MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Genel, Manşet, Sağlık » BU ÇAYLAR UYKUSUZLUĞA İYİ GELİYOR
BU ÇAYLAR UYKUSUZLUĞA İYİ GELİYOR


Hafif ve orta dereceli uykusuzluk problemleri, kasları rahatlatan ve sinirleri sakinleştiren bitkisel çaylar ile hafifletilebilir. Milyonlarca insan zaman zaman uykusuzluk çekmekte, uykusuna yeterince  alamama şikâyetleri yaşamakta veya uykuya dalmakta zorlanmaktadırlar.

Bu tür şikâyetlere karşı kullanılan ilaçların alışkanlık yaptığı, ve yan etkileri bulunduğundan bitkisel otlar ve çaylar insanların tercihi.

Fakat gebelik ve emzirme döneminde bulunan kadınlarla düzenli olarak uyku, depresyon, tansiyon, şeker ve diğer rahatsızlıklar için ilaç kullananların doktora danışmadan bu çayları tüketmemesi gerekir.

caylar-bitkisel

Karabaş otu: Kişi sinirsel bir uykusuzluk çekiyorsa karabaş otu birebir. Karabaş otu uyku sorunlarında bulunmaz bir nimettir.Karabaş otu akşam yatmadan önce içilmelidir.Karabaş otu başak şeklindedir ve bu başaklardan 5-6 adet alınır ve beş dakika kadar kaynatılır eğer başaklar normalden küçük ise 7-8 başak atılır.Kaynayan karabaş otu süzülür ve suyu içilir.

 

Lavanta:Bir avuç lavanta çiçeği ince bir koton bezin içerisine koyularak yastığın içine yerleştirilmelidir.Lavanta uçucu yağı ve kokusu sayesinde kişiyi rahatlatır bu sayede kolay uykuya dalmasını ve uykusunu devam ettirmesini sağlar.Ayrıca evde lavanta çiçeği besleyebilirsiniz bu da uykusuzluğa iyi gelir.Eğer besleme şansınız yok ise bir avuç lavanta kısık ateşte su ile kaynatılır ve sonrasında salonun ortasına konur ve buharı sayesinde ortamı ferahlatır.

 

Limon Melisa: Hafif uykusuzluk sorunlarında ve ya orta derece uykusuzluk sorunlarında limon melisa oldukça etkilidir.Uykuya dalmakta zorlanan kişiler için birebirdir.Bunun için  yemeğin üzerine içerseniz rahatlatır ve yatmadan yarım saat önce içerseniz güzel bir uyku çekmenize yardımcı olur.
Papatya Çayı: Uykusuzluk için en çok tüketilen çaylar arasında yer alan papatya çayı hazmı kolaylaştırır, kas spazmlarını hafifletir, ağrı kesici ve antiseptiktir. Hafif dereceli uyku sorunları için oldukça etkili olan papatya çayı eşit miktarda şerbetçiotu bitkisiyle karıştırılabilir.

 

 

Haber: Esra Gülatar

📆 22 Ağustos 2016 Pazartesi 15:17   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR