MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Politika » CHP’de Ümit Kocasakal kılıcını çekti!
CHP’de Ümit Kocasakal kılıcını çekti!


Cumhuriyet Halk Partisi’nde özellikle son yıllarda aldığı birçok radikal karar ile partisi içinden de şimşekleri sürekli üzerine çeken Kemal Kılıçdaroğlu’na çok dişli bir rakip geldi. İstanbul Barosu Eski Başkanı Ümit Kocasakal, çok sert açıklamalarla adaylığını açıkladı.

Kocasakal’ın açıklamaları, Cumhuriyet Halk Partisi’nin kalesi konumundaki Kadıköy’de geniş yankı buldu. Kocasakal’ın adaylığı, sık sık terör örgütü PKK ile aynı çizgiye oturan HDP ile kucak kucağa olan CHP yönetimine tepkili olan partililer tarafından olumlu karşılanırken Kılıçdaroğlu yandaşları ise özellikle sosyal medyadan çeşitli yorumlarla karşılık veriyor.

“CHP’DE, PARTİ İÇİNE SIZAN ATATÜRK KARŞITI ODAKLARA YÖNELİK RAHATSIZLIK VAR…”

Kocasakal’ın “Kuvayi Milliye ruhu ile geliyor” yorumlarına neden adaylık açıklaması ile birlikte ana muhafelet partisi CHP’de gündem bir anda, parti içindeki Atatürk karşıtı odaklara çevrildi. Son olarak, daha önce attığı skandal twitler nedeniyle hakkında terör soruşturması da açılan Canan Kaftancıoğlu’nun CHP İstanbul İl Başkanı yapılması, CHP içerisindeki Atatürkçü değerlere sıkı sıkı bağlı olan kitleleri ayağa kaldırmıştı.

Taksim’de bulunan bir otelde düzenlenen basın toplantısına Kocasakal’ın yakınları ve partililer katıldı. Konuşmasına “Kurtuluş kuruluştadır. Kuruluştaki değerlerdedir” ifadeleriyle başlayan Kocasakal,’’ Cumhuriyet Halk Partisinde siyasi olmanın da ötesinde ve öncesinde ahlaki bir soruna değinmek istiyorum: Partinin genetiğiyle, genleriyle, kimyasıyla, ruh kökleriyle, ideolojisiyle uyuşmayan kişilerin bir takım söylem ve eylemleriyle partinin tüzel kişiliğine, kimliğine zarar verdiği görülmektedir: Atatürk’e “kefere” diyen, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sözünden rahatsız olan, anlamsız bir “asker-yoldaş” polemiğiyle gerçek düşüncelerini örtbas etmek isteyenler, üniter yapıyla sorunu olanlar, HDP güzellemesi yapanlar Atatürk’ün partisinde siyaset yapamazlar. Bu partide Atatürk’ün resimleri indirilemez. Said-i Nursi ve Seyit Rıza güzellemesi yapılamaz, buna izin verilemez, göz yumulamaz. Yanlış anlaşılmasın kimse Atatürkçü olmak, Cumhuriyet değerlerine sahip olmak zorunda değildir ve elbette ki ifade özgürlüğü kapsamında bu düşüncelerini serbestçe savunup ifade edebilirler, ama bunu Atatürk’ün kurduğu partide yapamazlar, bu ahlaki bir sorundur. Evet, CHP kimsesizlerin partisidir ama kimsesiz ve sahipsiz de değildir’’ ifadelerini kullandı.

Yapılacak olan kurultayın diriliş kurultayı olacağını vurgulayan Kocasakal,’’ Sonuç olarak 36. kurultay bir şahlanış, bir umut, bir diriliş kurultayı olmalıdır. Uyuyan güç uyanmalı, efsane geri dönmelidir. Bu kurultay bölünmüş, gündelik siyasi kavgalardan, gerilimden bıkmış, sorunlara kalıcı ve kucaklayıcı çözüm arayan halkımıza bir çare, bir ses, bir nefes, bir ümit olmalıdır. Ancak bu şahıs olarak birilerinin gidip, birilerinin gelmesi meselesi değil, partinin yitirdiği hafızasını ve kimliğini geri kazanması meselesidir. Burada gereken fikirsel bir değişimdir, partinin özüne, kimliğine, kurucu ilkelerine, kamucu/halkçı yapısına geri dönmesi, yani halka geri dönmesidir. Türkiye’nin gerçek Cumhuriyet Halk Partisi zihniyetine ihtiyacı vardır ve bu görev ertelenemez. Cumhuriyet Halk Partisi, iktidarın bunca yanlışlığına karşı ortaya çıkan büyük tepki ve sıkışmışlığa rağmen %20-25 bandına çakılıp kalacak bir parti değildir. Cumhuriyet Halk Partisi özünde var olan kimliği ve bu kimliğin yansıması olan sağlam, tutarlı politikalarıyla, eylem ve söylemleriyle halka güven, umut, inanç vermelidir. Bunun için de denenmiş, sekiz kez seçim kaybetmiş, başarısız olmuş, seçenek oluşturamamış, partinin %25’lere sıkışmış oyunu artıramamış; eylem ve söylemleriyle partinin toplumsal algısına, kimliğine zarar veren mevcut zihniyetin ve temsilcilerinin değişmesi gerekmektedir’’ şeklinde konuştu.

Adaylığını kişisel olarak değil fikri bir adaylık olarak değerlendiren Kocasakal,’’ Tüm bu nedenlerle ben kendi adıma, Ümit Kocasakal olarak şahsen değil ama milyonlarca Cumhuriyet ve Atatürk sevdalısı adına, bu partinin gerçek tabanı ve sahipleri adına, partisini özleyenler ve seçenek arayanlar adına, onlara vekaleten Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığı’na adayım. Kişi değil, fikir adayıyım. Bu zor dönemde, ülkenin bunaldığı, siyasetin sıkıştığı, toplumun bir alternatif göremediği bir ortamda Cumhuriyet Halk Partisi’nin başına manen, manevi ve fikri olarak yeniden Mustafa Kemal Atatürk’ün genel başkan olmasını sağlamak, onun görüşlerini hayata geçirmek adına adayım. Tespitlerim, mücadelem, taleplerim kişiye göre yahut kişisel değildir, fikridir. Dolayısıyla adaylık da kişi değil, fikir adaylığı, Cumhuriyet değerlerinin, Atatürk’e, kuruluş ruhuna dönmenin, yeni bir milli mücadelenin adaylığıdır’’ diyerek adaylığını açıkladı.

Adaylık açıklamasının ardından salondaki partililer uzun süre Kocasakal’ı alkışladı. Alkışların ardından açıklamasını sonlandıran Kocasakal bir süre partililerle sohbet ederek salondan ayrıldı.

📆 17 Ocak 2018 Çarşamba 13:58   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR