MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Sağlık » Ciddi Göz Hastalığı: Sarı Nokta
Ciddi Göz Hastalığı: Sarı Nokta


Sarı nokta hastalığı, gözün daha net görme yetisinden sorumluğu bölgesinde görme kayıplarının yaşanması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Retina tabakasında yer alan sarı nokta, bu bölgede yer alan reseptör hücrelerin zamanla kaybolması ile görme alanı yok olmaya başlar. Sarı nokta hastalığı görülen kişilerde zamanla görme alanı gözün kenarlarına doğru genişlemeye başlar.

Bu durumda hasta gözün ortasında karanlık bir görüşe sahipken kenar kısımlarda halka şeklinde görmeye başlar. Sarı nokta hastalığı yaşayan kişiler tamamen görme kaybı yaşamasa da halka şeklinde görmeye başladıkları için yaşam kaliteleri düşer ve bir işi ilerletirken çok fazla zorlanırlar. Sarı nokta hastalığı için kesin bir tedavisi bulunmasa da keşfedilen yeni tedaviler sayesinde hastalığın ilerlemesi durdurulabilir.

Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Gelişir?

Sarı nokta hastalığı yaşa bağlı olarak iki farkı şekilde ortaya çıkabilir. Bunlardan ilki kuru sarı nokta dejenerasyonu ve ıslak sarı nokta dejenerasyonudur. Bu iki tür hastalığın kesin tanısında önemli bir rol oynar. Tanı konulmasına yardımcı olan bu türler sayesinde tedavi planlaması daha kolay oluşturulabilir.

-Kuru Sarı Nokta Dejenerasyonu: Sarı nokta hastalığı arasında en sık görülen türüdür. Retinanın alt tabanında yer alan sarı noktaya, sarı renkli küçük maddeler birikmeye başlar ve bu bölgeye zarar verir. Bu da görme kayıplarının oluşmasına yol açar.

-Islak Sarı Nokta Dejenerasyonu: Sarı nokta hastalığının daha seyrek görülen türüdür. Hastaların yaklaşık olarak %10’unda görülür. Bu türde sarı noktanın altında anormal bir kan damarı gelişir. Kan damarının geliştiği bölgede kanamalar ve damar dışına çıkan sıvılar oluşur ve bu da sarı noktaya zarar verir. Sarı noktanın zarar görmesi ile görme kaybı yaşanarak sarı nokta hastalığı türü tespit edilmiş olur.

Sarı Nokta Hastalığı Neden Olur?

Günümüzde en çok görülen göz hastalıklarından biri olan sarı nokta hastalığının neden geliştiği kesin olarak bilinmiyor. Fakat yapılan araştırmalarda bazı etkenler sarı nokta hastalığı görülme riskinin yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Bu etkenleri bir grup haline getiren araştırmacılar, sarı nokta hastalığı olma riski yüksek olan grubu şu şekilde açıklıyor.

65 yaş ve üstündeki kişiler, kadınlar, Avrupa kökenli, beyaz tene sahip, renkli gözlü kişiler, aile bireylerinden birinde makula dejenerasyon görülmesi, sigara içen kişiler, obezite olan veya fazla olan kişiler, kalp damar hastalığı olan kişiler, yüksek tansiyon hastası olan kişiler ve yüksek kan kolesterolü olan kişiler bu hastalığa yakalanma riski oldukça yüksek.

Retina Dekolmanı Nedir?

 Retina bizlerin ışığı algılamasında yardımcı olan, sinirlerden oluşan ve gözün arkasında yer alan dokudur. Retina tabakası göz küresine yapışık bir halde bulunur. Bu sayede ışığı algılayarak görmemize yardımcı olur. Retina dekolmanı tanısında, retina göz küresine yapışık bir halde bulunurken ayrılmaya başlar.

Bu ayrılma zamanlar retinada yırtıkların oluşmasına neden olur. Bu duruma da retina dekolmanı denir. Ciddi bir hastalık olarak tedavi gerektirir.

Son zamanlarda çok sık karşılaşılan hastalık olarak bilinir. Oldukça tehlikeli bir rahatsızlık olan retina dekolmanı ciddi bir göz problemidir.

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Retina dekolmanı belirtileri şu şekildedir: Birdenbire yanıp sönen ışıklar görmek, görüş alanında lekeler görmek, yan görüşlerde gölge oluşması, görüş alanının bir bölümünün gri olması, görüş alanında şekiller görülmesi, görüş alanında örümcek ağları görmek en sık görülen belirtilerdir. 

Bu belirtilere sahip kişiler retina dekolmanı tanısı için hemen bir göz doktoruna muayene olmalıdır.

Vikrektomi Ameliyatının Amacı Nedir?

Göz içi sıvısının içinde yer alan kanamaların, göz içerisinde yer alan yabancı cisim ya da enfeksiyonların temizlenmesi amacı ile yapılan bir ameliyata vitrektomi denir.

Bu ameliyat sonrasında kişiler rahat bir bakış ve görme açısına sahip olur. Vitrektomi ameliyatı ile gözün sinir ağı tabakası ameliyat sonrasında tekrar eski yapısına kavuşur.

Vitrektomiameliyatının yapılması gerekirken yapılmazsa körlük ve gözün tamamen kaybedilmesi söz konusu olabilir. Vitrektomi ameliyatının asıl amacı görme yetisinin kaybedilmeden hastalığın ortadan kaldırılmasıdır.

Vitrektomi Hangi Göz Hastalıklarında Tercih Edilir?

Göz içi sıvısında yer alan kanamalarda, retina yırtıklarında, retinanın ayrılması durumunda, retina yüzeyinde gelişen zarların temizlenmesinde, sarı nokta hastalıklarının ve göz içerisi giren yabancı cisimlerin çıkarılmasında vitrektomi ameliyatı tercih edilebilir.

Bu tür sorunlar ile karşılaşıldığında vitrektomi ile tedavi olmak oldukça önemlidir. Aksi halde görme kayıpları yaşanabilir.

📆 15 Temmuz 2021 Perşembe 11:22   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR