MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Manşet » Yoğurtçu Parkı el değiştiriyor! Yeni sahibi bakın kim olacak?
Yoğurtçu Parkı el değiştiriyor! Yeni sahibi bakın kim olacak?


Özel Haber: Adem Giden

“Betonköy’ün” merkezinde bölgenin akciğeri Yoğurtçu Parkı yeni bir döneme giriyor. Uzun yıllardır kullanım hakkı Kadıköy Belediyesi’ne ait olan 30 Bin metrekarelik alanda büyük değişimin Mayıs ayı ve sonrasında yaşanması bekleniyor.

Kadıköy Gazetesi olarak elde ettiğimiz bilgilere göre Kadıköy Belediyesi’nin sözleşmeli olarak Yoğurtçu Parkı’nı kullanım hakkı sona eriyor.

Yeni dönemde Kadıköy Belediyesi önümüzdeki yıllarda da kullanım hakkını sürdürmek istese de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin parkı tekrar Kadıköy Belediyesi’ne vermeyeceğine yönelik ayrıntıların kulislerde kesinlik kazandığı konuşulmaya başlandı.

“YOĞURTÇU PARKI YENİDEN İBB’NİN…”

Aynı zamanda kamu hizmet binası da parkın içerisinde yer alan Osmanağa Mahallesi Muhtarı Serap Tuncer, Yoğurtçu Parkı’nda değişim dönemini gazetemize doğrulayan isimler arasında yer aldı. Bölgede aktif çalışmaları ile bilinen Tuncer şunları ifade etti;

Söz konusu gelişme toplantılarımızda da gündemimize geldi. Herhangi bir değişiklik olmaması halinde Yoğurtçu Parkı’nın Mayıs ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne geçeceğini öğrendik. Bununla ilgili bir süreç devam ediyor. Kadıköy Belediyesi’nin önümüzdeki yıllarda da kullanım hakkının devamı için başvuruda bulunduğu bilgisi tarafımıza ulaştı. Ancak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Yoğurtçu Parkı’nı tekrar Kadıköy Belediyesi’ne vermeyeceği yönünde duyumları alıyoruz.

KADIKÖY’ÜN KALBİ…

Yoğurtçu Parkı; Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu Spor Kompleksi yanında, Kurbağalıdere ve Moda Burnu boyunca İstanbul’un en değerli noktasında yer alıyor. Türlü türlü ağaçları, yeşil dokusu, sabah sporu ve akşam gezmeleriyle renklenen geniş kamu alanı, son yıllarda bölge sakinlerinin çeşitli şikayetleriyle de gündeme gelmeye başlamıştı.

KADIKÖYLÜLER PARKIN DOĞRU, VERİMLİ VE AKTİF OLARAK KAZANILMASINI İSTİYOR…

Parkın doğal ve yeşil dokusunun önemine dikkat çeken Osmanağa Mahallesi Muhtarı Serap Tuncer, aynı zamanda mahalle genelinden gelen birçok şikayetleri de kayıt altına almış. “Geceleri çoluk çocuğumuzu gezdiremiyoruz, ellerinde alkol şişeleri ile naralar atanlardan usandık, bazen sabaha kadar ateşler yakıyorlar, bölgede spor yapacağımız tek yer ama her yer su birikintileriyle dolu, bazen bisiklet bile süremiyoruz, dört bir yandan motosikletliler hızla parkın içine giriyor” gibi birçok şikayet konusunun kendisine defalarca iletildiğini belirten Tuncer, asayişe yönelik Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin çabalarıyla önemli yol kat edildiğinin de altını çizerken parkta İstanbul’un birçok yerinde olduğu gibi güvenlik görevlilerinin bulundurulması gerektiğini de belirtti. Muhtar Tuncer; “Parkımızda çocuklarımız için yeterli doğal oyun alanları yok, çiçeklerimiz de yok. Defalarca su baskınları ile yapısı bozulmaya başlayan parkımızda doku bozulmadan yenilenme şart. Yine yeşillikler içerisinde sosyal aktiviteler, açıkhava sinemaları gibi sosyal aktiviteler ile parkın yaşantımızla daha iç içe olabileceğini düşünüyorum” mesajı verdi.

PARKTA SİYASİ PROPAGANDALAR DA TARTIŞMA KONUSU…

Yoğurtçu Parkı’nda son yıllarda birçok protesto gösterisi ve siyasi eylemler meydana gelmiş, bazen günlerce süren “parti etkinliği” adı altındaki buluşmalarda park bölge sakinlerinin günlük kullanımına kapanmış, tamamen siyasi arenaya dönüşmüştü. “Siyaset ya da eylemi birçok salon ve uygun noktalarda yapabilirsiniz, nefes alıp gezebildiğimiz yeşil alanımızı neden park dokusu dışında kullanıyorsunuz. Geceleri hoparlör sesinden evimizde duramıyoruz” diyen Kadıköylüler yer yer tepkilerini ortaya koymuştu.

YOĞURTÇU PARKI HAKKINDA KISACA…

Kullanım alanı 30 Bin metrekare olan parkın zeminin 5.300 metrekarelik yürüme alanı, antik granit küplerle kaplı. Yine kiremit tozu renginde doğal malzemeler kullanılarak yapılan 1.280 metrelik koşu bandı, Kadıköylülerin özellikle sabah saatlerinde ve gün içinde keyifle kullandığı yerler arasında bulunuyor. Ancak koşu bandının sulara teslim olması ile oluşan göletler, sporsal faaliyetlere engel oluyor. Diğer yandan park, İstanbul’un en güzel ışıklandırma sistemlerinden birine sahip. Birçok ağaç türü ile birlikte kuşların, kedi ve köpeklerin yaşadığı parkın ortasında bir kafeterya bulunuyor. Daha önce dokuya uygun olarak hizmet veren ahşap kafenin yenilenerek “metal zırha” bürünmesi de Kadıköylülerin dikkatini çekmişti. Diğer yandan hastalanan birçok ağaç korku yaratmış, bitki türlerinin kurtarılması için çalışmalar da yapılmıştı.

Kadıköy Gazetesi olarak Yoğurtçu Parkı’na yönelik tüm gelişmeleri, okurlarımıza aktarmaya devam edeceğiz…

Galeri
📆 22 Ocak 2018 Pazartesi 18:11   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR