MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Sağlık » Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?
Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?


Retina dekolmanı birden fazla, ciddi belirtiler göstermiş olan tehlikeli göz rahatsızlığı arasında yer alıyor. Havada uçan cisimlerin görülmesi, kar gibi yağmakta olan koyu renkli noktalar, gözlerin açık ya da kapalı olması durumunda ışık çakması olaylarının yaşanması, görüş alanında gri ya da siyah renkte perdenin oluşumuna neden olur.

Ortaya çıkan belirtilerin normal olmadığı ve mutlaka bir uzmandan yardım alınması gerektiği bilinmelidir. Böylelikle retina dekolmanıbelirtilerinin görülmesiyle birlikte tedavisi gerçekleştirilmiş olur.

Retina Dekolmanı Tedavi Fiyatları

Hastalığın teşhisini koyabilmek ya da tedavinin gerçekleşebilir olması için sağlık kuruluşlarından yardım alınır. Bunun için özel ya da devlet hastaneler tercih edilmiş olur. Hastanelerin birbirinden ayrılması mümkün değildir. Çünkü tedavi ve teşhisin doğru şekilde konulabilir olması için hastanelerden yardım almaktan başka yol yoktur. Çok acil ve ihtiyaç durumunda özel hastanelerden yardım alınmış oluyor.

Hastalığın teşhisini ve tedavisini koyabilmek adına randevu alınması gerekir. Fakat merak edilen konulardan bir tanesi olan fiyat bilgisi vardır. Fiyat bilgisi her mekânda değişkenlik gösterebiliyor. Bu yüzden kesin olarak retina dekolmanı tedavisi için fiyat vermek mümkün değildir.

Tehlikeli Göz Rahatsızlıkları

Eski zamanlarda gerçekleştirilmesi zor olan katarakt ameliyatı artık günümüz şartlarında lazer tekniğiyle birlikte kısa süre içinde kontrol altına alınmış olur. Çok tehlikeli ve ciddi göz rahatsızlıklarının bulunması nedeniyle, erken dönemlerde tedavi edilmesi gerekir. Aksi durumlarda görme yetisinin kaybedilmesine neden olur.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Gelişen tıp ile birlikte artık katarakt kontrol altına alınabiliyor. Çünkü eski zamanlarda risk taşıyan bir hastalık olduğu için ileriki zamanlarda gerçekleştirilmesi gerekiyordu. Günümüzde bunlara gerek kalmadan, hastayı rahatsız etmesi durumunda lazer tekniğiyle birlikte aldırılabilir. Lokal anestezi uygulamasının gerçekleştirilmesi katarakt ameliyatı için yeterlidir.

İşlem ayakta tedavi edilebilir. İşlem sonrasında hasta taburcu edilebilir ve bunun için hastanede yatmasına gerek yoktur.

Uzman hekimlerin vermiş oldukları talimatlara uyulması durumunda iyileşme süreci hızlandırılmış olur ve daha etkili sonuçların alınmasına yardımcı olur. Yapılacak olan katarakt ameliyatımutlaka güvenilir ve uzman hekim tarafından gerçekleştirilmiş olması gerekir.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt ameliyatı için hastaya lokal anestezi uygulanması yeterlidir. Çünkü ayakta yapılabilen pratik bir tedavisi vardır. İşlem öncesinde hastanın gözüne damla damlatılır ve göz uyuşturulmuş olur.

Daha sonrasında lazer cihazının olduğu yere hasta alınır ve işlem gerçekleştirilmeye başlanır. Lense erişim sağlayabilmek adına korneaya küçük kesi yapılır.

Manipülatör aletinin kullanılabilir olması için tekrardan kesi yapılmış olur. Korneanın iç yüzünü koruyabilmek, gözün genişlemesini sağlamak ve göz içi boşluklarını koruyabilmek adına gözün ön odacığına jel enjekte edilir. Yerleştirilen implant sonrasında visko elastik aspire edilerek, gözün sıklığı kontrol edilmiş olur.

Makula Deliği Nedir?

Makulanın ortaya çıkmasına neden olan birden fazla hastalık mevcuttur. Bu sebepten dolayı rutin sağlık taramalarının gerçekleştirilmesi gerekir. Böylelikle oluşabilecek birçok rahatsızlığın önüne geçebilmek adına önlem alınmış olur. Makula deliği; retina merkezinde 3-4 mm’lik bir bölgede yer alıyor.

Makula hücrelerinin ve hücreler arasında organizasyon olarak, olağanüstü bir sistemle çalışması gerçekleştirilir. Makulanın ortasında görülen delik eğer tedavi edilmezse, görme yetisi kaybedilmiş olur.

Önlem alınmadığı için her geçen gün biraz daha büyümüş olur. Büyüyen delik nedeniyle görme yetisi her geçen gün azalmış olur.

Makula Deliği Evreleri Nelerdir?

Çok ciddi göz hastalığının arasında yer alan makula deliğidört evreden oluşur. Fakat hastanın hangi evrede olduğu fark etmez. Belirtiler görülüp, teşhis konulması durumunda mutlaka ameliyatının gerçekleştirilmesi gereken göz rahatsızlığıdır.

Çünkü ameliyatın yapılmadığı durumlarda hastalık ilerler ve son evreye kadar ulaşır. Hastalığın dördüncü evreye ulaşması durumunda, gerçekleştirilecek olan makula deliği ameliyatı, başarılı geçmeyebilir. Çünkü bu evreye kadar gelmesi durumunda ameliyatın başarı oranı düşmüş olur.

📆 19 Temmuz 2021 Pazartesi 11:47   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR