MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Manşet » Kadıköy Belediyesi’ne 101 Milyon TL’lik Ceza
Kadıköy Belediyesi’ne 101 Milyon TL’lik Ceza


Recep Tayyip Erdoğan’ın çocukluk arkadaşı Emrullah Turanlı’nın patronu olduğu Taşyapı İnşaat’ın “Four Winds Residance” isimli projesi, imara aykırı plan değişiklikleri nedeniyle açılan kamu davası sonucu Kadıköy Belediyesi tarafından durdurulmuştu. Meteoroloji Gözlemevi arazisine dikilen, 4 dev gökdelenle ilgili Taşyapı, mahkemeye yaptığı başvuru sonrası, bilirkişi raporuyla haklı bulundu ve tazminat almaya hak kazandı.

Bilirkişi raporuna itiraz eden ve yeni heyet isteyen Kadıköy Belediyesi’nin talebi kabul edilmedi. Avukatların itirazlarını da reddeden İstanbul Anadolu 6. Asliye Hukuk Mahkemesi, Kadıköy Belediyesi’nin 101 milyon 859 bin TL maddi tazminat ödemesine karar verdi.

Aykurt Nuhoğlu: “İçler Acısı Karar”

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu kararla ilgili olarak şunları söyledi:

Bu içler acısı ve kamu iradesini yok sayan kararı tanımayacağız. Hem kamuya ait olan yeşil alanı alacak ve buraya ayrıcalıklı imar kullanarak yapı yapacaksın, hem de 9000 metrekareye yakın fazla inşaat yapacaksın. Bir de üstüne seni kamu adına uyaran bir belediyeye tazminat davası açacaksın. Böyle bir şey kabul edilemez. Mahkemenin böyle bir karar vermesi akıl tutulmasından başka bir şey değil. Söz konusu firmanın bakanlıktan aldığı iskanın yürütmesi mahkeme kararıyla durdurulmuştur. Mahkemece hükmedilen tazminat miktarı, soruşturma sürecinde bilirkişi raporlarında belirtilmeyen bir miktardır. Taşyapı duruşmadan 3 gün önce tazminat tutarını biliyormuş gibi bu miktar üzerinden dava harcı yatırıyor. Firma mahkemenin belirlediği tazminat tutarını dava süreci tamamlanmadan nasıl bilebilir? Bu şaibeli bir durumdur.

Taşyapı’ya Ekşisözlük’ten alıntılarla bakalım:


istanbul büyükşehir belediyesi ile bağlantıları araştırılması gereken şirket.
nereye bir konut projesi planlıyorlarsa büyükşehir hemen orada kavşak düzenleme çalışmalarına başlamış oluyor nedense; bildiğim iki örnek mashattan’ın dibindeki maslak – ayazağa kavşak inşaatı ve almond hill civarındaki 1. köprü çevreyolu çıkışı düzenlemesi ve #7918730 numaralı entry’de bahsedilen inşai faaliyet.
ne bileyim, hiçbir şey değilse ilginç…
29.11.2005

3 milyar dolarcıklık projeler yapmış bu şirket efendim. ayrıca 5 yılda 6 tanecik de hidroelektrik santralı kuracakmış. sahibi emrullah turanlı imiş.
09.03.2006

son zamanlarda nerde devasa bir inşaat vinci varsa üzerinde adını okuduğumuz şirket adı.büyük projelerle adından söz ettiren şirket aynı zamanda.insan ister istemez vaziyete ‘yakında çıkar kokusu’ şeklinde yaklaşmadan edemiyor.
29.03.2006

imf’in 900 milyon dolarlık krediyi geciktirmesi nedeniyle borsanın altüst olduğu görülmüş ülkede, 3 milyar dolarlık proje yürütmekte olduğu söylenen, 3 sene öncesine kadar adı-sanı duyulmamış, şimdilerde aynı anda olmak üzere, sahilyolu’nda göztepe-suadiye arasında 4, ethemefendi caddesi üzerinde 1, göztepe parkı’nın karşısında 1 inşaat, dağlar delinip yolu yapılan almondhill, gökdelenler diyarı mashattan, ataköy’de novus ve yolumun düşmediği kimbilir nerelerde projeleri olan harika şirket. bir başarı öyküsü, türk rüyası.
04.04.2006

dehşet sağlam sermayesi ya da ülkemizin güzide siyasetçileri arasından ortakları bulunan şirket. (başka da açıklama olamaz zaten) hayır, düne kadar stfa vardı, soyak vardı, tepe vardı şu vardı ve bu vardı, ama bu kadar cevvali yoktu. toplu konut idaresi yoğunluğunda iş yapıyor adamlar, nereden geldi bu sermaye diye düşündükçe kafamda filler tepiştiren şirkettir ayrıca.
05.04.2006

inşaatları plan ve projelerin maketlerini satabilerek finanse ettiğini düşünsek bile o arazileri nasıl olup da alabildiğini bir türlü çözemediğimiz dev şirket. bu arada son reklamında nasıl bir mantaliteleri olduğunu da ortaya koymuştur. genç atletik bir erkek yemyeşil bir arazinin ortasına gelir taşyapı bayrağını yeşil çimlerin ortasına diker ve çayırda bir anda inşaatlar yükselmeye gökdelenler oluşmaya yeşil kaybolurken gri miktarı artmaya başlar.
05.04.2006

yönetim kurulu başkanı ntv’de konuşmuştur.ibb ile yakın ilişkileri sayesinde bütün parkları yaptılar yetmedi şimdi de heryere “rezidans” olmadı “taavır” dikme arzusunu ağzının suyu akarak anlatmaktadır kendisine göre istanbul’un tüm sorunlarının çözümü bellidir: “rezidans” yapmak!. bu “rezidans” ne menem bir şeymiş be.. geleceğin yapılarıymış falan! göt kadar araziye dik koca binaları, tık insanları ufacık dairelere. neymiş akıllı binaymış alt katlarında otoparkı sosyal tesis dükkan neyin varmış, tabi canım parka bahçeye, az katlı dip dibe olmayan insanca binalara ne gerek var? boşuna yer israfı! araziyi bol bulunca 10 tanesini yanyana dik bitsin. hocalara da “ben bilime saygı duyarım sizlere de hürmet ederim ama sizin söylediğiniz gibi olmaz, çözüm belli…” demiş utanmasa recep tayyip erdoğan gibi “iki koyun güdemezsiniz” diyecek ama allahtan o kadar ileri gitmedi bu sefer.
05.04.2006

1. çevreyolunun vasfı değiştirilmeden ve karayolları denetiminden çıkartılıp ibbnin üzerinde kavşak çalışmalarına başlamadan hemen önce almond hill arazisini ucuza kapatmış firma. (bkz: rant) (bkz: peşkeş)
06.05.2006

her dönem hükümetinin, politikadan para yapmayı planlayıp eşini dostunu zengin eden insanların elinden tutup döneminin para babası yaptığı insanlar vardı. işte şimdiki zamanların da politik çevreleriyle bol bol para kazanıp nasıl olduğu bilinmeden toprakları çeviren şirketi taşyapı. tabiiki şimdi kimse sesini çıkartıp bu insanların nasıl iş yaptığını sorgulamıyor. keşke ülkenin en çok okunan gazetelerinde kocaman köşeleri olup da seks hayatlarından, gittikleri tatillerden, kocalarıyla muhabbetlerinden bahseden insanlardan kurtulsak da şu konuları doğru düzgün ele alacak gazetecilere yol açsak.
07.05.2006

linkleri ertesi gün değişen sabah’tan mecburen copy/paste:
emrullah turanlı, bir günde iki şirket kurdu, bir hafta içinde yeterlilik, ikinci haftada ise 51 milyon ytl’lik iki dev ihale aldı.
istanbul büyükşehir belediyesi, 25 temmuz’da kadıköy salı pazarı ve bahçelievler’deki çobançeşme fidan borsası’yla ilgili ihale açacağını ilan etti. büyüyen inşaat şirketi taşyapı’nın sahibi emrullah turanlı 15 ağustos’ta ihaleye çıkarılan yerlerin isimlerini taşıyan 2 şirket kurdu.
……………………………
30.09.2006

(bkz: yürü ya kulum) (bkz: http://arsiv.sabah.com.tr/2006/12/05/gnd102.html)
05.12.2006

google earth icat oldugundan beri istanbul da ne kadar bos arsa varsa istila eden inşaat firması
07.12.2006

yüz yıllık salı pazarına yapılacak olan alışveriş merkezi ve plaza inşaatı projesini her zamanki gibi uygun maliyet, çevreye ve insana saygılı tasarım, rekabetçilik ve tarihe saygı gibi prensipleriyle kazanmanın gururunu yaşamıştır.
25.12.2008

onyedi ayda ondört tane açılan medical park hastanelerinin inşaatlarını yapan inşaat şirketidir. bu hastanelere emine erdoğan gerçekten hissedar mıdır merak etmekteyim.
edit: mutfak harçlıklarından biriktirip ortak olmuş olabilir pekala.
06.01.2009

meteoroloji arazisinde yaptıkları iş değil mahallenin, resmen kadıköyün soyunu kırmaktır.
07.04.2012

akp öncesi dönemdeki banka durumu ile, sonrası durumu karşılaştırsınlar. aradaki fark firma aleyhine ise çin’in orta yerinde domalacağım! yok çinlilerin ki ufak, yetmez o ceza derseniz, afrika’nın en işlek yolağzına geçeceğim. durum tersi ise sadece ben hırsızım demeleri kafi!
hiçbir mahkeme bana hikaye anlatmasın, adaletin olmadığı hukukun
20.12.2013

altunizade mahallesinde once imara acik olmayan alanda imar izni almis, simdi de 5 kattan yuksek bina yapmanin yasak oldugu mahallese yaptiklari binada 7 nci kata ciktilar. henuz cati da gozukmuyor. civarda 5 katin uzerinde tek bir bina yok. bu sirf benim mahallemde bir olay. ıstanbulun her yanina bu ve benzeri sirketler kanunsuzca bina yigiyolar ve kimse sesini cikaramiyor ya kan beynime sicriyor.
23.02.2014

inşaat yaptığı her yerde, kızıltoprak’ta, göztepe’de, maslak’ta, moda’da, seyrantepe’de, erenköy’de, şişli’de, kısacası istanbul’un en değerli, fazladan 1 kat müsaadesi almanın bile imkansıza yakın olduğu yerlerde çevresindeki binaların en az 2-3 katı büyüklükte binalar dikmekte olan inşaat şirketi. hadi izni verenleri geçtim, mimarlar, inşaat mühendisleri odaları, yerel belediyeler, muhalefet, savcılar ne iş yapar da bu kadar rahatlıkla bu işleri yapabiliyor gerçekten anlaşılmaz bir şey. bu kadar kasacaklarına istanbul’un bütün sahil şeridine denizi görmeyi imkansız kılan bitişik nizam 30’ar katlı binalar yapsınlar da olsun bitsin, büyükşehir belediyesi nasıl olsa izni verir.
29.03.2014

📆 10 Kasım 2016 Perşembe 23:05   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Kadıköy Belediyesi’ne 101 Milyon TL’lik Ceza” için bir cevap

 1. Şbalci dedi ki:

  Bahse konu edilen haberde taşyapı ile ilgili ekşi sözlük haberlerinden bahsedilmiş buyrun kadıköy belediyesi ekşi sözlük yorumları…
  kadıköy’ün merkezinin (moda-bahariye-çarşı-rıhtım) mahvına sebep olmuş; sebep olmaktan öte buraları elcağızıyla mahvetmiş belediye. göz yumduğu kaldırım, sokak işgalleri, kaça sattığını(!) çok merak ettiğim, sebil gibi dağıttığı yeme/içme mekanı ruhsatları ile kadıköylüye hayatı dar edip kadıköy nemalanıcılarına kucak açmış, maneviyatçı değil diye sarıldığımız fazlasıyla maddiyatçı belediye. kadıköy’ün cânım sokaklarında yürümeyi, evlerinde huzurla oturmayı imkansız kılmıştır.
  15.06.2014 17:35 kaktus
  alkollü mekan ruhsatını peynir ekmek gibi dağıtarak, moda’nın içine edilme sürecini başlatmış olan belediye.
  30.11.2015 23:51 sigara icmeyen otobus kaptani
  pesoneline köpek kadar kıymet vermeyen belediye. hele hele taşerondan çalışanların üzerinde her daim sen kölesin hissini eksik ettirmez vurur da vururlar. personeline insanın yiyebileceği bi yemek çıkarttırmaktan acizler. bi gun denk geldim de ne kadar da az kişi yiyor derken meğer onceki gün zehirlenme vakası geçirmişler toplu.
  30.11.2015 23:53 zapake
  kadıköy merkezde verdiği içki ruhsatları nasıl bir politikaya işaret ediyor bilmek istiyorum. dertleri kadıköy’ün merkezindeki mahalle kültürünü öldürmek sanıyorum. yaptıkları şeyin kitaplardaki yeri: soylulaştırma ile yerel halkı göçe zorlamak.

  diyelim ki, karşı apartmanımda, bir grup insan içki ruhsatına onay veriyor. doğal olarak ben de etkileniyorum.
  bu benim onay verdiğim bir soylulaştırma mı?
  buna izin veren belediye soylulaştırma politikasına ortaktır.
  kent kültürü bir grup vatandaşın aciziyetlerine bırakılabilecek bir şey mi?
  13.12.2015 15:21 ~ 22:57 ismin e hali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR