MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Toplum » Ev dışı tüketim sektörü EDT Expo’da buluştu
Ev dışı tüketim sektörü EDT Expo’da buluştu


Türkiye’de 55 milyar liraya ulaşan  “Ev Dışı Tüketim Pazarı”,  EDT Expo’da 4. kez bir araya geldi.

 

 

CNR EXPO İstanbul’da 60 bin metrekarelik alanda organize edilen fuarın çok başarılı geçtiğine değinen ETÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şahinöz “4 gün boyunca yoğun ziyaretçi ilgisiyle karşılaştık. Fuarda gerçekleştirilen Local Chef, 4. Gastrobosphorus Pastacılık Yarışması ve 2. Üniversiteli Şefler Yarışıyor yarışmaları da fuarımıza renk kattı.  Önümüzdeki senelerde ev dışı tüketim sektörünün diğer tüm oyuncularını da bir araya getirerek fuarımızı gelecek yıllarda dünyanın en büyük ziyaretçi ve katılımcının olduğu bir platform haline getirmeyi hedefliyoruz Bu yıl hedefimize bir adım daha yaklaştık. Ortadoğu, Balkanlar, Kuzey Afrika, Karadeniz Bölgesi ve Orta Asya coğrafyasındaki ev dışı tüketim sektörüne yönelik tek ihtisas fuarı olma özelliği taşıyan EDT EXPO, her yıl yüzde 40 oranında büyüyor” diye konuştu.

EDT Expo’ya yarışmalar damga vurdu

  1. kez kapılarını açan Ev Dışı Tüketim Fuarında (ETD EXPO) üç gün boyunca birbirinden özel yarışmalar gerçekleştirildi. Fuar birbirinden özel tatların yanı sıra görsel şovlarla da ziyaretçilerine keyifli dakikalar yaşattı.

Bu yıl ilk kez düzenlenen ve Türkiye gastronomisi için büyük önem taşıyan Local Chef yarışmasında profesyonel şefler,  Türkiye coğrafyasındaki sebze, meyve, et ürünleri, deniz ürünlerini kullanarak başlangıç, ana yemek ve tatlı olarak üç yemek hazırladılar. Çeşitli otel ve restaurantların şeflerinden oluşan 9 takım 4’erli gruplar halinde yarıştı. Jüri başkanlığını Vedat Başaran’ın üstlendiği jüri ekibi, Maksut Aşkar, Kemal Demirasal, Ali Ronay, Didem Şenol, Yılmaz Öztürk, Tevfik Alparslan, Arda Türkmen, Ömür Akkor, Zeki Açıköz, Cihan Çetinkaya, Giancarlo Gottardo, Olivier Pistre, Alex Atlamazoğlu, İnanç Baykar’ın yer aldığı 14 değerli jüri üyesi belirledi. Yarışmanın kazananı Four Seasons Hotel İstanbul At Sultanahmet oldu.

 

  1. kez düzenlenen Gastrobosphorus Pastacılık Yarışması’nda pastry şefler Anadolu coğrafyasındaki lokal ürünleri uluslararası pastacılık sektöründe kullanılan malzemelerle harmanlayarak pasta, pralin çikolata, çikolata heykel ve unlu mamuller alanlarında yarıştı. Türkiye’nin önde gelen otelleri ve pastanelerinden oluşan 8 takım 4’erli gruplar halinde yarıştı. Yarışmanın kazananını ise jüri başkanlığını Niyazi Çapraz’ın  yaptığı  Yeşim Erol, Ertan Korkmaz, Yılmaz Akyüz, Tim Brigss, Ahmet Kır, Richard Vacher, Yiğit Zeyneloğlu, Tarkan Özdemir, Tolga Özkaya, Gürsel Aydın, Marc Pauquet, Maria Ekmekçioğlu’nun yer aldığı 13 değerli jüri belirledi. 4 kategorinin toplanmasıyla ödülü kazanan takım Mövenpick Hotel İstanbul oldu. 10 bin TL ödül kazanan Mövenpick Hotel İstanbul takımı, En İyi Çikolata Heykel ödülünün yanı sıra En İyi Pasta ödülünü de kazandı.

 

Henüz eğitim gören genç yetenekleri sektöre kazandırmak, aynı zamanda şef adaylarının yaratıcılıklarını ve yeteneklerini geliştirmeleri amacıyla gerçekleştirilen 2. kez düzenlenen “Üniversiteli Şefler Yarışıyor” yarışmasında kıyasıya mücadele yaşandı. Gaziantep Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Nişantaşı Üniversitesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, İstanbul Gelişim Üniversitesi, Arel Üniversitesi ve Atılım Üniversitesi’nde eğitim gören gastronomi bölümü öğrencileri 4’erli takımlar halinde yarıştı. Yarışmanın kazananları ise jüri başkanlığını Mehmet Gök’ün yaptığı Savaş Aydemir, Murat Aslan, Maximillian Thomae, Hüseyin Ceylan, Sebastiano Spriveri, Aydın Demir, Fikret Özdemir, Rafer İnce, Üryan Doğmuş, Gürcan Gülmez, İlhan Onay, Yücel Dereyayla, İlker Çiftçi, Uğur Alparslan, Adnan Öztürk, Zeki Kara, Rıza Belenkaya, Serkan Bozkurt, Nejat Çuhadar, Mehmet Soykan, Eyüp Sabri Yunusoğlu, Levent Şahin, Şenol Demirtaş, Mustafa Otar’ın yer aldığı 25 değerli jüri tarafından belirlendi. Toskana tadım ve gastronimi turu birincilik ödülünü Nişantaşı Üniversitesi takımı kazandı.

📆 29 Mart 2016 Salı 12:21   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR