MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » DÜNYANIN EBRUSU İSTANBUL’DA!

DÜNYANIN EBRUSU İSTANBUL’DA!Ümraniye Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı 6. Uluslararası Ebru Kongresi dünyanın dört bir yanından sanatçılarla ebru tutkunlarını bir araya getirdi. Başkan Hasan Can: “Bilim ve ilim insanlığın ortak paydasıyken, kültür ve sanat milletleri tefrik eden mefhumlardır” dedi.

 

Ümraniye Belediyesi, geleneksel süsleme sanatı olan ebru ile ilgili örneği olmayan bir kongreye ev sahipliği yaptı. Yedi gün içinde yedi farklı mekânda gerçekleşecek olan kongrenin açılış törenine Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ile Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın yanı sıra yerli ve yabancı çok sayıda ebru sanatçısı katıldı. Usta Sanatçı Hikmet Barutçugil’in katkılarıyla 7-14 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek kongrede yerel ebru sanatçılarıyla, uluslararası ebru sanatçılarını birleştirmek hedefleniyor. Kongreye katılan akademisyenler, sanatseverlere Ebru felsefesi, sanat alanında yeni arayışlar ve ebru restorasyonu gibi birçok konuda bilgiler aktaracak. İtalya, İspanya, Japonya, ABD, Avustralya, Brezilya, Kanada ve Almanya gibi birçok ülkeden sanatçı ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşecek kongre, 14 Mayıs Cumartesi günü son bulacak.

 
Ümraniye Belediyesi’nin düzenlediği ve sanat yönetmenliğini Hikmet Barutçugil’in yaptığı 6. Uluslararası Ebru Kongresi, Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleşen görkemli bir törenin ardından ikinci gününde Ümraniye’de dört oturumdan oluşan programla devam etti.
Kongrenin açılış konuşmasını gerçekleştiren sanat yönetmeni Hikmet Barutçugil, ebru sanatının önemini anlatarak, bu yıl altıncısı gerçekleştirilecek ebru toplantılarının tarihçesi hakkında bilgi verdi. “Ebru sanatının son yıllarda daha fazla ilgi görüyor olması hepimizi sevindiriyor” diyen Barutçugil, kongre için verdiği sınırsız destekten dolayı Başkan Hasan Can’a teşekkür etti.
BAŞKAN HASAN CAN: “BİLİM VE İLİM İNSANLIĞIN ORTAK PAYDASIYKEN, KÜLTÜR VE SANAT MİLLETLERİ TEFRİK EDEN MEFHUMLARDIR”
Açılış törenindeki konuşmasında Başkan Hasan Can,sanatseverlere “Hoş geldiniz” diyerek, yerel yönetimlerin sanata olan katkısının öneminden bahsetti. Ebru Kongresi’nin sıradan bir etkinlik olmadığını dile getiren Başkan Hasan Can,“Uluslararası Ebru Kongresi, ilk olarak 1989 yılında Amerika’da gerçekleştirilmiş. 4. Uluslararası Ebru Kongresi ise 1-8 Haziran 1997 tarihinde geleneksel sanatlarımızı daima destekleyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde İstanbul’da gerçekleşmiş. Altıncısını yapmak ise bize nasip oldu. Ben bunu nasip olarak görüyorum” dedi.
Dünyanın dört bir yanından sanatçının eserleri ve bildirileriyle kongreye katıldığını dile getiren Başkan Hasan Can; Açılışa Özel Sergi, Uluslararası Ebru Sergisi, Ulusal Sergi, Ustalara Saygı Sergisi, Yaşayan Ebru Sergisi, Ebruda Endemik Çiçekler, Ebru ve Resim gibi sergilerin aynı zamanda kataloglaştırılarak kıymetli eserlere imza atıldığını söyledi. Klasik belediyecilik faaliyetlerinin ötesinde; insanların kültür, sanat gibi manevi ihtiyaçlarını gidermeyi belediyecilik anlayışlarının şiarı olarak kabul ettiğini dile getiren Başkan Hasan Can, “Bilim ve ilim insanlığın ortak paydasıyken, kültür ve sanat milletleri tefrik eden mefhumlardır. Geleneksel sanatlarımızın canlandırılması tarihimizin canlandırılmasıdır” dedi. Değerlerin yaşatılabilmesi için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyleyen Başkan Hasan Can, kongrenin hayırlı olması duasıyla konuşmasını sonlandırdı.

📆 09 Mayıs 2016 Pazartesi 14:35   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR