MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Toplum » Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde Nöropsikoloji Konuşuldu
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde Nöropsikoloji Konuşuldu


Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde (FSMVÜ) Psikoloji Kulübü tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Psikoloji Günleri, “Nöropsikoloji” temasıyla Kandilli Yerleşkesi’nde yapıldı. Beyin fonksiyonlarının, psikolojik olaylarla ilişkisini araştıran nöropsikoloji; uzman psikologlar, psikiyatrlar ve nörologlar tarafından uyku ve rüyalar, bağlanma, davranış bozukluğu gibi birkaç başlıkta konuşuldu.

 
Psikoloji Günleri’ne dışarıdan uzman kişilerin davet edildiğini söyleyen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gaye Saltukoğlu, “Psikoloji Kulübü’nün düzenlediği bir etkinlik. Öğrenciler bu sene üçüncüsünü düzenledi. Alanında uzman kişiler bilgilerini paylaşarak bizleri ve öğrencileri aydınlattı. Her sene değişik bir tema ile yapılan etkinliği tamamen öğrencilerin düzenliyor. Öğrenciler bölüm dışındaki kişilerden faydalanıp bilgi sahibi oluyor. Bu yıl ki konumuz ‘Nöropsikoloji’ yeni gelişmiş bir saha değil ama önemli bir saha giderekte çalışmalar artıyor bu alanda. Konu seçimin iyi olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 
“BEYİN VE BEDEN BİRLİKTELİĞİNİ ANLAMAMIZI SAĞLAYAN BİR ALAN”
Nöropsikoloji hakkında bilgi veren Psikoloji Bölümü Öğr. Üye. Yrd. Doç. Dr. Itır Tarı Cömert, “İnsan canlısı dediğimiz varlık beden ve zihinden oluşuyor. Beden üstündeki etkileri biliyoruz, bedenimizin ne işe yaradığını da biliyoruz ama nörolojik süreçleri, nörotik yapımızın zihnimizi nasıl etkilediğini, bunun davranışlarımıza ve duygularımıza nasıl yansıdığını anlayabilmek aslında nöropsikoloji dediğimiz şey. Dolayısıyla insanların zihinsel süreçleri, düşünsel becerileri, bilişsel kapasiteleriyle ilgili beyin ve beden birlikteliğinin nasıl olduğunu anlamamıza yarayan en önemli alanlardan biri Nöropsikoloji, yeni gelişmekte olan bir alan. Psikoloji camiası tarafından multidisipliner(bilim ve tekniğin bir arada kullanılması) olarak yeni çalışılmaya başlanılan bir alan dolayısıyla bu sene üçüncüsünü düzenlediğimiz Psikoloji Günleri’nin konusu ‘nöropsikoloji’. Çünkü öğrencilerin bu alanı tanıması, bu alanda çalışan nörolog ve psikologları biliyor olması daha sonra kariyer gelişimlerinde bu hocalar ile dirsek teması kurarak yeni kapılar açmak için bu konu seçildi” şeklinde konuştu.

 
“ÜZERİNE BİR ŞEYLER KATARAK ETKİNLİĞİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Psikoloji Kulübü Başkanı, Psikoloji Bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Merve Karaburun, “Bu sene üçüncüsünü gerçekleştiriyoruz. İlk iki sene genel konulara değindik ancak bu sene bir konu belirlememiz gerektiğini düşündük çünkü etkinliğimiz git gide büyüyordu. Nöropsikoloji, bireyin beyinsel işlevlerinin, psikolojisi üzerine etkilerini bizlere açıklayan bir alan. Burada psikolog, nörolog ve psikiyatrlarla konuyu derinlemesine tartışıyoruz. Etkinliği düzenlerken bölüm hocalarımız bizlere destek oldu. İlerleyen senelerde üzerine bir şeyler ekleyerek daha canlı ve dinamik hale getirmeye çalışacağız” dedi.

📆 16 Nisan 2016 Cumartesi 11:57   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR