MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Yazarlar » Önce Güvenlik
M. Nazım TELLİ

Önce GüvenlikDünyanın en önemli varlığı insandır. İnsan; bilgi, beceri ve değer duyguları ile diğer varlıklardan ayrılır.

İnsan, doğuştan getirdiği bir kaç bilgi üzerine yeni bilgiler koyar. O bilgilerle yeni bilgilere erişir. Akıl yürütüp, doğruyu, iyiyi ve güzeli yakalamak, alet ve edavat yapmak insana has özelliklerdir.

Bu özelliklerle de diğer canlılardan ayrılırız. İnsandan daha büyük, insandan daha kuvvetli ya da insandan daha hızlı yüzlerce varlık vardır ama hiç birisi insandan daha bilgili, daha becerikli veya daha değerli değildir.

Üstelik; toprak, su, hava, bitki ve hayvan gibi tüm varlıklar insan için yaratılmıştır.  Nitekim; toprak üzerinde doğar, toprak üzerinde yaşarız. Gıdamızı topraktan alır, toprak üzerinde ölürüz. Evimiz, işimiz ve sevdiklerimiz de toprak üzerindedir.

Yiyecek ve giyeceğimizin kaynağı bitki ve hayvanlar da toprakta büyüyüp, toprakta çoğalırlar. Deniz toprak üzerindedir. Denizden yükselen yağmur bulutları, toprağa diktiğimiz ağaçlarla suya dönüşür.

Su toprağın mineralleriyle yeniden zenginleşerek insan, bitki ve hayvana hayat verir.

Göğsümüzü gererek nefes aldığımız hava da toprak ile ilgilidir. Ne kadar çok ağacınız varsa havanız da o kadar temizdir.

Toprağı eker kendimize ve hayvanlarımıza besin elde ederiz. O topraktan çıkan demirle makine yapar, petrol ile enerji üretiriz.

 

Özet ile dünyanın en değerli varlığı insandır ve toprak, su, hava enerji gibi her şey insanın istifadesi için yaratılmıştır. Ancak; güvenliğiniz yoksa tüm bu varlıklar anlamsızdır. Hangi güce, hangi  bilgiye sahip olursanız olun güvenlik olmadan yaşayamazsınız.

Yaşamın ilk şartı güvenliktir. Güvenliği, barınma, beslenme ve üreme izler. Mal edinme, seyahat etme, düşünme ve düşüncelerini ifade etme olmazsa olmazlarımızdır.

Ancak güvenliğiniz yoksa tüm bu nimetler işe yaramaz.

Mustafa Telli

 

📆 10 Haziran 2011 Cuma 16:01   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR