MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Toplum » Ahmet Şimşekli öğrencilerin 2048 yılına davetiye etkinliği
Ahmet Şimşekli öğrencilerin 2048 yılına davetiye etkinliği


Ahmet Şimşek Anadolu Lisesi 11-A Sınıfı öğrencileri, Matematik dersinde aldıkları bilgileri uygulamalı etkinliğe dönüştürdüler. Öğrenciler, okul yemekhanesinde düzenledikleri yemekli organizasyonda, ünlü bilim adamlarının eline 30 yıl sonra (2048’de) ulaşacak davetiyeleri mail ile gönderdiler.

Öğrencilerin etkinliği, insanlığın geleceğine ilişkin tahminleriyle adından söz ettiren ünlü Fizikçi Stephen Hawking’in ölümüne denk geldi!

“Ya paralel evrende gelmişlerse?”

Matematik Öğretmeni Gürkan ÇUBUK etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Bu etkinliğimizi Stephen Hawking’in ölümünden bir gün önce gerçekleştirmemiz büyük bir tesadüf oldu. 76 yaşında hayatını kaybeden İngiliz bilim insanı Stephen Hawking, insanlığın geleceğine dair tahminleriyle, öngörüleriyle sık sık adından söz ettirmişti ve Albert Einstein’den sonraki en büyük dahi olarak kabul ediliyordu. Bu nedenle etkinliğimiz daha da anlam kazandı. Denklemler konusunu işlerken, derece artıkça çok boyutlu uzay sistemine yaklaştığımızı ve ışık hızına yakın bir araç geliştirip dünyanın etrafında döndüğümüzde zamanda ileriye gidebileceğimizi, fakat geriye dönüşün şimdilik söz konusu olmadığından söz ettik. Ünlü fizikçi Stephen Hawking, 2009 yılında Cambridge Üniversitesinde büyük bir parti hazırlığı yapar. Çok sayıda seçkin konuk çağrılması planlanır ancak davetiyeler parti başladıktan sonra gönderilir ve gelecekten gelen zaman yolcularını ağırlamak ister. Hiçbir katılımcı olmayınca geçmişe yolculuk olmadığı bir nevi ispatlanır. Biz de geleceğe davetiye gönderdik, Aziz Sancar’ı (Bilim İnsanı-Nobel ödüllü), Canan Dağdeviren’i (Bilim İnsanı), Bill Gates’i (Microsoft Kurucusu), Tim Cook’u (Apple CEO’su), NASA görevlilerini, Elon Musk’ı (SpaceX Kurucusu-TESLA Kurucu Ortağı) ve Matematik Köyü’nde görevli bilim adamlarını davet ettik ancak davete çağrılan hiçbir bilim adamı katılmadı. Geçmişe yolculuk teorisinin mümkün olmadığını ikinci kez rapor ettik. Ama… Ya paralel evrende gelmişlerse?”

📆 16 Mart 2018 Cuma 12:34   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR