MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Yazarlar » Memura Zam
M. Nazım TELLİ
Memura Zam


Hükümet ile memur masada. Sebep 2010 memur zammı.

Memur: maaş karşılığı devlet hizmetinde çalışan kişi. Maaş: memura yaptığı görev karşılığı verilen paradır. Tartışma da bu paranın ne kadar arttırılacağı üzerine. Hükümet: bütçe dengeleri, memursa: asgari yaşam standardı diyor.

Türk İş, verilerine göre ise 2009 Temmuzunda açlık sınırı: 738 lira, yoksulluk sınırı ise: 2.404 liradır. Bu verilere göre de memur maaşı en az 2.500 lira olmalıdır.

Çünkü memurun başını sokacak eve, beslenmek için gıdaya, örtünmek için de giysiye ihtiyacı var. Memur, aydınlanmak için elektrik, temizlik için su kullanıyor. Doğalgazla ısınıyor, telefonla haberleşip internetle dünyaya bağlanıyor. Arabayla işe giden memurun çocuklarıysa ayrı bir masraf.

En büyük harcama kalemi de gıda. Ne diyor sağlıkçılar: “Dengeli ve sağlıklı besleneceksiniz. Karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral ve su alacaksınız” Bunun için tahıl, et, süt, sebze ve meyve yiyeceksiniz.

Yalnız yaşamak için değil, doğru düşünmek ve doğru karar vermek için de dengeli ve sağlıklı beslenmelisiniz. Memursa, doğru düşünmek zorundadır. Çünkü memur: sınırda vatanı bekleyen asker, camide gönülleri işleyen din adamı, okulda geleceği inşa eden öğretmendir. Memur, hastanede şifa dağıtır. Maliyede bütçeyi dengeler. Adalette terazi olur.

O halde memur sağlıklı, dengeli ve yeter ölçüde beslenmelidir. Bu da 1200’ler civarındaki maaşla olmaz. Ev kiralarının 600–800 olduğu büyük kentlerde 1200 lira maaşla simit bile yiyemezsiniz. İşte hesap! Bir simit kaç lira? 75 kuruş. Bir bardak çay, kaç lira? O da 75 kuruş. Ne eder? 150 kuruş. İki simit, iki çay 3 lira. Üç öğünde 9 lira, bir ayda 270 lira. Peki, bu adam bir kişi mi? Hayır, dört kişi. Çarp dörtle. 1080 lira?

Koy üzerine 500 lira ev kirasını. Etti 1580 lira. Ekle 100’er lira elektrik, su ve doğalgaz parasını 1880. Hani eğitim? Hani sağlık? Ya yol parası? Bunlar çıplak mı yaşayacak? Bunun elbisesi, ayakkabısı yok mu? Var. Yoksulluk sınırı 2404 lira ise memur maaşı da en az 2.500 lira olmalı.

Ne diyor Şeyh Edibali “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” İşçisini, memurunu ve emeklisini düşünmeyen bir devlet nasıl yaşar? İkinci bir iş arayan “Akşam eve ne götüreceğim?” diye düşünen memurla ülke işleri nasıl yürür? Ülke nasıl kalkınır?

Hükümet mazeret üretme yeri değil, çözüm üretme yeridir. Ülkede 4 bin, 6 bin hatta 10 bin lira maaş alan varsa memur da yoksulluk sınırının üzerinde maaş almalıdır. Bu maaş da Türk İş verilerine göre 2.500 liradır. Çünkü ekmek sana da bana da 85 kuruştur.

Bu parayı istemek ve almak için de grev, toplu sözleşme ve siyaset hakkı içeren memur sendikalarına ihtiyaç vardır. Memurun öncelikli talebi de budur. Bu talep elde edilmedikçe memur 1200 liraya, emekli de 700 liraya yaşamaya mahkûmdur.

M. Nazım Telli

📆 24 Ağustos 2009 Pazartesi 16:32   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR