MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Genel, Manşet, Politika, Toplum » CHP’Lİ İlgezdi hapishanelerdeki hak ihlalleri iddiasını Bakan Bozdağ’a sordu
CHP’Lİ İlgezdi hapishanelerdeki hak ihlalleri iddiasını Bakan Bozdağ’a sordu


CHP Parti Meclisi Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, hapishanelerdeki tutuklu ve hükümlüler üzerindeki baskının arttığını belirterek, “darbe günlerine rahmet okutan uygulamalarla insanlık onurunun ayaklar altına alınmasına neden müsaade ediliyor” diye sordu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına önerge veren CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi, Şakran ve Tekirdağ hapishanelerinde yaşanan hak ihlallerini sordu.

“HÜCRE UYGULAMASI VE İLAÇ YASAĞI”
Önergesinde Şakran ve Tekirdağ hapishanelerinde yaşanan, ilaç ve kıyafet yasağı ile tecrit gibi hak ihlali iddialarına yer veren CHP’li İlgezdi, “Unutulmamalıdır ki, suçlu bile olsalar, hapishanelerde bulunanlar devletimize emanettir.” dedi.

gamze-ilgezdi-adalet

İlgezdi Bakan Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

Hapishaneler ve hapishanelerde yaşananlar ülke gündeminde sık sık yer almaktadır. Özellikle 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası OHAL uygulamasıyla birlikte işkence, tecrit, çıplak arama, kötü muamele gibi hak ihlalleriyle gündeme gelen hapishaneler, bir gözdağı ya da had bildirme aracı olarak kullanılmaktadır. Sözde 12 Eylül darbesini eleştiren iktidarınız hapishanelerde darbe günlerine rahmet okutan uygulamalarıyla insanlık onurunun ayaklar altına alınmasına müsaade etmektedir. Hapishanelerden mahkûmların gönderdiği mektuplar da son zamanlarda ihlallerin arttığını göstermektedir. Unutulmamalıdır ki hapishanelerde bulunanlar suçlu olsa bile devletimize emanettir. Bu çerçevede,

1. Şakran Kadın Hapishanesi’nde mahkûm N.Y’ye işkence yapıldığı ve kolunun iki farklı yerden kırıldığı iddiaları doğru mudur? Kolu kırılan mahkûmun 3 gün hastaneye götürülmediği iddiaları doğru mudur?
2. Şakran Kadın Hapishanesi’nde bir mahkûmun görüş sonrası koğuşu yerine tek kişilik hücreye götürüldüğü iddiaları doğru mudur?
3. Sincan 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nden Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’ne sevk edilen mahkûmlara aylardır başta giyecekleri olmak üzere hiçbir eşyasının verilmediği iddiaları doğru mudur? Doğruysa gerekçesi nedir?
4. Tekirdağ Hapishanesi’nde kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak ‘Wernicke Korsakof’ hastası olan bir mahkûmun tek kişilik hücrede tutulduğu iddiaları doğru mudur?
5. Tekirdağ Hapishanesi’nde kalp hastası mahkûmların ilaçlarının verilmediği iddiaları doğru mudur?

📆 03 Ekim 2016 Pazartesi 23:18   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR