MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Genel, Manşet, Toplum » Türkiye’nin geleceğini işte bu gençler inşa edecek

Türkiye’nin geleceğini işte bu gençler inşa edecekÖzel Haber: Pınar Uçar

Onlar için okul; Diplomaları ile geleceklerini garanti altına almak, meslek sahibi olabilmek ya da gerektiği için gittikleri bir eğitim merkezinden çok ama çok öte. Acıbadem’de liseli gençler okulları ile öyle bir bütünleşti ki, kısa sürede ardı ardına gelen başarılarıyla Türkiye’nin daha güzel bir geleceği için hedeflerini zirveye dikti.

Birçok yaşıtlarının aksine zamanlarının büyük bölümünü, hayalleri ile birleştirdikleri robotik çalışmalarına ayıran liselilerin, şampiyonluklar eşliğinde bugün hayata geçirmeye başladıkları projeler yakın zamanda yerli teknolojiyi oluşturacak, Türkiye’nin dünya pazarında söz sahibi olunabilmesinin de önünü açacak.

BU GENÇLERE ÇOK AMA ÇOK GÜVENİYORUZ, ÇÜNKÜ…

Acıbadem Bilim Doğa Koleji robotik takımları Robofuries ve Egolesions, 2013 yılından itibaren bilim kahramanları derneği tarafından düzenlenen FIRST® LEGO® League (FLL) robotik Turnuvaları’na katıldılar ve okullarına hep derece ile döndüler. Öğretmenleri eşliğinde takım ruhuyla hazırlanan gençler bugüne kadar İstanbul Yerel Turnuvalarında Şampiyonluk, Robot Performans 1.liği, Robot Performans 2.liği, Robot Tasarım Jürisi, Proje Araştırma, İlham Verici Takım ve Yükselen Yıldız ödüllerini kazanarak okullarının adını da öne çıkarmayı başardı.

YİNE BAŞARIRLARSA, TÜRKİYE’Yİ YURTDIŞINDA TEMSİL EDECEKLER…

Tematik, bilimsel, süreç ve takım çalışması odaklı bir robotik turnuvası olan FIRST® LEGO® League (FLL) etkinliğinin 14. Sezonu için “Hidrodinamik: Suyun Yolculuğu” teması çerçevesinde ekim ayından beri çalışmalar yapan Acıbadem Bilim Doğa Koleji robotik takımları 20-21 Ocak tarihinde gerçekleşen İstanbul Yerel Turnuvaları’nda Robot Tasarım, Proje, Takım Çalışması ve Robot Performans kategorilerinde çalışmalarını sergilediler. İstanbul Yerel Turnuvaları’nda her alanda gösterdikleri üstün başarılarından ötürü Ulusal Turnuva Biletlerine Şampiyonluk ve Robot Performans 1.liği ödülleriyle layık görülen Acıbadem Bilim Doğa Koleji robotik takımları, İzmir’de düzenlenecek olan ve Türkiye’nin en iyi robotik takımlarının boy gösterdiği Ulusal Turnuva’ya katılmaya hak kazandılar. Zeki öğrenciler bu turnuvayı da kazanırlarsa, robotik alanında Türkiye’yi Amerika ve Macaristan gibi ülkelerin de adı geçen yurtdışı turnuvalarında temsil edecekler.

PEKİ, NE YAPIYOR BU GENÇLER?

Yazımızın bundan sonraki bölümünde yer yer mesleki kavramlar ağırlıklı… Bu mesleki kavramlarda ardı ardına dereceler alan gençler, Türkiye’yi branşlarında hem dışa bağımlılıktan kurtaracak, hem de ciddi kazanımlar elde edilmesinin de önünü açmak için zemin hazırlayacak…

İKİ BUÇUK DAKİKA REKORU…

Her sezon belirlenen tema masasındaki görevlere mükemmel şekilde tasarladıkları robot ile tamamen özgün ve bir o kadar da yenilikçi çözümler bulmakla kalmayıp aynı zamanda iki buçuk dakika içerisinde en yüksek puanları toplayarak Robot Performans 1.liği kazanan Robofuries ve Egolesions ekipleri, “Hidrodinamik: Suyun Yolculuğu” teması üzerinden birer proje de yürüttüler.

ACIBADEM BİLİM DOĞA KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ, DOĞAYI DA KURTARACAK…

Suyun arıtılması alanında Robofuries takımının yürüttüğü “Suyun Arıtımı: Nitritin Yolu” projesinde doğada azotlu kirli suyu arıtmakta kullanılan “Denitrifikasyon ve Nitrifikasyon” olaylarına yenilikçi bir çözümle yaklaşan Robofuries ekibi, sudan azotlu atıklar (Nitrit)NO2 halindeyken “Kalay DiSülfit” kullanılarak ayrıştırılıyor ardından ayrıştırılan bu azotlu atıklar katalitik dönüştürücülere aktarılıyor. Katalitik dönüştürücülerin içerisinde bulunan “Rodyum ve Platin” metalleri sayesinde Azot(N) ve Oksijen(O2) ayrıştılıyor ve böylelikle Oksijen(O2) gazı atmosfere salınıyor. Bu inovatif çözüm ile atmosferdeki oksijen dengesini korumakla kalmayıp aynı zamanda olası asit yağmurlarına da engel olunuyor. Egolesions ekibi ise “Akuakültürel Tarımda Balıkla Sebze Birarada” projesi ile aşırı avlanmanın ve su kirliliğinin yol açtığı sorunları çözmeyi hedefliyor. Projenin temelinde bitkilerin yetiştirilmesi için gereken gübreyi balıklar sağlarken bitkilerin süzdüğü su, balıklara geri veriliyor. Akuakültürel tarım, balık çiftçiliğini ve topraksız tarımı birleştiriyor. Amerika’da rağbet görmeye başlayan bu proje ülkemizde henüz yaygınlaşmış değil. Yürüttükleri projeler dahilinde projelerini yaygınlaştırmak ve daha detaylı bilgiler edinip projelerinin uygulanabilirliği hakkında bilgi almak için Boğaziçi, İstanbul ve Yıldız Teknik Üniversitelerinden akademisyenler ve çevre mühendisleri ile görüşüp eğitimler aldılar, seminerlere de katıldılar.

Galeri
📆 05 Mart 2018 Pazartesi 14:24   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR