MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Ekonomi, Genel, Manşet, Toplum » Maltepe’ye “Çin Parkı” geliyor
Maltepe’ye “Çin Parkı” geliyor


mtepe-cin-parki1-(2)Çin Halk Cumhuriyeti’nin Taizhou Belediyesi’nden gelen kalabalık bir heyet, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Canan Döner’in yanı sıra, Çin Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Xiaohong Ding, Çin İstanbul Başkonsolosluğu Ticari Konsolosu Songfeng Huang, Taizhou Belediyesi Başkan Yardımcısı Xuequn Yin, Taizhou Kenti Luqiao Semti Belediye Başkan Yardımcısı Bangrui Ye, Wenling Kenti Belediye Başkan Yardımcısı Changming Li, Taizhou Belediyesi Dış İlişkiler Ofisi Başkan Yardımcısı Yuelian Xu ve Taizhou Körfezi Sürdürülebilir Ekonomik Sektör Bölgesi Başkan Yardımcısı Liangzhong Ying hazır bulundu. Oldukça samimi bir ortamda gerçekleştirilen ziyarette, Taizhou ile Maltepe arasında kültürel, sanatsal ve ticari alanlarda işbirliği ve dostluğun geliştirilmesi kararlaştırılırken, Maltepe’de bir Çin Parkı’nın kurulacağı da ifade edildi.

 

“İLÇEMİZİ DÜNYAYA AÇIYORUZ”

 

“Maltepe Türkiye’nin dünyaya açılan yüzü olacak” diyen Belediye Başkanı Ali Kılıç, şunları söyledi: “Halkların birbiriyle kaynaşması ve görüşmesi, kültürel festivallerin düzenlenmesi, ticari ilişkileri ve turizmi güçlendirecektir. Bu kapsamda daha önceki kardeşlik anlaşmalarını da baz alarak, Çin ve Türkiye arasında çok iyi bir dostluk köprüsü kurduğumuzu söyleyebiliriz. İpek Yolu’nun bir ucunda Türkiye, bir ucunda da Çin var. Ben bu dostluk köprüsünü, bu yüzden simgesel buluyorum. Kendine özgü tarihi ve kültürü olan iki büyük ülke arasında, geçmişten gelen kopmaz bağları geleceğe taşıyoruz. Kültürel ilişkilerimiz geliştikçe, iş adamlarının da Maltepe’ye olan yatırımını dolaylı olarak desteklemiş olacağız. Biz başka kültürleri kucaklıyor ve ülkemize taşıyoruz.”

 

400 BİN ŞİRKETLİ KENT

 

CHP’nin seçim projelerinden biri olan “Merkez Türkiye” projesini de Çinli  heyetle paylaşan Kılıç, “Belediye olarak, ilçe sınırları içinde ‘Çin Parkı’ yapma planımız var. Bunun için de gerekli çalışmalara başladık” diye konuştu.  Kılıç’tan sonra söz alan Çin Büyükelçilik Müsteşarı Xiaohong Ding de, “Yerel yönetimlerin çabalarını çok kıymetli buluyorum. İpek yolunun bir ucunda siz, bir ucunda bizler varız. Bu dostluk bağı çok kıymetli. Bizim Şangay’a uzaklığımız üç saat. 6 milyon civarımda nüfusumuz var. Çin’de 300’den fazla olan belediyenin içinde, rekabet gücü olarak 30’uncu sıradayız. Şirket sayımız 400 bin civarında. Aslında sizin gördüğünüz birçok ürün bizden imal ediliyor. Bu seneki ihracatımız 21 milyar dolar. Ana sektör otomotiv. Çin’in en büyük motosiklet üretim merkezi de bizde. Eczacılık ve tıp gelişmiş durumda, ayrıca gemi de üretiyoruz. Bu alanlarda sizlerle işbirliği anlaşması yapabiliriz” dedi. Ziyaret sonrasında Ding, Başkan Kılıç’ı 600 yıllık bir  geçmişi olan Taizhou kentine davet etti.

📆 29 Eylül 2015 Salı 12:52   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR