MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Kapsayıcı Büyüme İçin Yerel Liderlik
Kapsayıcı Büyüme İçin Yerel Liderlik


İŞKUR GENEL MÜDÜRÜ YAZICI MANCHESTER’DA “KAPSAYICI BÜYÜME İÇİN YEREL LİDERLİK” TOPLANTISI’NA KATILDI

Dünya Kamu İstihdam Kurumları Birliği (WAPES) Başkanı ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı ve İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Asım Göker Keskin 24-26 Haziran tarihlerinde OECD LEED’in Manchester’da düzenlediği “Kapsayıcı Büyüme İçin Yerel Liderlik” Toplantısı’na katıldı.

Kapsayıcı büyümenin tabandan yukarıya doğru nasıl oluşturulabileceğinin görüşülmesi için yerel ve ulusal liderleri, politika üreticileri ve uygulayıcıları bir araya getiren OECD Yerel İstihdam ve İktisadi Kalkınma Komitesi’nin (LEED) 11. Yıllık Toplantısı 25-26 Haziran tarihlerinde 39 ülke ve 6 uluslararası kuruluşun katılımıyla Manchester’da yapıldı. Toplantının açılış konuşmalarını; OECD LEED Yönetim Kurulu Başkanı John Atherton, OECD Genel Sekreter Yardımcısı Stefan Kapferer, Birleşik Krallık OECD Daimi Temsilcisi Nick Bridge ve WAPES Başkanı ve İŞKUR Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı yaptı. Yerel kalkınma ve istihdam alanında paneller, çalıştaylar ve çalışma ziyaretlerini kapsayan iki günlük toplantının sonunda, bir sonraki yıllık toplantının Venedik’te yapılması kararlaştırıldı.
Dr. Nusret Yazıcı yaptığı açılış konuşmasında, istihdamı göz ardı ederek kapsayıcılıktan söz etmenin mümkün olmadığını belirtti. Halen dünyada 200 milyon işsiz bulunduğunu ve önceliğin istihdamda olması gerektiğini bildiren Yazıcı “İşgücü piyasasında arz ve talebin birleştirilebilmesi için yerel aktörlerin önemi büyüktür. Bu çerçevede kamu istihdam kurumlarının kapsayıcı istihdam hizmetleri için yerel dinamikleri harekete geçiren önemli bir rolü var.” dedi. Yazıcı ayrıca Türkiye’nin G20 dönem başkanlığı ve WAPES Genel Kurulu gibi platformlarda kapsayıcı büyümede istihdamın önemini dünya gündemine taşıdığını hatırlattı.
Toplantının ikinci gününde, İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Asım Göker Keskin’in de panelist olarak yer aldığı “Kamu İstihdam Kurumlarının Önündeki Yeni Sorunlar” başlıklı oturumda kamu istihdam kurumlarının 10 yıl içinde geleceği nokta ve karşılaşacağı sorunlar ele alındı. Asım Göker Keskin kamu istihdam kurumlarının geleceğini işgücü piyasasındaki gelişmeler ile teknolojinin belirleyeceğini ifade etti. İŞKUR’un uygulamaya koyduğu yeniliklerden örnekler veren Keskin; “Akıllı telefonlardan kendinize en yakındaki açık işleri görmenize izin veren teknolojik uygulamalar yakın gelecekte daha da gelişecek ve çeşitlenecektir. Fakat; iş bulma ve işe yerleştirme sürecinde işsizlerle yüz yüze görüşme hiçbir zaman ortadan kalkmayacak.” dedi.

📆 30 Haziran 2015 Salı 11:45   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR