MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Toplum » ABTTF Tarım-Gıda-Hayvancılık-Ambalaj Sektörel Buluşması etkinliğine katıldı
ABTTF Tarım-Gıda-Hayvancılık-Ambalaj Sektörel Buluşması etkinliğine katıldı


Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), 21-23 Nisan 2016 tarihlerinde Yunanistan’ın Gümülcine şehrinde Tarım-Hayvancılık Araştırma Enstitüsü (THAE)’nin ev sahipliğinde düzenlenen Tarım-Gıda-Hayvancılık-Ambalaj Sektörel Buluşması’na katıldı. Yunanistan, Almanya, Türkiye, Bulgaristan, Karadağ ve Bosna Hersek’in değinilen sektörlerinden iş adamları ile tarım ve hayvancılık alanlarında faaliyet gösteren Batı Trakya Türk Azınlığı’na mensup bölge üreticilerini bir araya getiren etkinliğe ABTTF’yi temsilen Başkan Yardımcısı Sebahattin Mümin ile Uluslararası Çalışmalar ve Lobi Grubu üyesi Ali Ali Çavuş iştirak ettiler.

 

Toplam iki buçuk gün süren etkinliğin açılışı Gümülcine’deki Batı Trakya İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları (BİHLİMDER)’in kültür merkezinde yapıldı. THAE Başkanı İsmail Molla Ali katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, enstitülerinin dört aydır faaliyette olduğunu, düzenledikleri bu etkinlikle Batı Trakya Türk çiftçisinin ürettiği malların bundan böyle dünyada kaliteli mallar arasına girip hak ettiği yeri almasını hedeflediklerini, üreticilere sağlayacakları bilgi ve teknik ile Batı Trakya’daki tarım ve hayyvancılık sektörünü daha da ileriye taşımak ve doğru bilinen yanlışları düzeltmek istediklerini aktardı. Molla Ali’nin ardından THAE Organizasyon Sorumlusu Fatih Pehlivan ve İstanbul Medipol Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Rana Atabay da pazarlama, dış ticaret ve ihracat temalı birer konuşma yaptılar.

 

Etkinlikteki sunum ve iş adamları arasındaki ikili iş görüşmelerine (B2B) ikinci gün Gümülcine’deki Chris&Eve Oteli’nde devam edildi. Buradaki sabah oturumuna, anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, Doğu Makedonya ve Trakya Eyaleti Başkan Yardımcısı Mustafa Katrancı, SYRIZA İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, iş adamı Levent Sadık Ahmet ile çeşitli ülkelerden gelen yaklaşık yüz iş adamı ve basın mensupları katıldı. Başkonsolos Ali Rıza Akıncı yaptığı konuşmasında, Batı Trakya’nın bölge olarak Türkiye ve Bulgaristan’a yakınlığından bahsederek bu durumun söz konusu her iki ülkeye de ticaret kolaylığı sağladığını, ayrıca coğrafi olarak bölgede bulunan dağ ve ovaların Batı Trakya Türk Azınlığı mensubu çiftçilere ürünlerini sulama imkanı verdiğini belirterek üretimin ticaretle olduğunu dile getirdi.

 

Tarım-Gıda-Hayvancılık-Ambalaj Sektörel Buluşması ve İkili İş Görüşmeleri (B2B) etkinliği, katılımcıların üçüncü gün İskeçe ve Gümülcine’ye yaptıkları kültür gezileri ile sona erdi. Kültür gezilerine ABTTF heyeti de iştirak ederken ABTTF Başkan Yardımcısı Sebahattin Mümin, bölgenin tarihi ve geçim kaynakları hakkında konuk iş adamlarını bilgilendirdi.

 

ABTTF Başkan Yardımcısı Sebahattin Mümin, “Batı Trakya Türk Azınlığı’mızın nüfusunun % 75 gibi büyük bir çoğunluğu tarım ve hayvancılıkla uğraşmakta, geçimini bu iki sektörden sağlamaktadır. Dolayısıyla içeriği ve katılımcıları ile bölgede ilk olan bu etkinlik sayesinde azınlığımız mensubu çiftçilerimiz ürünlerini farklı ülkelerden gelen iş adamlarına tanıtma fırsatı yakalamışlar, etkinlik boyunca yapılan sunumlar ile ürünlerini pazarlama konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olmuşlardır.  Tarım-Hayvancılık Araştırma Enstitüsü’nü düzenlediği bu başarılı etkinlik dolayısıyla kutluyor, Batı Trakya’da iş adamları ve bölge üreticilerini bir araya getiren böylesi buluşmaların gelecekte artarak devam etmesini diliyoruz” açıklamasında bulundu.

 

📆 27 Nisan 2016 Çarşamba 09:16   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR