MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Dünyadan, Genel, Manşet, Röportaj, Toplum » Canbolat, “İddia ediyorum, E-Ticaret ile İsrail ambargosu aşılabilir!

Canbolat, “İddia ediyorum, E-Ticaret ile İsrail ambargosu aşılabilir!İnternetten alışveriş (e-ticaret) ile Filistin’e destek nasıl olacak?

İnternetten yapılan her alışverişte karşımıza çıkacak olan, “Bu üründen Filistin’de yaşayan kardeşine de göndermek ister misin? önerisine olumlu cevap vererek adım atmış olacağız.

Peki uygulaması nasıl olacak? Sanal alışveriş yani e-ticaret hakkında merak edilen birçok konuya açıklık getiren güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Filistin’e destek konusunda uygulamanın nasıl olması gerektiğini söyleşinin sonunda açıkladı.

 

E-Ticaret uzmanı www.kapida.com yöneticisi Ümit Canbolat uygulamanın nasıl yapılacağını şöyle izah etti. Canbolat,Evet bu konuyu daha önce yaptığımız bu röportajda http://www.kartalgazetesi.com/53508-canbolat-filistin-ambargosu-e-ticaret-ile-asilabilir  açıklamıştık, anlayanlarda oldu anlamayanlarda, nasıl yani diyenlerde, şimdi. Ambargonun nasıl delineceğinin detaylarına inmek istiyorum.

Tüm dünyada 200’e yakın ülke Dünya Posta Birliği Anlaşmasını imzalamıştır. Bu posta anlaşması ile ülkeler posta alıp vermenin evrensel bir hak olduğunu kabul etmişlerdir. İsrail’de bu anlaşmayı imzalamış bir ülkedir. Dünya Posta Birliğine Üye ülkeler aşağıdaki linkte vardır.

 

http://www.nkfu.com/dunya-posta-birligi-nedir-uye-ulkeler/

 

Bu Posta anlaşmasıyla Tüm dünyada taşınabilecek ürünler belirtilmiştir; Kıyafet, kurutulmuş gıda, oyuncak, mini elektronik ürünler, kurutulmuş bitkiler, çocuk maması, kitap, iç giyim, paketlenmiş ürünler vb. Birçok ürün Posta yoluyla başka bir ülkedeki ad soyadı ve adresini bildiğiniz kişilere gönderebilirsiniz. Diyeceksiniz ki İsrail bunu niye yapsın? Evet yaptı İsrail Filistin’le bir anlaşma imzaladı bu anlaşmayla Filistinli kardeşlerimiz İsrail aracılığı olmadan postalarını direkt olarak alabilecekler. Anlaşma linki aşağıdadır, 05.09.2016 tarihinde bu anlaşma imzalanmıştır.

İsrail ve Filistin yönetimleri 2008 yılında Birleşmiş Milletler‘in Dünya Posta Birliği’nin (UPU) de yardımıyla post hakları konusunda anlaşmaya varmıştır ayrıca İsrail’in Jerusalem Post gazetesi BM’nin 1999’da Filistin’e “Gözlemci Kuruluş” statüsü vererek, direkt posta alma hakkı olduğunu da tanımış olduğuna dikkat çekti.

 

http://www.milliyet.com.tr/israil-ile-filistin-anlasma-dunya-2306434/

 

Şimdi sonrası ne olacak derseniz daha bitmedi 13.01.2017 tarihinde PTT bir Filistin hamlesi yaparak burada şube açmıştır ya da Filistin posta hizmetlerini destekleyici anlaşmalar imzalamıştır. İstanbul’da düzenlenen 26. Dünya Posta Kongresi’nde, PTT ile Filistin İletişim ve Teknoloji Bakanlığı arasında iş birliği protokolü imzalanmış ve İstanbul, Filistin postasının dünyaya açılacağı merkez olarak kabul edilmiştir.

Şimdi sonuca gelecek olursak Türkiye ve Dünya’dan tüm Müslümanlar Filistin’de yaşayan kardeşinin ad soyad ve adresini biliyorsa ona istediği ürünü yollayabilir. Kıyafet gıda oyuncak vb. Başta anlattığımız ürünlerden.

 

Bu işi daha da büyütmek hızlandırmak istersek Filistinli kardeşlerimizin isim soyisim ve adreslerini devletimiz Filistin Yönetiminden alacak ve onların daha önceden belirtilmiş olan ihtiyaçlarına göre kategorilendirilip bir veritabanına kaydedecek. Türkiye’deki e-ticaret sitelerinde bu ihtiyaç malzemelerinden bir tanede Filistin’e gönder kampanyası başlatılacak ve devam ettirilecek. Bu ürünler PTT Kargo aracılığıyla Filistinli kardeşlerimize ulaştırılacak lakin PTT kargo Filistin’e gönderilerde 2 kg ya kadar 70-Tl gibi bir ücret alıyor bu fiyatın sıfıra çekilmesi Ya da cüzzi bir miktara getirilmesi şart ki desteğimiz artabilsin. Tüm müslüman ülkelerde Filistin’li kardeşlerimize aynı şekilde bu desteği verebilirler.

 

Bu projeyle ilgili çok dönüş aldım destekleyende oldu evet süper fikir olmaması için bir sebep yok herşey gayet mantıklı diyende, İsrail böyle bir şeye izin vermez diyende. Bende diyorumki kendinize neden inanmıyorsunuz.

 

1,5 milyar müslüman nerede artı sizinle beraber bir çok Hristiyan ve Yahudide bu zulme karşı ayakta durmakta dünya ve batı müslümanların katledilmesine sessiz kalırken bu tarz konularda daha dikkatlidir İsrail’e bak bi postayı bile bu insanlara çok görüyor deyip insanların bir anda dikkati oraya çekilir bazen doğulu gibi değil batılı gibi düşünmekte gerekir. İnsanlar Filistin’e uygulanan ambargoyu diğer ülkelere uygulanan bir ambargo gibi zannetmekte…

 

Maalesef durumun farkında olmayan milyonlarca insan var, onları buradaki durumla ilgili daha fazla bilgilendirmemiz lazım. Beş milyona yakın insanın yaşadığı küçük bir alan olan Filistin,  yiyecek giyecek ve hiçbir ürünün girilmesine izin verilmeyen bir açık cezaevi…

Galeri
📆 18 Nisan 2018 Çarşamba 14:25   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR