MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Yazarlar » Emekliye zam
M. Nazım TELLİ
Emekliye zam


Otuz, kırk senedir tanıdığım Eyüp’le sohbet ediyoruz. Benden bir kaç yaş küçük olan Eyüp’te benim gibi emekli.

Eyüp, “Abi sen daha iyi bilirsin. Ama diyorlar ki emekliye %100 zam yapacaklarmış?” Ne diyorsun, olur mu böyle biz zam?

Yaparlar Eyüp, yaparlar…

Avrupa Birliğine soktukları gibi.

Terörü bitirdikleri, Domuz gribinden bizi korudukları, Ermeni sorununu, başörtüsü sorununu çözdükleri gibi maaşa da zam yaparlar. Senin 600 lira 1200 lira olur.

Avrupa birliğine girdik mi Eyüp? 20 ülkeye 100 gezi yaptık. Liderlerle görüşüp, imzalar atık. Ne oldu? Hani Avrupa Birliğine girdik diye havai fişek falan atmıştık?  Hatırladın mı? Peki, şimdi biz, Avrupalı mıyız? Avrupa Birliği, bizi aldı mı?

Kıbrıs’ta “Çözümsüzlük çözüm değildir” dediler. Denktaş’ı çözdük. Kıbrıs’ı, çözemedik. 

“PKK, bitecek” dendi. Teröristi, Habur sınır kapısında karşılayıp, suçunuz yok dedik. Terör bitti mi? Bitmedi. Teröristle mücadele eden asker, polis; içerde. Terörist, dışarıda.

“Ermenistan’la problemler çözülüyor” dedik. Çöze çöze Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu’nu çözdük. Ermenilerin, Türkleri gömdüğü mezarları açan, dünya tarihçilerini ayağa kaldıran Halaçoğlu gitti. Ermenilerse, hala Azerbaycan’da. Amerika soy kırımını kabul ediyor, İsviçre ise etti edecek.

“Domuz gribi var deyip” milyonlarca dolarlık aşı aldılar. Televizyonlarda her gün onlarca kişinin ölüm haberi yapıldı. Beş, on, on beş, yirmi diye ölü çetelesi tuttuk. Ne oldu aşı olmadık ama kimse domuz gribinden ölmedi. Ölen paralar oldu.

“Komşularla anlaşıyoruz” diyorlardı. Anlaşıyor muyuz? Ermenistan anıt üstüne anıt dikiyor, Yunanistan balıkçı teknemize el koyuyor, Rus taciz ediyor,  PKK yuvaları Irak’ta.

“Vize işi tamam. Vize sorunu çözüldü” dediler. Almanya’ya, vizesiz gidilmiyor. Amerika, vizesiz almıyor. Yunanistan, Bulgaristan almıyor. Söyler misin hangi vize kalktı? 

Ya Romen konusu? 300 bin Eğitim Fakültesi mezunu işsiz öğretmen var. Okullar vekille, ücretli ile idare ediliyor. Devlet öğretmen almıyor. Romenlere iş verilecekmiş. Tekel işçisi, karda kışta bizi işimizden atmayın diye adeta yalvarıyor. Romen’e iş verilecekmiş.

Versin tabii ama nerede?

Laf çok iş yok. Zira onların amacı iş değil, laf üretmek. Vakit geçirmek. Gündem değiştirip, beyin yıkamak.

Hani, Nasrettin Hocanın dört karısı varmış. Vermiş her birine birer mavi boncuk. Sonra da “Mavi boncuk kimdeyse ben, onu daha çok seviyorum” dermiş.

İşte bu da ona benziyor. Ha mavi boncuk, ha ağıza bir parmak bal

Senin zam da onun gibi. Diyelim ki % 100 zammı cebine koydun. Bastırdılar petrole, elektriğe, doğal gaza zammı ne oldu senin zam? Sıfır olursa iyi.

Deveye demişler, “Boynun niye eğri?” deve de demiş ki” Nerem doğru?” Keşke yanlışlık ben de olsa ama ne gezer.

Gitti OKS, geldi SBS. Ne değişti? Bir sınav gitti üç sınav geldi. Olan yine garibana oldu.

Anladın mı Eyüp?..

Mustafa Nazım TELLİ

📆 29 Mart 2010 Pazartesi 18:59   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR