MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Yazarlar » Öğretmenlerin İl İçi ve Öğrenim Özrü Tayinleri de Yapılmalıdır!
M. Hanifi Bostan
Öğretmenlerin İl İçi ve Öğrenim Özrü Tayinleri de Yapılmalıdır!


Milli Eğitim Bakanlığı, 2013 Şubat İller Arası Özür Durumu Yer Değiştirme sonuçlarını açıkladı. Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre; Şubat ayı özür durumu yer değiştirme işlemlerine toplam 8 bin 286 kişi başvurdu, bunlardan 6 bin 768’sinin tayini yapıldı.

 

Görüldüğü üzere, tam 1.518 öğretmenin özür durumundan tayini gerçekleşmemiştir. Bu durum, il/ilçe emrinin olmaması nedeniyle öğretmenlerin özür grubu tayinlerinin kontenjanlara göre yapılmasından kaynaklanmaktadır.

 

Kontenjan engeline takılan 1.518 öğretmenimiz, şimdi ne yapacaklarını bilemez durumdadır. Özrü bulunan öğretmenlerimizin bir kısmının taleplerinin karşılanmaması MEB’in büyük bir eksikliğidir. Bilindiği gibi Türk Eğitim-Sen olarak, bu konuda MEB’i defalarca uyarmış, il/ilçe emrinin mutlaka geri getirilmesi gerektiğini söylemiştik. Bu uyarılarımızı dikkate almayan MEB, yine mutsuz ve huzursuz öğretmenler kitlesi yaratmayı başarmıştır.

 

Eşinden, çocuğundan ayrı kalan, ailesi parçalanan, sağlık sorunu yaşayan ya da ailesinden birisi sağlık sorunu yaşayan özür grubu mağduru 1.518 öğretmen, şimdi Ağustos’a kadar beklemek zorunda kalacaktır. Bu öğretmenlerimizin aklı fikri ailesindeyken, çocuklarındayken görevinde nasıl başarı sağlayacak, nasıl büyük şevkle işinin başında olacak, nasıl verimli çalışacaktır? MEB’in bu gerçeği görerek hareket etmesini ve il/ilçe emrini geri getirmesini istiyoruz. MEB, özür grubu tayini gerçekleşmeyen öğretmenlerimizin tayinlerini bir an önce yapmalı, bundan sonraki süreçte benzer sorunların yaşanmaması için il/ilçe emrini mutlaka geri getirmelidir.

 

Öte yandan Şubat ayındaki özür durumuna bağlı yer değişikliği hakkının sadece iller arası yer değiştirmek isteyenlere verilmesi, il içinde özür durumuna bağlı yer değişikliği bekleyen öğretmenlere verilmemesi büyük infial yaratmıştı. Aynı il sınırlarında bulunmasına rağmen, evi ile okulu arasında 150, hatta 200 km. mesafe olan öğretmenlerin yok sayılması kabul edilemezdir. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı; il içi tayinleri de en kısa sürede yapmalıdır.

 

MEB, öğrenim özrünü de özür grubu tayinleri içine alarak, Şubat ayında öğrenim özrü tayinlerini yapmalı, yüksek lisans ya da doktora yapan öğretmenlerimizi cezalandırmaktan vazgeçmelidir. Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı’nın özür grubu tayinlerini bir bütün olarak görerek, bu alanda yaşanan tüm mağduriyetlere son vermesini istiyoruz.

                Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen

  İstanbul İl Başkanı

Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan

 

📆 11 Şubat 2013 Pazartesi 10:32   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Öğretmenlerin İl İçi ve Öğrenim Özrü Tayinleri de Yapılmalıdır!” için bir cevap

  1. hilal dedi ki:

    elimizden hiç bir şey gelmemesi çok kötü. inanın bu tayin işi yüzünden başıma gelmeyen kalmadı. 2001 senesinde van- başkaleye atandım. 3 sene orada kaldım. benle birlikte gelen bi yolunu bulup gitti. orada evlendim . şanlıurfa suruca isteğe bağlı tayin oldum, eşimin vandan yanıma tayinini yapmadılar. surucun yol bilmez kervan geçmez köyünde fareler ve kertenkeleler arasında 1 senem tek başıma geçti. 1 sene sonra işler yoluna biraz girdi gibi ama yinede sorunla biz az ile yetinmeyi öğrendik. urfa merkezde 7 yıl kaldık. eşimin memleketine manisaya tayin olduk. bu sefer ayrı kalmadık. doğuda puan biriktirmişim 🙂 eş durumundan manisaya tayinim oldu. birkaç dağ köyünden birine verdiler. çocukta var o ayrı bi rezillik konusu hiç girmeyelim o konuya. benle birlikte eş durumundan atananlar norm kadro fazlası oldu. halbuki merkezde açık varken boş gösterilmemiş mi… artık milli eğitimin işlerine aklım ermemeye başladı. sorularım sorunlarım cevapsız… norm kadrosu 1 yıllık öğretmenler merkeze yerleştirildi. herkes beni konuşur dalga geçer oldu. iyiki puanın yüksekmiş falan diyorlar. ben 12 yıllık öğretmen dağda kaldım. süper bi öğretmenlik hayatı yaşadım…sorun sorun sorun. bu işi yolunda gidenlerin dayısı nereli merak ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR