MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Kültür-Sanat, Manşet, Toplum » SANATÇI METİN ÖZÜLKÜ’DEN KARTAL’DA HEM SOHBET HEM MÜZİK ZİYAFETİ
SANATÇI METİN ÖZÜLKÜ’DEN KARTAL’DA HEM SOHBET HEM MÜZİK ZİYAFETİ


Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün düzenlediği Mart ayı kültür etkinlikleri kapsamında ünlü sanatçı Metin Özülkü, Kartallı sanatseverler ile buluştu. Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Akustik Söyleşi’de sahneye çıkan sanatçı Metin Özülkü, 70’li yıllardan beri başladığı müzik yolculuğunu anlattı. Sahnede Semih Çelik ile akustik söyleşi gerçekleştiren Metin Özülkü, sevilen şarkılarını da seslendirdi. Etkinliğe katılan Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Feyyaz Kaynak ise sanatçı Metin Özülkü ve Semih Çelik’e plaket vererek sanatçının çok değerli bir müzik insanı olduğunu söyledi.

 

Türk pop müziğinin en önemli isimlerinden biri olan ve eşi Eda Özülkü ile birlikte oluşturdukları müzik grubu ve bestelediği yüzlerce şarkı ile hafızalara kazınan sanatçı Metin Özülkü, Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde sevenleri ile buluştu. ‘Akustik Söyleşi’ adlı etkinlikte Semih Çelik’in sorularını yanıtlayan Özülkü, 40 yıldan fazla süren müzik yolculuğunun kilometre taşlarını ve yaşadığı eşsiz deneyimleri seyirci ile paylaştı. Kartallı sanatseverlerin ilgi gösterdiği etkinlikte Özülkü, sohbetin aktığı dakikaları müzikle de renklendirdi. Anıların sürüklediği eski şarkılarını seslendiren Özülkü, Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’ne gelenlerin kulaklarının pasını sildi.

 

“Müzik Romantizmini Kaybetmeye Başladı”

 

Eşi Eda Özülkü ile 1988 yılında evlendiğini ve müzik ortaklığına aile ortaklığını da eklediklerini belirten Özülkü, bunca yıldır devam eden bu düzenin en önemli sırrının, ortak zevklere ve ortak bakışa sahip olmak olduğunu paylaştı. İlk 45’liğini 9 yaşında çıkardığını ve ünlü müzik adamı Şanar Yurdatapan’ın tesadüfen evlerinin önünden geçmesiyle profesyonel kariyerinin başladığını kaydeden Özülkü, üflemeli çalgılar dışında tüm vurmalı, tuşlu ve telli çalgıları çalabildiğini söyledi. Müzik yolculuğu sırasında Erol Büyükburç, Barış Manço, Cem Karaca gibi usta isimlerle çalıştığını, onlarla eşsiz anıları olduğunu anlatan ve bunlardan örnekler veren Özülkü, her üç isimden de hafızalara kazınmış şarkıları seslendirdi. Müzik kariyeri boyunca 700’den fazla eserin hem beste hem de aranjesini yaptığını ancak sadece beste ve sadece aranje olarak düşünüldüğünde bu sayının 1000’i aştığını belirten Özülkü, müziğin romantizmini kaybetmeye başladığını söyledi. Eskiden müzik dinlemenin tek başına bir iş ve uğraş olduğunu kaydeden Özülkü, değişen teknoloji ile müzik dinlemenin artık başka şeylerin yanında bir hobi haline geldiğini ve dolayısıyla değerini kaybettiğini söyledi.

 

Müzik ve sohbet dolu etkinliğin sonunda Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Feyyaz Kaynak, sanatçı Metin Özülkü ve Semih Çelik’e Kartal’ın kültür ve sanat hayatına yaptıkları katkıdan dolayı teşekkür ederek plaket takdim etti. Kısa bir konuşma yapan Kaynak, akustik söyleşiden büyük keyif aldığını belirterek bazı insanların önemli olduğunu ancak bazı insanların değerli olduğunu söyledi. Gerçek müzisyenlerin bu ülkede parmakların sayısı kadar azaldığını belirten Kaynak, Metin Özülkü’nün de mütevazı kişiliği, üretkenliği ve duyarlılığı ile bu isimlerden biri olduğunu söyledi.

 

📆 25 Mart 2016 Cuma 14:16   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR