MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Mustafa Özkaya: “Manipülasyon yapmak terör eylemidir!”
Mustafa Özkaya: “Manipülasyon yapmak terör eylemidir!”


AA Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya: “24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem milletvekili seçiminde Türk Milleti sandıkta tüm dünyaya demokrasi dersi verdi. Muhalefetin hedefinde o gece Anadolu Ajansı vardı.  Uluslararası alanda faaliyet yürüten milli ajansımız AA, seçim sonuçlarını hızlı ve doğru bir şekilde Türkiye’ye ve dünyaya duyurdu. Ancak CHP, devletin ajansını ‘algı operasyonu’ yapmakla suçladı ve tartışma başladı. 24 Haziran seçim akşamına ilişkin merak edilenleri ve Anadolu Ajansı’nın hedeflerini AA Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya’yla konuştum.”

“AA Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya: Bazı kamuya mal olmuş isimlerin sorumsuz açıklamaları AA’yı büyük bir tehdide maruz bıraktı. AA bir siyasi parti değil,  küresel bir haber ajansı. Böyle bir niyet okuması üzerinden siyasi bir söylemin AA’yı sahneye koyması son derece paranoyak bir üslup. Verilen oy kutsaldır. Oyların herhangi birisini maniple etmek, birini fazla, diğerini eksik göstermek son derece ağır bir itham. Bir teröristin terör eylemi kadar büyük bir eylem. Yunus Nadilerin, Halide Ediplerin ve çalışan arkadaşlarımızın  hakkını korumak için dava açacağız. AA’yı kimse hedef tahtasına koyamaz.”

“24 Haziran akşamı sizin açıkladığınız verilere, daha ilk dakikadan itibaren tepkiler gelmeye başladı. Bu ifadeler kim tarafından niçin dile getirildi?”

“Her seçim öncesi, siyasi partilerin bazıları seçim sonuçlarına ilişkin endişelerini dile getirdiği bir gündem oluşuyor. Maalesef Türkiye’de seçim öncesi süreç çok spekülasyonlu ve anormal bir gündemle işliyor. Çıkan sonuçları kendi kitlesine anlatma konusunda zorluk yaşayacağını düşünen bazı siyasetçiler, seçimle ilgili şaibe iddialarına Anadolu Ajansını da dâhil ederek bir yaygara oluşturuyor.  Günün sonunda ise AA’nın verdiği sonuçların aslında reel olduğunu onlar da biliyor ve kendi kitleleri de görüyor. Gerek AA’nın verdiği veriler, gerekse YSK’nın sonuçları tespit etme yöntemleri açısından aslında adil bir seçim süreci yürütüldüğünü kabul ediyorlar. Ama bu şahısların seçim öncesi ve seçim sonrası söylemlerinde 180 derece dönüş yaşayan bir fark olduğunu görüyoruz.  Seçim öncesindeki büyük şaibe iddialarının yerini, seçim sonrasında kendi tespitleri ve sandık müşahitlerinin belgelerini dikkate alarak herhangi bir sıkıntı yaşanmadan sürecin tamamlandığı şeklinde açıklamalara bırakıyor. Şaibe veya yanlış sayım iddialarının karşılık bulduğu anda zaten sandıklarla ilgili itirazlarını dile getiriyorlar. Bu her seçimde böyle oldu. Özellikle de son 10-15 yıllık süreçte. Biz de seçim öncesindeki bu söylemlerin seçim sonrasında tamamen tersine döndüğünü hep müşahede ettik. AA seçim sonuçlarını verdiği gibi bu siyasilerin bu iddialarını bile kamuoyuna aktaran bir haber yapılanması.”

“ŞAİBEYİ ORTAYA ATAN ÖZÜR DİLEMİYOR”

“Aynı kişilerin aslında seçimlerde şaibe olmadığını, bazı konuları tam anlayamadıklarını, ama kendi tespitlerinin de YSK ve AA sonuçlarıyla birebir örtüştüğünü ifade ediyor. Ne var ki, ne bir özür dileme, ‘yanlış yaptık’ ifadesi duyduğumuz gibi, ne de ‘seçim öncesindeki atmosferde çok anormal davrandık, kitlelerimizi çok rahatsız edecek şizofrenik ve paranoyak bir sürece doğru onları ittik’ demiyorlar. Büyük bir pişkinlikle Ajans üzerine dolaylı şaibe imalarını devam ettiriyorlar.”

“AA’DA ÇALIŞAN İNSANLARIN HAYATLARINI RİSKE EDEN TEHDİTLER VAR”

” AA’da çalışan insanların hayatlarını riske eden tehditler sonrasında tutundukları tavırla ilgili bir özür bile gelmiyor. Ama seçim sonrasındaki atmosfer daha reel elbette. Bizim gibi herkes de bu söylemlerin duvara tosladığını görüyor.”

Şimdi bize sistemi anlatır mısınız? Nasıl çalışıldı 24 Haziran’da?

“BİZ SEÇİMDE 3 İŞLEM YAPIYORUZ”

En başta “YSK’ya gidin, orada kamp kurun” söyleminin tutarsız olduğunu söylemeye çalışıyorum.  “YSK’da mı bir suiistimal yapılacak, yoksa AA mı sonuçları yanlış tespit ediyor?” Bu kötü niyetli kişiler nerede şaibe olduğu konusunu kitlelerine anlatamıyor. Seçim öncesi kitlelerini ahlak dışı bir yöntemle motive etme amaçlı onları suiistimal ediyorlar. Bir defa, seçim sonuçları sandık başkanı ve en az beş parti müşahidinin gözü önünde sayılarak bir mazbataya yazılıyor. Bu mazbatayı her bir parti görevlisi imzalıyor ve birer kopyasını alıyor. İşte bu mazbatadaki rakamları AA’nın sandık görevlisi merkezimize iletiyor. Bu mazbata aynı zamanda YSK ilçe merkezlerine de gönderiliyor. YSK’ya gönderilmesinin amacı orada sayılması değil, gelecek itirazların korunması amaçlı. En başta şunu söyleyelim ki, AA seçimle ilgili sonuç haberleri yayınlıyor.”

📆 02 Temmuz 2018 Pazartesi 15:17   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR