MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Yazarlar » Sadece 2 takım kaldı..Ya diğerleri
Oğuz Akdeniz

Sadece 2 takım kaldı..Ya diğerleriBu sene lig gerçekten keyifli geçti. İstediklerini alan takımlar da oldu alamayanlar da..Ancak dört büyükler açısından bu sene yaşanan ve yakın bir zamanda sonlanacak olan futbol  ligimizin istendiği gibi geçmediğini söyleyebiliriz.

Bakmayın Trabzonspor ile Fenerbahçe ‘nin ligin ilk iki sırasını paylaşmasına.  Bu mücadele ye  ne  Beşiktaş ne Galatasaray dahil olamadı.   Ama şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Büyük takımlar ile eskiden olduğu gibi Anadolu takımları arasında farkta kalmadı.  Her takım her takımı rahatlıkla yenebiliyor. Bu da futbolumuza lezzet veriyor.

Fenerbahçe aslında hiçte iyi başlamadığı bir sezonda  antrenörüne güvenmenin ve arkasında durmanın semeresini gördü.  Aykut kocaman ve ekibi elindeki geniş kadronun avantajlarını kullanmanın yanı sıra Daniel Guiza ‘yı kazanarak, Bilica  ve iyi çalışmayan diğer futbolcuları ilk onbir’in dışında tutarak  Yobo, Lugano ikilisine güverenerek  oldukça iyi bir iş çıkardı.  Fenerbahçe forvet hattı son derece kuvvetli oyunculardan yer almasına karşın orta saha da Alex’in yaratıcılığına ayak uyduran pek oyuncu çıkmaması yüzünden randımanlı oynayamıyordu. Stoch ‘un verimsizliği ve Selçuk ‘un istikrarsızlığı, diğer oyuncuların kolay kart görmeleri birçok açıdan Fenerbahçe yi etkiledi.

Oysaki Trabzonspor yine formsuzluk ve benzeri sıkıntılar olmasına rağmen takım oyununa daha çok yatkın olan ekip görüntüsündeydi.  Yattaranın eski günlerini mumla aratması, gelen Polonyalılar dan Glowacki  haricinde tam anlamı ile verim alınması , Teofilo Gutierrez gibi bir oyuncunun takımdan ayrılması Bordo Mavililer için  hesapta olmayan durumlardı.

Buna rağmen Colman ‘ın orta saha da Selçuk ile birbirlerini çok iyi tamamlamaları zaman, zaman  Alanzinho’ nun bu bölgeye olağanüstü bir destek vermesi, defans bloğunda Egemen, Giray gibi oyuncuların çoğu zaman performanslarının üstlerine çıkmaları da artı değerlerdi. Üstelik Trabzonspor uzun yıllar sonra ilk defa doğru bir çalıştırıcı tercihi ile bu noktaya geldi.

Beşiktaş ve Galatasaray gibi büyük takımlarımız ise hocalarına başlangıçta duydukları güveni maalesef ligin sonlarına doğru veremediler. Oysaki ilk sezonunda bir Antrenörden başarı beklemek  yerine ondan faydalanıp ilerleyen dönemlerde uzun vadeli çalışma metotları ile başarıyı elde etmek gerek.

Şimdi Ligin bitimine doğru Hem Trabzonspor hem de Fenerbahçe ‘nin riskli  maçları var.Aslında Rakiplerin seviyesi birbirinden çok farklı değil.Bu noktada birbiri ile daha iyi kenetlenen,taraftarını arkasına alan ekip başarıya ulaşacak gibi gözüküyor.Asıl beni ilgilendiren ve hoşuma giden hadise de Türk futbolunda Milli takımlar düzeyinde henüz istenen noktaya gelemesek tek lüpler arasında ki futbol mantalitesi farkının giderek azalması.Taşları  doğru oynayan,profesyonel yaklaşan ve uzun vadeli düşünen kulüpler kazanıyor..Güzel olan da bu spor’dan keyif almak değimli..?

 

 

📆 13 Mayıs 2011 Cuma 13:29   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR