MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Toplum » Emeklilik böyle işte, Kadıköy’ün trenleri sular içinde çürüyor

Emeklilik böyle işte, Kadıköy’ün trenleri sular içinde çürüyorÖzel Haber: Adem Giden

Onlarca yıl içinde Haydarpaşa Garı’ndan Gebze yönüne karşılıklı hat üzerinde milyonlarca, belki de milyarı bulan yolcu taşıdılar. Her vagonda öyle anılar yaşandı, öyle umutlar yeşerdi ki, hafızalara unutulmayacak nostalji olarak kazındılar. Hiç yolculuk yapmayan günümüz gençlerinin bile büyüsüne kapılıp fotoğraf çekilmek için kaçak olarak girmeye çalıştığı hat boylarında bugünlerde tren rayları ve vagonların bir kısmı, sular altında; Her geçen gün biraz daha çürüyor, emeklilikte çile çekmek gibi…

Kadıköy Gazetesi’nin görüntülediği o anlar, Yeşilçam’da sayısız filme konu ve mekan olan, Anadolu’dan İstanbul’a göçün sembolü trenlerin Mart ayı içerisindeki içler acısı halini ortaya koydu. Diğer yandan yeni tren ray betonları da Haydarpaşa sınırlarına indirildi.

JİLET DEĞİL, TARİH MÜZESİ OLSUNLAR! ZİYARETÇİ AKININDAN GEÇİLMEZ…

Haydarpaşa Garı’nın “demir mektupları” trenlerin önemli bir kısmının 1979 yılı yapımı olduğu biliniyor. Önümüzdeki aylarda, en geç ise 2019 yılı içerisinde hizmete gireceği duyurulan hızlı tren ile birlikte eski vagonların kaldırılması bekleniyor. Kadıköy Gazetesi olarak altını çizerek öneriyoruz; Vagonların en azından bir kısmı Kadıköy’de yakın zaman tarihi müzesi olsun, dört duvar arasında klasik bir müze değil, sıradışı! Böylece hem şehir kimliğine önemli bir kazanım sağlanmış olur, hem de bir türlü üzerine gidilmeyen ilçenin turizm eksikliği adına yararlı bir çalışma hayata geçirilebilmiş olunur. Haydarpaşa Garı, hızlı tren seferleri döneminde aktif olarak çalışacak. Beraberinde Haydarpaşa Garı’nda mevcut bir yere ya da yakınlarına vagonların vatandaşlar tarafından aktif olarak gezilebileceği, bol bol fotoğraf video çekilebilecek, Yeşilçam filmlerinden esintilere yer verilebilecek birçok proje oluşturarak her gün geniş kitlelerin trenlere çekilmesi sağlanabilir. Trenlerin kesinlikle jilet olacaklarına yönelik bir bilgi yok ancak, yaklaşık 7 yıldır açıkhavada, yağmur altında bekleyen vagonların önemli ölçüde fonksiyonunu yitireceği kaygısı da artıyor, mevcut ihtimalleri kulislere taşıyor. Diğer yandan, günümüz teknolojilerine yanıt veremedikleri için vagonların mevcut hat üzerinde kullanılmayacağı da biliniyor. Emektar raylar ve vagonların içinde bulunduğu manzaralar, duygusal olarak trenlere büyük bağlılığı bulunan Kadıköylülerde üzüntü yaratıyor.

ÖNLEMLER ALINIYOR AMA YİNE DE DİKKATLİ OLMAKTA YARAR VAR!

Mart ayının ilk haftasında yoğun sağanaklar, Haydarpaşa Garı çevresinde tren rayları üzerinde yoğun su birikintilerini getirdi. Her ne kadar güvenlik önlemleri alınsa da, özellikle fotoğraf meraklılarının vagonlar eşliğinde enstantaneler almak için bir yolunu bulup rayların arasına girerek riskli eylemlerde bulunduğu biliniyor. Diğer yandan daha önce bu bölgede meydana gelen elektrik çarpmalarında ciddi yaralanmalar da meydana gelmişti.

 

Galeri
📆 10 Mart 2018 Cumartesi 16:44   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Emeklilik böyle işte, Kadıköy’ün trenleri sular içinde çürüyor” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR