MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Basında Kadıköy, Manşet, Röportaj » Örnek Kaymakam Dr. Mustafa Özarslan ile Kadıköy güzelleşiyor
Örnek Kaymakam Dr. Mustafa Özarslan ile Kadıköy güzelleşiyor


Özel Haber: Adem Giden

Yöneticilik, olağan görevlerin dışında aşk ve sevgiyle yapınca ortaya tadından doyum olmaz manzaralar çıkıyor. Kadıköy bunun en iyi örneklerinden birini, yaklaşık altı ay önce bayrak değişimi ile görevi devralan Kaymakam Dr. Mustafa Özarslan ile birlikte yaşıyor.

Dünya değişiyor, teknoloji hızla ilerliyor, insanlara dokunmak zorlaştığı gibi, doğru adımlar atıldığında bir o kadar da kolaylaşıyor. Kadıköy’ün kamu görevlisi olduğu için değil; Birçok proje ve çalışmaları arasında özellikle başarıyla yönetilen öne çıkan bazıları, Kaymakam Mustafa Özarslan’ı sayfalarımıza taşımamız için ayrı bir değer taşıyor. Zira Özarslan’ın mevcut çalışma sistemi; “Keşke her yerde bu adımları görebilsek” dedirterek Kadıköy’ün geleceği için umut aşılıyor.

ASLINDA EN İYİ MESAJI, ÇORAPLAR VERİYOR…

Özarslan’ın mevcut çalışma sistemine geçmeden önce saha çalışmalarına bakıldığında, vatandaş ile kaynaşmışlığın güzel kareleri ortaya çıkıyor. En iyi mesajı çoraplar veriyor; Evet, çoraplar! Aslında örf ve adetlerimizde de olduğu üzere Türkiye’de evlere haliyle ayakkabı ile girilmediğini hepimiz biliyoruz. Ancak birçok Kadıköylü için, özellikle de ihtiyaç sahibi ya da çeşitli sorunları bulunan aileler için Kadıköy yönetiminin en üst düzey ismi, Kaymakamı evlerinde görmek oldukça olağandışı… Kadıköy Kaymakamı Mustafa Özarslan, günlük çalışma temposu dışında sık sık zamanını, mahalle mahalle dolaşarak Kadıköylü ailelere ev ziyaretlerine ayırıyor ve çoğu vatandaş teması, resmi sitelerinden takip ediliyor. Bu ziyaretler, özellikle çocukların gözünden çok farklı yorumlanıyor. Hafızalardaki devletin ve kamusal ağırlığının kıyafetlerine, her gün titizlikle boyanan ayakkabılarına, çehresine yansıdığı profil bir anda değişiyor; “Kaymakam amca evlerindeki koltuğa oturmuş, ayakkabılı da değil biz gibi çoraplarıyla, ne güzel hal hatır soruyor, derdimizi paylaşıyor” dedirtiyor. Kaymakam Özarslan ise bu durumu şu cümlelerle özetliyor; “Biz olağandışı bir şey yapmıyoruz, olması gerektiği gibi hizmet ettiğimiz vatandaşlarımızın ayağına gidiyoruz. Sorunların ve ihtiyaçların kaynağını birinci ağızdan görerek yaşıyor, anlıyoruz…”

UYUŞTURUCU VE BAĞIMLILIĞA BÜYÜK SAVAŞ AÇTI…

Özarslan, en büyük mücadelelerinden birini uyuşturucu ve bağımlılığa karşı yürütüyor. İlçe genelinde başlatılan “madde bağımlılığı mücadele seferberliği” ile bağımlılık sorununu aşmak isteyen kişilere maddi destek, tedavi imkanı, eğitim alma, barınma temini, iş bulma gibi birçok destekler sağlanmaya başlandı. Bağımlıların kişisel bilgilerinin gizliliğine ayrı bir önem gösterilmesi nedeniyle çalışmanın çok daha sistemli yürütülebildiği görülebiliyor.

ÖYLE BİR SİSTEM KURDU Kİ, KİM NE YAPARSA MASASINA DÜŞÜYOR VE HABERİ OLUYOR…

Devlet dairelerinde bazen monotonluk ya da ağır, aksi işleyebilen manzaralar, her yerde olduğu gibi yaşanabiliyor. Bu süreçte gerek düzenin işleyişi, gerekse de vatandaşın huzuru ve mutluluğu için kalıcı çözümler üretilebilmesi büyük önem taşıyor. Kadıköy Kaymakamı Mustafa Özarslan, kurumunun resmi sitesine “Vatandaş Memnuniyet Anketi”ni kurdu. Yazı İşleri Müdürlüğü’nden Emniyet Müdürlüğü’ne, Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Tapu Müdürlüğü’ne kadar 13 birimde vatandaşın yaşadığı memnuniyet verici alkışlanacak hizmetler ya da şikayetler, vatandaşlar tarafından istenilen gün ve saatte dijital olarak ankete işlenebiliyor. Tüm dilek, temenni ya da şikayetleri tek tek takip eden Kadıköy Kaymakamı Mustafa Özarslan, bir anlamda Kadıköy’ü adım adım “gözetliyor.” Kadıköy’de memnuniyet yaratan ankete ilginin büyük olduğu öğrenilirken gizlilik esasları gereği ayrıntılar verilemiyor ancak Kadıköylülerin sadece bir tık ile Kaymakamlarına direkt dilek ve şikayetlerini aktarabilmesi, beraberinde de belirli periyotta geri dönüş alabilmesi mutluluk verici… Mevcut tablo, işini iyi yapan kamu personellerinin onure olmasını sağladığı gibi vatandaşa layık olduğu hizmeti sunmayan çalışanların hatalarının üstünün örtülmesinin de önüne geçiyor.

MONOTON İNSAN GRUPLARINA KARŞI POZİTİF HAREKET BAŞLATTI…

Kadıköy Kaymakamı Mustafa Özarslan’ın kurduğu ve direk masasına düşen memnuniyet anketi sonuçları, daha güzelin yakalanması için kıstaslar haline dönüşüyor. Çalışmayı özetleyen en iyi örneklendirmelerden biri ise şöyle;

Kadıköy’de bir devlet dairesinde memurun yetersiz, eksik ya da yanlış yaklaşım biçimi ile karşılaştınız. Ancak çözüm bulmakta zorlanıyor ya da şikayet mercilerinden yeterli ilgiliyi, sonucu görmüyorsunuz. Bu noktada Kadıköy Kaymakamlığı Vatandaş Memnuniyet Anketi’ne yapacağınız bildirim, Kadıköy Kaymakamı Mustafa Özarslan’ın sorun ile direkt bilgilenmesini de beraberinde getirecek. Mevcut sistem, zamanla tüm kamu çalışanlarının işini daha iyi yapma gereksinimini her saniye hissetmelerine neden olacak.

“ÖĞRETMEN BAŞARACAK, MÜDÜRLERİ ONURLANDIRILACAK” DÖNEMİ BİTTİ…

Kaymakam Özarslan’ın Kadıköy’de başlattığı en önemli çalışmalardan biri, binlerce öğrenci ve öğretmeni pozitif etkileyen ve başarıya götürmesi hedeflenen “Kadıköy Eğitim Çalışanları Performans ve Ödül Değerlendirme Kriterleri” projesi…

Özarslan, ilçeler bazında Türkiye’de bir ilk olan projeye yönelik Kadıköy Gazetesi’ne yaptığı açıklamalarda şu mesajları verdi;

Ölçmeden yönetemezsiniz. Bir şeyi ölçerseniz, yönetirsiniz. Bir de referans noktanızın olması gerekiyor. Bir, iki, üç yıl ne yapmak gerektiğini planlı yapmanız gerekiyor. Sadece Milli Eğitim alanında değil, tüm kulvarlar için bu geçerli aslında… Milli Eğitim, geleceğimizi belirleyen çocuklarımızın yetiştirilmesini esas aldığı için gerek öğrenciler, gerekse de öğretmenler; Diğer kurumlara göre daha fazla bir nüfusu oluşturduğu için bu alanı daha fazla önemsiyoruz. Bir komisyon kurduk, çalışanlarımızla birlikte performans ve ödül değerlendirme kriterlerini müşterek belirledik. 49 performansa ulaşırsak zaten, çocuklarımıza pozitif sonuçları başarı olarak yansıyacak. Bunlar, çocuklarımızın daha kaliteli eğitim almasına yönelik kriterler. Kriterlere ulaşan öğretmenlerimizi, yöneticilerimizi ödüllendireceğimizi taahhüt ediyoruz, askıda ödül sistemi…

Ayrıca  daha önceleri öğretmenler başarılı olduğunda, ödüllerini yine yöneticiler alıyordu. Çoğu kez asıl terleyen öğretmenlerimizdi ancak, arka planda kalıyorlardı. Bunu tersine çevirmeye çalışıyoruz. Kriterleri başarıyla yerine getiren öğretmenlerimize şimdiden açık ve şeffaf olarak ödül vereceğimizi taahhüt ediyoruz. Aslında maksat ödül değil, burada öğretmenlerin içerisinde gerçekten başarılı ve övgüye layık olanlarının onure olmaları, görevini daha pasif yapanların ise bundan etkilenerek en iyisi için çabalamasıdır.  Daha önce ödüllendirmeler tesadüfe bağlıydı, örneğin bir yarışma olacak da derecelendirilecekler. Şimdi tüm yıl performansları ile saha onların, en iyi olan onure olacak. Kadıköy’de yaklaşık olarak 3.500 öğretmen var ve en az 600 – 800 öğretmenin ödüllendirileceğini öngörüyoruz.

CEZACI DEĞİL, ÖDÜLE DAYALI SİSTEMLE ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN EN İYİSİNE ULAŞMAK HEDEFİMİZ…

Çocuklarımızı daha iyi yetiştirmek amacındayız. İnanıyorum, ilçemizde göreve başladığım 5 aylık süre içerisinde güzel bir mutfak çalışması oldu. Öğretmenimiz, kaymakamlığın kendisinden ne beklediğini biliyor, soyut da değil, somut. Hedefler bireysel kaymakamın talebi değil, hepsinin yasal dayanağı var, Milli Eğitim Bakanlığı hedef ve kurallarında yer alan kriterler…

Biz yalnızca bunları yerel bazda somutlaştırıyor, projelendiriyoruz. Hedef koyuyoruz,  tabi bu hedeflere kolayca ulaşılmıyor ama ulaşılamayacak da değiller! Biraz gayretle bütün öğretmenlerimizin ulaşabileceği hedefler!  Biz, çalışkanlık ile tembellik –monotonluk arasında tarafız;  Çalışanın, koşanın, terleyenin yanındayız.

Hedefimiz, monoton insan gruplarını harekete geçirmek. Asıl arzu edilen ödüle gerek duyulmaksızın  yönetici arkadaşlarımızın sayısının artmasıdır.

HÜKÜMET KONAĞI’NI KADIKÖY’E KAZANDIRACAĞIZ…

Sembolik ve prestij açsından hükümet konağı arzulanan büyük bir ihtiyaçtır. Bunun eksikliği hissediliyor, gerçekleşmesi için yapım maliyetleri ve bütçe açısından sorunumuz yok.  10 – 15 milyon TL’lik bir maliyeti var. Sorunumuz, hükümet konağını inşa edecek bir arsayı bulabilmek! En az 5 – 8 dönümlük arsaya ihtiyacımız duyuluyor. Kadıköy’de bu arazileri bulmakta sıkıntı çekiyoruz, bütün yatırımlarda bu söz konusu ve çok da yüksek fiyatlar karşımıza çıkıyor. Ancak Fikirtepe ve birkaç alternatif yerde ilgili araştırmalarımız devam ediyor. İnanıyorum, arsa konusunu yakın bir sürede somutlaştırırız. Zaten arsa sorunu çözümlendikten sonra yapımda sorun yok. Çözümü için İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kaymakamlık kurumumuzca istişare halindeyiz. Yakın sürede sonuca ulaşacağımıza inanıyorum. Şu anda Kadıköylüler için birbiri ile bağı olan kurumlara ulaşmak için farklı farklı yerlere gitmek hem zaman, hem de maliyet kaybı. Vatandaşlarımıza hizmet etmek, günlük ihtiyaçlarını kolaylaştırmak, istişare içerisinde bulunup sokaktaki insanlarımızın yaşamını kolaylaştırmak, benim için en önemli görevdir.

 

Galeri
📆 15 Şubat 2018 Perşembe 20:17   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR