MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Basında Kadıköy, Ekonomi, Genel, Manşet » Durbakayım, Kentsel dönüşüm ve Fikirtepe’yi anlattı
Durbakayım, Kentsel dönüşüm ve Fikirtepe’yi anlattı


İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) sektörün yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini basın mensuplarıyla paylaştı.

 

Kadıköy’de basın mensuplarıyla sabah kahvaltıda bir araya gelen İNDER Yönetimi hem 7 Aralık İNDER Kentsel Dönüşüm Çözümleri Konferansı Sonuç Bildirgesi’ni paylaştı, hemde Fikirtepe hakkında değerlendirmelerde bulundu.

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, “Fikirtepe için çok şey söylendi.  Ancak M.Ö. 4000 yılında kurulan KALHEDON Kadıköy’ün doğduğu yer olarak bugün layık olduğu işleve ve değere doğru biraz evvel Sayın Fikirtepe Platformu Başkanı Sn. Ali NUHOĞLU’nun anlattığı şekilde  hızla yol almaktadır. Bizler de  Fikirtepe’ye zamanında girmek sureti ile ne kadar doğru bir iş yaptığımızı gördükçe mutlu oluyoruz.

 

Sektörümüzün sorun ve çözümlerinin dile getirildiği 7 Aralık İNDER Kentsel Dönüşüm Çözümleri Konferansı SONUÇ BİLDİRGESİ’nde daha rasyonel bir yapı için olması gerekenler ifade edilmiştir.

 

İnsanımızın 3 temel gereksinmesinden olan barınma ihtiyacını karşılayan YAPI MÜTEAHHİTLERİ bu günkü şartlarda, yaptığı işin bilincinde olarak tüm mali ve hukuki riskleri üzerine almak sureti ile faaliyet göstermektedir. Konut sektöründe rol alan büyük küçük YAPI MÜTEAHHİTLERİ, diğer sektörlerde de olduğu gibi serbest piyasa şartlarında çalışmaktadır.

 

Sektörde zaman zaman yaratılmak istenen gerçek dışı algılara yine sektörümüzün emekçileri en iyi cevapları vermektedirler.

 

Ülkemizin ihtiyacı olan yeni konut üretimi ve kentsel dönüşüm çalışmalarında % 90 oranında rol alan büyük küçük YAPI MÜTEAHHİTLERİ, finansman gereksinmelerini karşılamak için gerektiğinde kar marjlarını sıfırlamak sureti ile projelerini gerçekleştirmektedirler.

 

Küçük ölçekli YAPI MÜTEAHHİTLERİ de bazı zamanlarda finansman sağlamak için bir dairesini ucuz satabilmektedir. Ancak bu tip münferit satışlar piyasa değerlendirmesi için bir ölçü olarak görülmemelidir.  Günümüz serbest piyasa koşullarında artık her sektörde fırsat ürünlerinin olması şaşırtıcı değil. Ancak, sektördeki her ürünün aynı şekilde satılacağını düşünmek de doğru değil.

 

Konut sektöründe de spekülatif söylemler ve hareketler ile fiyatların aşağı çekilmesine çalışılmasına ve daha sonra toplu alım yapılmasına, borsada olduğu gibi ‘tasvip edilmeyen işlemler kategorisinde’ bakmak lazım.

 

Bir anektot

 

Şayet bir inşaat firmasının finansmana ihtiyacı varsa, bundan spekülatör değil velinimetimiz olan tüketici faydalanmalıdır.

 

Konut sektöründe yapılan kampanyaları yermek yerine teşvik etmek gerekir. Vasıflı ve vasıfsız iş gücüne en büyük istihdamı sağlayan sektörümüzün en çok birlik ve beraberlik içinde olmamız gereken bu günlerde, herkesin empati yapması gerekiyor.

Sektörümüzün çok parlak olduğu dönemlerde YAPI MÜTEAHHİTLİĞİ’ne soyunanlardan bir çoğu, işler biraz zorlaşınca piyasadan geri gitmektedirler.

 

 

Dünyanın önde gelen metropolleriyle İstanbul’u karşılaştırdığınızda, gayrimenkul fiyatlarının fahiş olmadığı görülmektedir. Konut inşaatı maliyetinde en büyük payı alan ARSA girdisinin toplam maliyet içindeki payının %50’den başlayıp %85’lere kadar çıkan şehrimizdeki konut fiyatlarındaki değerlendirmelerde bu husus göz ardı edilmemelidir.

 

‘Döviz bazlı fiyatların revize edilmesi, fiyat düşüşü değildir’

 

Döviz ile fiyatlandırılmış gayrimenkullerdeki fiyatların, kurlardaki aşırı artışından dolayı yeniden ayarlanması gayet doğaldır. Aşırı artan kur gerçek maliyet artışlarını yansıtmamaktadır. Geçen seneye göre olan kur artışı %20 seviyelerine olup bu farkı dövizle satan firmaların indirim olarak yansıtması yanlış bir algıya sebep oluyor. Bu algı fiyatların geri gittiği şeklinde empoze ediliyor. Oysa asıl olan TL bazındaki fiyatlama olup bir geriye gidiş söz konusu olamayıp, geçen seneye göre %8-10 arası artış söz konusudur.

 

‘Kadıköy tabut evlerden kurtulmak için çabalıyor’

 

Kadıköy bölgesinde şu sıra fazla inşaat olduğu gerçektir. Ancak unutulmamalıdır ki; Kadıköy bölgesi yıllardır yenilenmek için ihtiyacı olan %20’lik bir imar artışına kavuşamamıştı. Yönetmelikler ile sağlanan imar artışı ve 6036 sayılı yasa sayesinde hasret kaldığı yenilenme hareketi Kadıköylüler için bulunmaz bir fırsat oldu. Kadıköy bölgesi İstanbul’umuzun en mutena 2-3 semtinden biridir. Doğduğum büyüdüğüm ve 42 senedir bu sektörde hizmet verdiğim Kadıköy’de zaman zaman çeşitli nedenlerden durgunluk yaşanmıştır.  Buraya çok büyük iştahlarla gelen YAPI MÜTEAHHİTLERİ, genelde geri gitmişlerdir. Bugün Kadıköy için menfi konuşanlara deprem sonrasını hatırlatmak isterim. Parmakla sayılacak Yapı Müteahhitti kalmıştı. Sonra ne oldu?

 

Kadıköy daima konut sektöründe cazibe merkezi olmuştur. Tabi artık bundan sonra Fikirtepe’de Kadıköy ile birlikte mütalaa ediliyor.

 

Sözlerime ‘’Başarılı bir inşaat firması nasıl olur’’ dendiğinde her fırsatta dile getirdiğim söylemimi tekrarlıyarak son vermek istiyorum.

 

  • Firmanın iyi bir mazisi olacak. Yeni ise güven duyulacak bir duruşla işe başlayacak
  • Yapılacak projenin lokasyonu doğru seçilecek
  • Yapılan imalat en az torunların çocuklarına kalacak nitelikte olacak
  • Fiyatlama iyi yapılacak. Alan da satan da kazanacak ancak alanın kazancı daha fazla olacak
  • Satış sonrası hizmetler olmaz ise olmaz olduğu kabul edilecek
  • Sektörün sorunlarına karşı duyarlı olacak
Galeri
📆 16 Aralık 2016 Cuma 22:09   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR