MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Toplum » TSKB, bu yıl da Düşük Karbon Kahramanı Ödülü’nün sahibi oldu

TSKB, bu yıl da Düşük Karbon Kahramanı Ödülü’nün sahibi olduTürkiye Sınai Kalkınma Bankası, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından 3’üncü İstanbul Karbon Zirvesi kapsamında verilen Düşük Karbon Kahramanı (Low Carbon Hero) Ödülü’ne bu yıl da layık görüldü.

 

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından düzenlenen Düşük Karbon KahramanıÖdülleri (Low Carbon Heroes) sahiplerini buldu. Karbon konusuna öncelik veren; tüm üretim, tüketim ve iş süreçlerine karbonu entegre ederek bu konuda olumlu çıktılar alan firmaların ödüllendirildiği Düşük Karbon Kahramanı Ödülleri’nde TSKB, karbon konusunu her yönüyle yöneterek ödülün üst üste ikinci kez sahibi oldu.

Ece Börü; “Karbon-Nötr Bankacılık Projemiz ile geleceğe yatırım yapıyoruz”

İki yıl üst üste Düşük Karbon Kahramanı ödülüne layık görülmelerinden büyük mutluluk duyduklarını belirten TSKB Genel Müdür Yardımcısı Ece Börü, “Türkiye’nin ilk karbon-nötr bankası olarak, Türk özel sektörünün düşük karbonlu ve daha verimli bir üretim düzeyine geçmesi en önemli önceliklerimiz arasında yer alıyor. Geleceğe yatırım yaptığımız Karbon-Nötr Bankacılık Projesi’yle kendi faaliyetlerimizden kaynaklanan çevresel etkileri azaltmayı, paydaşlarımızda ve toplumun farklı kesimlerinde karbon duyarlılığını artırmayı, finans sektörünün dönüştürücü gücüyle düşük karbonlu bir geleceğe giden yolda öncü olmayı hedefliyoruz” dedi.

Ece Börü; “Karbon yönetimi 360 derece ele alınması gereken bir konu”

Karbon-Nötr Bankacılık Projesi’ni uygulamaya başladıkları 2008 yılından bu yana karbon emisyonlarını yüzde 40 azalttıklarını belirten Ece Börü, sadece banka içi uygulamalarda değil kredilendirme faaliyetlerinde de karbon konusunu merkezde tuttuklarını söyleyerek şöyle devam etti: “Sürdürülebilir yatırımlara verdiğimiz destek her yıl katlanarak büyüyor ve şu an portföyümüzün yüzde 50’sine ulaşmış durumda. Bu yatırımlarla Türkiye’de yıllık karbondioksit salımının 8,3 milyon ton azalmasına katkıda bulunuyoruz. Karbon yönetiminin 360 derece ele alınması gerektiğine inandığımız için iç çevresel etkilerimiz ve finansman hizmetlerimize ek olarak, danışmanlık çalışmalarımız ve sosyal sorumluluk projelerimizde de karbona öncelik veriyoruz. Bu kapsamda paydaşlarımızın yıllık karbon ayak izini silerek onlara sürdürülebilir bir gelecek hediyesi sunmak, İKSV kapsamında sponsor olduğumuz konserin karbon ayak izini silerek ilk sıfır karbon konsere imza atmak gibi paydaşlarımızı motive eden öncü uygulamalarımızla da ayrıca gurur duyuyoruz.”

TSKB Hakkında:

TSKB, 1950’den bu yana, kurumsal kredilendirme, proje finansmanı, yatırım bankacılığı ve danışmanlık hizmetleri sunarak ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına destek sağlamaktadır. TSKB, kurulduğu günden itibaren uluslarüstü finans kurumları ile geliştirmiş olduğu uzun soluklu iş ortaklıkları kapsamında, küresel fonları Türk iş dünyasının yatırımları ile buluşturmaktadır. Sağladığı uzun vadeli kredilerin yanı sıra yatırımların finansal, teknik ve çevresel sürdürülebilirliği için özel danışmanlık çözümleri sunan TSKB, nitelikli yatırım bankacılığı hizmetleriyle de Türk ekonomisinin gelişimi ve büyümesi için değer yaratmaktadır. TSKB, küresel olarak kabul görmüş sürdürülebilirlik uygulamalarını ekonomik, sosyal ve çevresel boyutları ile tüm bankacılık süreçlerine entegre etmekte, iş dünyasının düşük karbonlu ve daha verimli bir üretim düzeyine geçişi için destek sağlamaktadır. Financial Times ve IFC’nin ‘Yılın Sürdürülebilir Bankacılık’ ödülüne üst üste üç kez layık bulunan TSKB, 2011’den bu yana sergilediği adil, şeffaf ve hesap verebilir bir kurumsal yönetim sayesinde Kurumsal Yönetim Zirvesi’nde ödüllendirilmektedir. TSKB son olarak gerçekleştirdiği sürdürülebilir bankacılık uygulamaları nedeniyle CDP tarafından, “CDP 2015 Türkiye İklim Saydamlık Liderliği Ödülü’ne layık görülmüştür. ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesi alan ilk Türk bankası olan TSKB, 2009’dan bu yana sürdürülebilirlik raporu yayınlamaktadır. TSKB ayrıca 2008 yılından beri karbon ayak izini silerek Türkiye’nin ilk karbon-nötr bankası olma özelliğini de korumaktadır. Merkezi İstanbul’da olan TSKB’nin, Ankara ve İzmir’de şubeleri bulunmaktadır.

📆 15 Nisan 2016 Cuma 12:15   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR