Deneme Bonusu

Slot Siteleri: Hayalleri Gerçekleştiriyor

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kadıköy Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

DERDİMİZ BÜYÜK…

Yayınlanma:
ABONE OL
DERDİMİZ BÜYÜK…

Geçenlerde artık Erzurum’da yaşamayan bir dostum ile telefonda konuşurken hatırlattığı, aslında benim de unutamadığım bir anı birçok konuyu düşünmeme vesile oldu. 

Yıl 1977, Ortaokul son sınıfta okullar arası bilgi yarışması finali. Cumhuriyet döneminin ilk binalarından biri olan, kültür varlığı olarak tescili olduğu halde 2012 yılında bir hınçla yıkılan, Halk Eğitim Merkezi Binasının gösteri salonunda üçer kişilik takımlar halinde yarışıyoruz.

Sorulardan biri diğer okula ve şu; ‘‘Peygamber Efendimizin Mezarı nerededir ve adı nedir?’’

Cevap yok, cevap olmayınca cevap hakkı bize geçiyor, takımın sözcüsüyüm ve cevabı çok iyi bildiğim için hem seviniyorum, hem de sorunun cevabının bilinmemesine çok üzülüyorum.

Ve ayağa fırlayıp, bugün olsa böyle hadsiz, anlamsız bir karşılaştırma yapmam ve cevabı bu şekilde vermem, mikrofona haykırıyorum;

–          Atatürk’ün mezarı sorulsa bütün salon hep birden cevabı haykırırdı ama konu Peygamber Efendimiz olunca hiç kimseden ses çıkmıyor. Bir de Müslüman olacaksınız!

Yüzlerce kişi, protokol, öğretmenler, veliler öğrenciler önünde gerçekleşen ve daha 14 yaşındayken Atatürk’e hakaret edilmiş gibi algılanan bu isyan sonrasında olanları, neler yaşandığını anlatmayacağım çünkü konumuz bu değil.

O günden sonra; Özdemir Asaf’ın ‘‘Bir kez geçer, bir insan bir karşı’ya, Ondan sonra artık her şey karşı’dır.’’ Şiiri beni anlatır oldu, karşıdan bakmaya başladım herkese, her olaya.

O günlerde okul dışında kalan zamanımızda yaşımız gereği sokaklarda top, gındıllik peşinde koşuyor, bilye, çelik çomak, aşık, kuka oynuyor ama eve gelir gelmez de Sezai Karakoç, Cemil Meriç, Necip Fazıl gibi birçok yazarı okuyor, kendimizi ülkemizin, milletimizin, İslâm’ın, imanın kurtarıcısı olarak görüyorduk.

Zamanla Allah’ın aslında bizlerden ne istediğini, Peygamber Sünnetinde terbiyeyi, insan olmanın gereklerini öğrenip, cehaletin karanlığını, tarafgirliğin, taassubun, yobazlığın yanlışlığını, görünür hedefi ne olursa olsun siyasetin bütün değerleri alıp sattığını, kullandığını, girdiği her şeyi bozarak kendine benzettiğini görünce kendimle, çevremle, inandığım değerleri taşıyan veya çıkarları için kullanan herkesle hesaplaşmaya başladım.

Bu hatırayı yazma sebebim de budur. Güçlü, zengin, makam sahibi birine ceza uygulanırken müsamaha göstermesi istendiğinde  “-Kızım Fâtıma bile olsa…- çünkü sizden önceki milletlerin yok olmasına sebep olan, içlerinden güçlülere, soylulara dokunmayıp, zayıf, güçsüz, kimsesiz olanları cezalandırmaktır” diyen Peygamber Efendimizin Kâbe’de yıktığı putlardan biri olan “kötü de olsa bizdendir” mantığına karşı çıkmaktır.

Unutmayınız ki; “kötü de olsa bizdendir mantığı” cehalettir, zalimliktir, adaletsizliktir, cahiliye dönemi alışkanlığıdır, ne İslami, ne ahlaki, ne milli, ne de insanidir. Bu sebeplerle hesaplaşmamız, öz eleştirimiz kendimizledir ve kendi eylemlerimizi sorgulamaktır.

Benim bildiğim Müslüman adildir, kul hakkı yemez, haram yemez, ahlaklıdır, dürüsttür, vicdanlıdır, hak hukuk gözetir, sevgi doludur, insanlara korku değil, güven verir, barışçıldır ve bu yönleriyle insanların kalbini kazanır. Bu yüzden bunları ihlal edenleri eleştirmek, uyarmak, sorgulamak her vatanseverin ve her Müslümanın görevidir?

Bilinsin ki; beni bağlayan tek şey her Müslümanda ve her vatanseverde olması gerektiği gibi hakikattir. Hatalı düşünebilir, hatalı görüşler serdedebilirim ama vatanım, milletim ve dinim ile ilgili niyetimde asla ve asla kötülük yoktur. Hiç kimseden hiçbir beklentim de yoktur.

Ve haykırışlarımın, eleştirilerimin sebebi; anamdan, babamdan, atamdan, dedemden, yıllardır okumalarımdan, araştırmalarımdan yüreğime ve beynime nakşetmiş olan vatan, millet, Allah, Peygamber aşkım, sorumluluk hissim ve derdimin büyük olmasıdır.

author avatar
Ahmet Berhan Yılmaz

İlgili Haberler

Genel
06 Nisan 2024
08 – 14 Nisan 2024 Astroloji haftalık yorum: 08 Nisan Güneş Tutulmasına Dikkat!

Haftanın en önemli olayı 08 Nisan Güneş Tutulmasıdır. Çünkü 08 Nisandaki Güneş Tutulması -1 katsayılı olup Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak burçlarını olumsuz etkileyebilir. Natal Marsı İkizler, Aslan, Yay, Kova olanlar ise çeşitli fırsatlar elde edebilirler. Koç burcu NATO, Yengeç burcu Irak, Terazi burcu Suriye gibi ülkeler Güneş tutulmasından son derece olumsuz etkiler alabilir. Bu […]

Basında Kadıköy
02 Nisan 2024
Çiçeği Burnunda Yazar Zehra Güngör

İnternette arattığımızda hakkınızda az şey buluyoruz. Biraz gizemli bir yazar mısınız ve sizi kendinizden dinleyelim mi?   Çok hoş bir soru. Teşekkürler… Bilerek gizemli olan birisi değilim. Fakat gizemi de severim. Açıkçası dijital dünyayla aram pek iyi değil. Kendimi pek eğitemediğim bir yer burası. Haliyle uzak kalmayı tercih ediyorum. Belki de eski kafalıyım. (Gülüyor) Ben […]

01 – 07 Nisan 2024 Astroloji haftalık yorum: 03 Nisan Merkür Dikkat, 05 Nisan Haftanın EN Yoğun Günü!
Yazarlar
31 Mart 2024
01 – 07 Nisan 2024 Astroloji haftalık yorum: 03 Nisan Merkür Dikkat, 05 Nisan Haftanın EN Yoğun Günü!

05 Nisan haftanın en yoğun günü olup bugünde olumsuz hava koşulları ve kazaları, deprem, terör ve şiddet olayları artabilir. Haftanın en belirgin olayı İkizler ve Başak burcunun yöneticisi olan Merkür 03 Nisanda Koç burcunda -3 seviyesine kadar düşmesidir. Merkür genel anlamda her türlü iletişimi, ulaşımı ve haberleşmeyi anlatmaktadır. 03 Nisanda her türlü iletişimde ve ulaşımda […]

Eğitim
26 Mart 2024
EZBERCİ EĞİTİM

İsterseniz önce “Eğitim nedir?” onun bir tanımını yapalım. Eğitim: Bir insanın; duygusal, bedensel, zihinsel olarak sahip olduğu yeteneklerini belirlenen amaç doğrultusunda geliştirmektir. Kısacası eğitim, ülke insanını en iyi şekilde yetiştirmektir. Eğitim, hayat boyu devam eder, ömür boyudur. Eğitim, sürekli devam eden bir süreçtir. Ne kadar eğitim, o kadar gelişmişliktir. Bir ülke, eğitimi kadardır. Bu kadar […]