi birçok alanda başarılı bir şekilde kullanılır.

Ultrason Fiyatları

Ultrason görüntüleme sistemlerinde vücutta yer alan hastalık ya da gebelik durumlarına göre farklı teknikler kullanılır. Bu teknikler ve ultrason yöntemlerine bağlı olarak ultrason fiyatlarıda değişiklik göstermektedir.

SGK kapsamlı olması ya da detaylı olması gibi etkenler maliyetlerde değişkenlik yaratacağından ayrıca detaylı ultrason fiyatlarıda farklı bir ücretlendirme göstereceğinden dolayı mutlaka merkezlerden randevu alınarak detaylı bilgi öğrenilmelidir.

Rahim Filmi Nedir?

Rahim filmi rahim boşluğunu ve tüpleri görüntülemek için kullanılan bir tanı yöntemidir. Bu röntgen çekimleri kısa sürede detaylı bir şekilde rahim içerisini ve tüpleri görüntülemeyi amaçlar. Tüplerin durumu ve rahim içerisi hakkında bilgi veren bu görüntüleme sistemi yaygın olarak günümüzde kullanılır.

Tüplerde meydana gelen daralma, genişleme, tıkanıklık varsa görüntüleme sistemi sayesinde tespit edilerek erken dönemde tedavisi sağlanır.

Rahim Filmi Nasıl Yapılır?

Röntgen çekimleri olan tüp ve rahim boşluğunun görüntülenmesi için geliştirilmiş rahim filmi için hasta uygun pozisyona getirilerek vajina bölgesine katater takılır. Bu katater içerisine bir kontrast madde verilerek gerekli görüntüler elde edilir.

İşlem 15 dakika gibi bir sürede tamamlanır ve hasta gündelik hayatına hemen dönebilir. Çekim işlemi radyoloji uzmanları tarafından yapılarak sonuçlar uzman hekimlere gönderilir.

Rahim Filmi Kimlere Uygulanır?

Gebe kalamayan, tüplerinde sağlık sorunu olan, kısırlık ve tüp bebek tedavisi gören herkese röntgen çekimi yapılabilir.

Uzman hekimlerin muayenesi sonrasında rahim filmi çekimleri uygun görülerek sonuçlara göre bir değerlendirme yapılması en sağlıklı yoldur. Tüpler ve rahim hakkında verilen bilgiye göre tedavi süreci şekil alır.

HSG Filmi Avantajları Nelerdir?

Bir görüntüleme sistemi olan HGS filmi, röntgen çekimi yardımıyla tüpler, rahim boşluğu hakkında bilgi veren bir çekim olarak bilinir. Tıkalı olan tüplerin açılarak gebelik ihtimalini arttırması, kısa süreli ve acısız olması sağlamış olduğu avantajlar arasındadır.

HSG Filmi Neden İstenir?

Kısırlık tedavisi, düşük ve nedeni belli olmayan gebe kalamama durumları, tüp bebek tedavisi görmek gibi durumların söz konusu olması halinde HSG filmiçekimleri uzman hekimler tarafından istenir.

Hem detaylı bilgi alınması sağlanırken hem de gebe kalma ihtimalini arttırmasından dolayı tedavi edici özelliğe sahiptir.

Çekimler sonrasında kolaylıkla hangi tedavinin uygulanacağı ve gebelik ihtimalinin arttırılması için süreçler daha kolay belirlenmiş olur. Bebek isteği öncesinde de HSG filmi mutlaka çekilmelidir.

📆 20 Temmuz 2021 Salı 11:50   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR