MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Restore edilen Kartal Surp Nışan Ermeni Kilisesi ayinle açıldı
Restore edilen Kartal Surp Nışan Ermeni Kilisesi ayinle açıldı


Restore edilen Kartal Surp Nışan Ermeni Kilisesi ayinle açıldı.

“Camiye, Cemevine, kiliseye destek” anlayışıyla birçok ibadethanenin yenilenmesinde desteğini devam ettiren Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kartal Surp Nışan Ermeni Kilisesi’nin açılışına katıldı.

Kartal Belediyesi ve birçok vakfın desteği ile restore edilen Kartal Surp Nışan Ermeni Kilisesi’nin açılışı yapıldı. Kilise, yaklaşık 2 yıl süren restorasyon çalışmasından sonra ibadete açıldı.

Açılışa, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kartal Belediye Meclis Başkan Vekili Ali Ekber Şahin, CHP Kartal Belediye Meclis üyeleri, Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan, Vakıflar Genel Meclisi Azınlık Vakıfları Temsilcisi Toros Alcan, Ermeni ruhani din adamları, Kartal Surp Nışan Ermeni Kilisesi Başkan yönetim kurulu üyeleri, Türk ve Ermeni vatandaşlar katıldı.

Kartal Belediyesi ve birçok vakfın desteği ile restore edilen kilise ayinle açıldı. Açılışa davet edilen konuklar ve Ermeni cemaatinin katıldığı ayinin ardından Kartal’daki Surp Nışan Ermeni Kilisesi, kutsanıp yeniden ibadete açıldı.

“Kartallıların tüm dini kurumlara yardımda bulunan çok değerli bir Belediye Başkanı var.”

Açılışın ardından Patrik Vekili Aram Ateşyan, yaptığı konuşmada: “Dünyanın her tarafında adeta dinler arası çatışma var. Karşı dine saygı, o dinin ibadethanelerine gösterilen saygıdan geçer. İbadethaneye gösterilen saygı, o topluma gösterilmiş sayılır.” dedi. Ateşyan son günlerde terörden dolayı ülkemizde yaşanan acıların sona ermesini dileyerek,Cemaati adına Başkan Altınok Öz’e kiliselerine her sorunlarında verdikleri destek ve restorasyonda yaptıkları yardımdan dolayı teşekkür etti. Ateşyan, Kartal Belediye Başkanı’nın cami, cem evi, kilise ayırımı yapmadan bölgesinde bulunan tüm dini kurumlara yardımlarda bulunduğunu belirterek Kartallıların çok değerli bir belediye başkanına sahip olduğunu söyledi.

kartal-surp-nisan-ermeni-kilisesi-ayinle-acildi1

Op. Dr. Altınok Öz: “Din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapmadan kardeşçe kucaklaşalım”

Tüm cemaatlere hizmet etmekten onur duyduğunu ifade eden Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, “Belediye olarak din, dil, ırk farkı bugüne kadar gözetmedik, bundan sonra da gözetmeyeceğiz. Çünkü dünyaya gelirken hangi kültürden, inançtan olacağımızın kararını biz vermiyoruz. O kararı Allah verir. Biz yaratıcımızın verdiği bu kararı, ülkemizde ve dünyada barıştan, kardeşlikten yana kullanmaya devam edeceğiz. Din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapmadan kardeşçe kucaklaşalım, barış içinde yaşayalım.” dedi.

Galeri
📆 10 Ağustos 2015 Pazartesi 13:22   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR