MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Sağlık » Açık Emar Nedir?
Açık Emar Nedir?


İleri teknoloji ve gelişen tıp sayesinde, günümüz şartlarında birçok hastalığın teşhisinin konulmasına yardımcı olan açık emar yer alıyor. Kişiye herhangi bir zarar veya ağrı vermeden, basit bir şekilde görüntüleme sağlanmış olur.

Radyasyon vermediği gibi herhangi bir yan etkisi de bulunmaz. Hastalar emara girerken sağlıklı ve sağlıklı olmayan hücrelerin ayırt edilmesine ve bunu görüntüye aktarmasına yardımcı olur. Hasta bu esnada hareket etmeden sabit bir şekilde bekler.

Görüntüleme işlemi tamamlandıktan sonra hasta hayatına kaldığı yerden devam edebilir. 3 tarafı açık olan emar görüntüsü gerçekleştirilirken, refakatçiler de eşlik edebilir. İşlem sırasında hastayı rahatlatmak ve heyecanını almak için müzik dinletilebilir ya da sohbet edilebilir. Gerçekleştirilmiş olan açık emargörüntüsü uzman hekimler tarafından incelenir ve hastaya teşhis konur.

Açık Emar Kimlere Uygulanır?

Normal emara göre daha fazla avantaj sağlayan ve birçok hastalığın teşhisini koymaya yarayan işlemdir. Çünkü standart emarda hamileler, çocuklar, obez hastaları, kapalı alan korkusu olan ve kalp rahatsızlığı olan hastaların emar görüntüsü alınamıyordu. Bu yüzden teşhisi koymakta güçlük çekildiği için açık emar ile bu sorun giderilmiş olur. Kişiye zarar vermeyen bu cihaz, herkese uygundur ve güvenle tercih edilebilir.

Açık Emar Görüntüleme Teknikleri

Pek çok görüntüleme tekniği yapılacağı zaman açık emar uygulamasından yardım alınır. Uygulama sayesinde kapalı alan korkusu olan, obezite hastaları, çocuklar ve hamileler için daha kullanışlı hale geliyor. Böylelikle standart emara göre görüntüleme işlemleri gerçekleştirilir ve hastalığın teşhisi konulmuş olur.

Anestezili Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Sağlık kuruluşlarının hepsinde rahim filmi çekilebilir. İşlemin gerçekleştirileceği hastane ile iletişime geçerek; randevu alınabilir ve bu esnada rahim filmi ücreti hakkında bilgi sahibi olunur.

Alınan randevu sonrasında hastaya gidilir ve bunun için herhangi bir hazırlık yapılmasına gerek yoktur. İşlem öncesinde hastaya önlük giydirilir ve odaya alınır. Daha sonra hasta tamamen uyutulması için anestezi uygulanır.

Hastaya uygun dozda ilaç hazırlanır ve vajina bölgesi ile rahim ağzı temizlenerek mikroplardan arınmış olur. Daha sonra rahim ağzına, önceden hazırlanmış olan ilaç enjekte edilir. C kollu röntgen cihazıyla birlikte rahim filmi görüntülenmiş olur.

Çekim bu şekilde tamamlandıktan sonra hastanın kendine gelmesi için beklenir. Sonrasında hasta taburcu edilebilir. Rahim filmi fiyatları hakkında bilgi alabilmek için işlemin yapılacağı hastaneyle iletişime geçilmesi gerekir.

Rahim Filmi Kullanım Alanları

Çekilecek olan rahim filminin süresi yaklaşık olarak 2-3 dakika arasında değişkenlik gösterir. Rapor edilmesi için ise 3-5 dakika arasında beklemek gerekir. Fakat hastanenin yoğunluğuna göre bu süre farklılık gösterir. Kadın hastalıklarının ciddi sorun teşkil etmesinden dolayı birçok alanlarda kullanılabilir hale gelmiş bulunur.

Rahim ile alakalı hastalıkların, gebelik araştırması, rahim tüplerinin içyapısı ya da tüplerin açıklığını kontrol edebilmek adına görüntüleme işlemleri gerçekleştirilmiş olur. Uzman hekimlerden yardım alınarak bilgi sahibi ve rahim filmi fiyatları hakkında bütün sorular sorulabilir.

Rahim Filmi Nasıl Uygulanır?

Özellikle özel hastanelerde çekilecek olan rahim filmi ve diğer filmler olmak üzere, ücretleri merak konusu oluyor. Ücretleri hakkında kesin olarak bilgiye rastlanması mümkün değildir. Bu yüzden öncesinde işlemin yapılacağı hastaneyle iletişime geçerek, bilgi alınabilir. Çekim işlemleri için hastayı film masasına sırt üstü yatırılır. Daha sonra bacaklarını kendine doğru çekerek, toplamış olur.

İlk olarak muayene işlemlerini tamamlayabilmek adına spekulum takılmış olur ve rahim ağzı görülmesi sağlanır. Vajina ve rahim ağzı mikroplardan arınması için bir solüsyonla silinmiş olur. Rahim ağzı ucuna ince boru yerleştirdikten sonra rahme ilaç verilmiş olur. Bu sayede rahim filminin daha doğru şekilde çekilmesi sağlanır. İşlem öncesinde veya sonrasında rahim filmi ücreti verilebilir.

Rahim Filmi Fiyatları

Rahim filmi pek çok hastanede çekilebilir. Ham kamu hem de devlet hastanelerinde rahatlıkla tercih edilebilir. Fakat daha hızlı sonuç alabilmek adına ve acil durumlarda bu işlemi özel hastanelerde gerçekleştirmekte fayda vardır. Özel hastanede çekilecek olan rahim filmi fiyatları genelde merak konusu olur.

Fakat burada bu konu hakkında kesin bilgi verme durumu yoktur. Çünkü sağlık kuruluşlarının çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak hazırlamış oldukları fiyat listeleri mevcuttur. Önceden iletişime geçerek rahim filmi fiyatları detaylarıyla birlikte bilgi alınabilir.

📆 19 Temmuz 2021 Pazartesi 11:44   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR