MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Yazarlar » Futbolun ortak dili
Oğuz Akdeniz
Futbolun ortak dili


Herkesin dilinde Fenerbahçe ‘nin bugünlere gelmesinin altında yatan süreç var..Fenerbahçe nasıl oldu da 2.yarı da kendisinden hiçte beklenmeyecek  sonuçlara ulaştı.

Aslında cevabı çok basit..Fenerbahçe içinden yetişmiş,daha önce ki antrenörlük kariyeri orta derecede olan bir antrenöre sahip çıktı diye verebiliriz bunun cevabını..Aslında Aykut Kocaman Ankaraspor da almış olduğu dereceler ve yapmış olduğu transferler ile ilerisi için ümit vaat ediyordu. Daha önceki antrenör döneminde yapmış olduğu sportif direktörlük görevinin onun için bir tecrübe  düşünürsek daha rahat sonuçlar alabilmesi için uygun ortamı da kendiliğinden bulmuş oldu.

Ligin ilk yarısında alınan vasat sonuçlara rağmen başkan ve klüp  antrenörünün arkasında durunca da başarı ister istemez kendiliğinden geldi. Fenerbahçe ‘nin bu başarıya ulaşmasında ki 2.önemli ise Alex de Souza. Brezilyalı milli takımında veya daha önce oynadığı klüpler de her zaman göz dolduran bir isim olsa da liderlik konusunda ilk defa taşın altına bu kadar elini soktu .  Disiplininden, yardımlaşmadan,takımı organize etmeden kaçınmadı.Çok koşmuyor diye eleştirilmesine rağmen koştuğu alanlar da verdiği milimetrik paslar ve ceza sahasında ki golü koklama noktasında ki ustalığı Fenerbahçe ye çok şey kattı.Elbette başka faktörler de var.Guiza ‘nın tekrar takıma adapte olmaya çalışılması,  Lugano,Yobo ikilisinde ki ısrar,Orta sahada kolay kart gören futbolcuların uyarılması, Niang’ ve Dia gibi daha önce Türkiye ligi olmayan Senegalli oyuncuların takıma çabuk adaptasyonu ,Bilica ‘nın klübeye çekilmesi ve ilk defa  kendi ceza sahası içerisinde kaleci de dahil olmak üzere bariz hatalara izin vermeyişleri bu  galibiyetleri getirdi.

Tabi işin Trabzon tarafı da var .Trabzonspor da özüne dönmenin ve yerli bir antrenör ile çalışmanın başarısını uzun zaman sonra ilk kez bu sene görecekti.İyi gittiler ancak 2 yarı başında almış oldukları fark belki de onları biraz rehavete itti.Ancak uzun yıllar sonra takım için ilk kez bu kadar ümit verdiler.Seneye onları çok daha güçlü ve zinde bir kadro ile görebiliriz.Bu sene istediği sonuçları alamayan Galatasaray ve Beşiktaş büyük atılımlar peşinde..Her iki takım içinde istenildiği gibi bir sezon geçmedi.Ancak görünen bir gerçek var ki seneye de işler Fenerbahçe ‘ nin istediği gibi kolay olmayabilir..Transferler ve hazırlıklar bunu gösteriyor..

Oğuz Akdeniz

📆 31 Mayıs 2011 Salı 11:00   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR