MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Yazarlar » BENİ KATEGORİZE ETME
Ahmet Berhan Yılmaz
BENİ KATEGORİZE ETME


Başörtüsü veya inanç özgürlüğü karşıtlarının ortaya delikanlıca çıkıp asıl niyetlerini, fikirlerini veya aslında neye karşı olduklarını dürüstçe açıklamaları gerekir.

Cumhuriyetimizin 87. Yılında ülkemizde; demokrasinin, insan haklarının, inanç hürriyetinin, insanlara saygının ve en önemlisi özgürlüklerin giderek artması beklenirken bu topraklarda tam tersi yaşanıyor.

Birileri hala kendi yaşam tarzlarını dayatmaya, insanları kendisi gibi düşünmeye, kendisi gibi giyinmeye ve kendisi gibi yaşamaya zorluyor. Daha da kötüsü bunu yaparken dürüstçe, ahlaklı bir biçimde de yapmıyor. Kendi art niyetlerini, kendi zalimane fikirlerini, kendi yapabileceklerini karşısındakine isnat ederek bunu yapıyor.

Şimdi bu arkadaşlara, yazarlara, bu konuda konuşanlara, ortalığı yaygaraya verenlere sormak gerek;

87 yıllık Türkiye Cumhuriyeti tarihinin yaklaşık son otuz yılında başörtüsü yasağı yaşanmıyor mu? 12 Eylül ihtilalinin bir hediyesi değil mi bütün bu yasaklar bu ülkeye.

Peki, aksi bir durum hiç yaşanmış mı? Yani devlet eliyle başörtüsü örtmek mecburiyeti getirilmiş mi veya başını açmak yasaklanmış mı? Elbette hayır ve zaten olamaz da. Ne kimsenin böyle bir arzusu olabilir ne de beklentisi olabilir. Bunu başını örtenler de istemez.

Bu durumda olmayan bir tehdidi uyduran, insanlara yasak getiren ve uygulayan siz, insanlara zulüm eden siz iken nedir sizin derdiniz. Hem yasaklar sizin arzularınıza, keyfinize göre belirlenecek hem de insanlar azıcık kafasını çukurdan çıkarıp nefes almak isteyince de kafasına kafasına vuracaksınız.

Sizler Allah’ın emrine siyasi simge bahanesiyle karşı çıkıyorsanız mücadeleniz de siyasi olmalıdır. Sırf inandığı ve huzur bulduğu için başını örtenlerle, inançlarını yaşamaya gayret eden milletle, toplumun değerleriyle, inançlarıyla savaşacağınıza ilgili siyasi kurumlarla mücadele etmeniz gerekir.

Eğer haklıysanız, dürüstseniz, topluma huzur getirecekseniz hiç kıvırtmadan çıkın milletin karşısına dürüstçe, içinizden ne geçiyorsa ve aslında neye karşıysanız anlatın derdinizi ve kendinizi, ikna edin milleti ve iktidara gelin.

Ben sizlere bir şey söyleyeyim mi?

Sizler bu milleti zorla kendinizden uzaklaştırıyor, AK Partili yapıyorsunuz, sizler milletin değerlerine, milletin kendisine savaş açarak rakibinize açık destek verdiğinizi görmüyor musunuz?

Bugünkü başörtüsü tartışmalarını bu millet beynine yazmıyor mu? Bu tartışmalar seçimde AK Partiye oy olarak dönmeyecek mi?

Azıcık toplumun içine girin, milleti dinleyin ve sizlerin bu veya benzeri konularda konuştuklarınızın, yazdıklarınızın, yaptıklarınızın veya yapmayı düşündüklerinizin nasıl değerlendirildiğini görün.

Etrafınızda bulunan, sizin gibi düşünen, sizin gibi yaşayan veya sizden bir şekilde nemalanan üç beş insanın gazına gelmeyin. Bu millet kendi yaşamasa bile inançlarına, dinine ve kutsal saydıklarına değer verenleri iktidarda görmek istiyor çünkü doğrunun bu olduğuna inanıyor.

Bu milletin, aksini düşünen zekâ özürlülerine rağmen; senfoni orkestrası ile çağdaşlığın, rakı ile ilericiliğin, başörtüsü ile cumhuriyetin değerlerine ve laikliğe zarar vermiş olmanın bir araya gelemeyeceğini bilecek kadar zeki ve aklı başında olduğunu görmüyor musunuz?

Bu millet özgürlüğüne düşkün, demokrasiye, cumhuriyetine, dinine, değerlerine, inançlarına bağlıdır ve cumhuriyeti de, demokrasiyi de içine sindirmiştir.

Sırça köşklerinden halkı seyrederken milletin biraz özgürleşip rahat hareket etmeye başladığını görerek feryat edenlere, kendi insanını köle gibi görenlere, insanların giyeceği kıyafetlerine bile müdahale etme hakkını kendinde bulanlara bu millet inanmıyor, inanmaz da.

Bu ve benzeri bütün yasaklara, bu saçmalıklara, bu zulme destek verenlerin, toplumun değerleri yerine kendi değerlerini ikame etmeye çalışanların ülkemiz siyasetinde çok partili hayata geçildiğinden beri halktan hiçbir zaman tek başına iktidar olacak desteği alamaması manidar değil midir?

Hepiniz şunu iyi bilin ki; kendini toplum üstü gören birileri bu milleti bölmeye çalışmasa, bu millet belki aç, belki işsiz, belki zengin ama birbiriyle problemsiz, huzur içinde yaşayacak. Sizlerin durduğunuz yerden göremediğiniz milletin sizin saçma sapan sıkıntılarınızı paylaşmadığıdır.

AHMET BERHAN YILMAZ

📆 25 Ekim 2010 Pazartesi 14:55   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR