MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Büyükşehir, Genel, Manşet, Politika, Toplum » Denize girmek yasaktır” tabelalarının önünde vatandaşlar denize giriyor!
Denize girmek yasaktır” tabelalarının önünde vatandaşlar denize giriyor!


CHP İBB Meclis Üyesi Mehmet Berke Merter; “Denize girmek yasaktır” uyarı tabelalarına uyulmadığını ve Zabıta denetiminin yeterli olmadığını fotoğraflayarak İBB Meclis gündemine taşıdı ve yetkilileri göreve çağırdı…

“Denize girmek yasaktır” tabelalarının önünde vatandaşlar denize giriyor!

 ibb-denize-girmek-yasak-tabelasi

CHP İBB Meclis Üyesi Mehmet Berke Merter; Küçükçekmece-Menekşe-Yeşilköy-Yeşilyurt-Bakırköy-Zeytinburnu-Samatya-Kumkapı ve Sirkeci’ye uzanan sahil boylarında inceleme yaparak fotoğrafladığı yazılı soru önergesini İBB Meclis Başkanlığına sundu. CHP’li Berke Merter, yaz dolayısı ile İstanbulluların Sahillere ve Denize akın ettiğini; Denize girilmesi gereken bölgeler olduğu gibi girilmemesi gereken bölgelerde olduğu, sezon boyunca her yıl çok sayıda deniz kazası yaşandığı ve birçok yurttaşımızın hayatını denizde boğularak kaybettiğini önergesinde dile getirerek şunları söyledi: “Sahillerdeki park alanlarının yetersizliğine, geniş bir alan olması nedeniyle de bölgede ki temizlik konusunda sıkıntılar yaşandığına ve uzun sahil şeritlerinde yeterli tuvalet ve soyunma kabini bulunmadığına şahit olunmaktadır. Bu sorunların çözümü konusunda yetkililerin harekete geçmesini arzu ediyoruz. Bu kapsamda sorularımız;İnsan sağlığı açısından denize girilmesinde sakınca görülen bölgeler ve plajlar var mıdır ve nerelerdedir? Gerekli önlemler alınıyor mu? Gerekli uyarılar yapılıyor mu? İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıtası ve Sağlık Daire Başkanlığı İstanbul sahillerinde en son hangi tarihte deniz suyu kirliliği ölçümü yapmıştır? Olumlu ve olumsuz sonuçları nedir? Sahillerde ki kirliliğe ve tehlikeye dikkat çekmek için gerekli olan “DENİZE GİRMEK YASAKTIR” tabelaları gerekli yerlere konulmuş mudur? Fotoğrafta da görüldüğü gibi İstanbul Büyükşehir Belediyemizin “Bu Alanda Denize Girmek Yasaktır” tabelasının olmasına rağmen vatandaşlarımız Denize girmektedir. Görüldüğü gibi sadece uyarı tabelası konulmuştur, Zabıta denetiminin olmadığı açıktır. Denetimlerin yeterince yapılmamasının sebebi nedir? Sorumlular ile ilgili ne tür işlemler yapılmıştır? Sorumlular ile ilgili ne tür işlemler yapılmıştır? Veya yapılacak mıdır?”  

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi 2016 yılı Temmuz ayı Meclis toplantılarında İBB Meclisi CHP Üyeleri Mehmet Berke Merter, Ayşegül Okumuş Görgü, İsmail Koç, Hasan Tapan, Seyitali Aydoğmuş imzaları ile Meclis Başkanlığına sunulan ve  cevaplanması isteği ile oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edilen önerge:  

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MECLİS BAŞKANLIĞINA 

Konu: Yaz sezonu dolayısı ile Denize girilecek yerler, Deniz ve sahillerin temizliği hakkında.

Yaz sezonu ve sıcak havaların başlaması dolayısı ile yurttaşlarımız sahil bölgelerinde denize girmektedirler. Denize girilmesi gereken bölgeler olduğu gibi girilmemesi gereken bölgelerde olduğu bilinmektedir. Sezon boyunca her yıl çok sayıda deniz kazası yaşandığı ve birçok yurttaşımızın hayatını denizde boğularak kaybettiği de maalesef bilinmektedir. Özellikle yaz mevsimiyle on binlerce İstanbullunun Silivri, Büyükçekmece, Kumburgaz, Yeşilköy, Florya, Menekşe ve Kilyos gibi bir çok İstanbul Sahillerine akın ettiğini, vatandaşların burayı gezmek, denize girmek ve dinlenmek için tercih ettikleri bilinmekte ve görülmektedir. Sahillerdeki park alanlarının yetersizliğine, geniş bir alan olması nedeniyle de bölgede ki temizlik konusunda sıkıntılar yaşandığına ve uzun sahil şeritlerinde yeterli tuvalet ve soyunma kabini bulunmadığına şahit olunmaktadır. Bu sorunların çözümü konusunda yetkililerin harekete geçmesini arzu ediyoruz. Bu kapsamda sorularımız;

1. Deniz sezonunun başlaması ile ne gibi önlemler ve tedbirler alınmıştır?

2. İstanbul’da denize girilecek plajlar ve sahil bantları nerelerdedir? Yeterli şekilde gerekli duyurular yapılmış mıdır?

3. İnsan sağlığı açısından denize girilmesinde sakınca görülen bölgeler ve plajlar var mıdır ve nerelerdedir? Gerekli önlemler alınıyor mu? Gerekli uyarılar yapılıyor mu?

4. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıtası ve Sağlık Daire Başkanlığı  İstanbul sahillerinde en son hangi tarihte deniz suyu kirliliği ölçümü yapmıştır? Olumlu ve olumsuz sonuçları nedir?

5. Sahillerde ki kirliliğe ve tehlikeye dikkat çekmek için gerekli olan “DENİZE GİRMEK YASAKTIR” tabelaları gerekli yerlere konulmuş mudur? Fotoğrafta da görüldüğü gibi İstanbul Büyükşehir Belediyemizin “Bu Alanda Denize Girmek Yasaktır” tabelasının olmasına rağmen vatandaşlarımız Denize girmektedir. Görüldüğü gibi sadece uyarı tabelası konulmuştur, Zabıta denetiminin olmadığı açıktır. Denetimlerin yeterince yapılmamasının sebebi nedir? Sorumlular ile ilgili ne tür işlemler yapılmıştır? Veya yapılacak mıdır?

6. Deniz kazalarının başta Karadeniz sahili olmak üzere yaşanmaması ve can kaybının olmaması için hangi tedbirler alınmıştır? İstanbullunun denize girdiği bölgelerde yeterli sayıda Cankurtaranlar mevcut mudur?

7. Geçen yıllara oranla yaşanan kazalar ve boğulma neticelerinde gerçekleşen ölümler ve kazalar dolayısıyla gerekli çalışmalar yapılmış mıdır? Gerekli önlemler alınmış mıdır?

Önergemizin başkanlık makamına havale edilmesini saygılarımızla arz ederiz.

İBB Meclis Üyesi/Mehmet Berke Merter

📆 29 Temmuz 2016 Cuma 14:57   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR