Deneme Bonusu

Slot Siteleri: Hayalleri Gerçekleştiriyor

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kadıköy Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Manşet

İstanbul Boğazı’nda ve balık halinde şok denetim

Yayınlanma:
ABONE OL

Su Ürünleri Kanunu’na aykırı faaliyetlere yönelik ceza miktarlarında düzenlemeye gidilmesinin ardından İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri denizde ve balık halinde şok denetimler gerçekleştirdi. Denizde ve halde yapılan denetimlerde çok miktarda idari para cezası kesilirken, içerisinde 30 kg köpek balığı da bulunan 53 ton balığa ise el konuldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Su Ürünleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 1 Ocak 2020’den geçerli olmak üzere Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelikle, Su Ürünleri Kanunu’nda yasak, sınırlama ve yükümlülüklere aykırı hareket edenlere yönelik alt ve üst sınırları belirlenen idari para cezalarının uygulanmasına ilişkin kriterler tespit edildi. Tespitlerin ardından İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı, denizde şok denetimler gerçekleştirdi. Bu kapsamda ekipler, Sarıyer Büyükdere’deki Marmara ve Boğazlar Komutanlığı’ndan gemiye binerek denize açıldı. Boğazda kaçak avlanmalara da göz açtırmamak amacıyla denetim yapan ekipler, yasalar kapsamında boğazda balık tutan gemilere yanaştı. Yetkililerin geçtiği gemilerin evrakları tek tek inceledi. Yapılan incelemelerde eksik belgeli gemilerdeki görevlilere çok miktarda idari para cezası kesildi.

Karada da, İstanbul il Emniyet Müdürlüğü Deniz Liman Şube Müdürlüğü, Beylikdüzü İlçe Emniyet Müdürlüğü, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekipleri destek verdi. Denetimler kapsamında, İstavrit 3 bin 750 kasa, 31 kasa mezgit, 32 kasa hamsi, 99 kasa kefal, nilüfer 21 kasa, 1 kasa ahtapot , 1 kasa vatoz, 2 kasa turna, 30 kg köpekbalığı , 1 adet yayın balığı olmak üzere toplam 53 ton balığa el konuldu.

“Yeni kanunun hükümlerine göre biner lira idari para cezası uygulanacak”

Denetimler hakkında konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, “Şu anda bir balıkçı teknemize yanaştık. Balık avlamadıklarını gördük ama evrak kontrollerini yaptık. Evrak kontrollerinde yeşil ruhsatlarına, balıkçı teknelerinin geçerlilik sürelerine, balıkçı faaliyetinde bulunan ekibin sarı ruhsat dediğimiz av tezkerelerine bir de bundan önce nerede ne balık tutmuşlar diyerek elektrik seyir defterini de inceledik. Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri de kendi denetimlerini gerçekleştirdi. Diğer bir teknede çalışanlardan ikisinin su ürünleri avcılık tezkeresinin süresi dolmuş. Bunlar 5 yıllık aralıklarla veriliyor. Yeni kanunun hükümlerine göre biner lira idari para cezası uygulanacak” dedi.

Kasa kasa balıklara el konuldu

Denizdeki denetimlerin ardından ekipleri Beylikdüzü Gürpınar Balık Haline şok baskın düzenledi. Balıkları kasalarla araçlardan indirirken inceleme yapan ekipler, balıkların boylarını ölçtü. Halde yapılan balık boyu incelemelerin ise yönetmeliğe aykırı şekilde boyu 13 santimetreden küçük olan kasa kasa balığa yetkililere tarafından el konuldu. El konulan balıkların etrafı şerit çekerek kapatılırken, üzerlerine ise “1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu kapsamında el konulmuştur” yazısı konuldu.

“Balığa ömründe bir kere üreme fırsatı verilmesi lazım”

Haldeki denetimler hakkında konuşan Karaca, “İstavrit balığımız 13 santimetre olması gerekirken 11-12 santimetre civarındadır. Küçük olduğu için el koyma işlemi yapacağız. Depodaki bütün balıkların ölçümleri yapılacak. Her balığın kendine özgü bir yasal boyu vardır. Sebebi de, balığa ömründe bir kere üreme fırsatı verilmesi lazım. Neslinin de devam ettirilmesi lazımdır ki bu da bilim adamlarınca ortaya konmuş bir gerçektir. Gelecek yıllarda çocuklarımız balık yesin diye. Mezgit balığımızın da yine boyunun 13 santimetre olması gerekirken yaklaşık olarak 9 ile 12 santimetre civarındadır. Bunlara da el koyacağız” ifadelerini kullandı.

Öte yandan denetimler kapsamında neslinin yok olması tehlikesi nedeniyle avlanma yasağı olan vatoz balıklarını da üniversitelerde kullanmak üzere el konuldu. Denetimlerin sıklıkla devam edeceği öğrenildi.

İlgili Haberler

Genel
09 Nisan 2024
Tatil Fotoğraflarınız: Hırsızlara Davetiye mi, Keyifli Anılar mı?

Sosyal Medyanın Hırsızlık İstatistikleri Üzerindeki Etkisi Son yıllardaki istatistikler, bayram ve ara tatiller gibi yoğun dönemlerde artan hırsızlık vakalarına dikkat çekiyor. Ancak bu artışın arkasında yalnızca geleneksel yöntemlerin değil, aynı zamanda dijital dünyanın etkisinin de olduğunu söyleyebilirim. Özellikle sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte, hırsızlar giderek daha sofistike ve planlı bir şekilde işlerini yürütüyorlar. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, […]

Genel
07 Nisan 2024
MABEL MATİZ’DEN SABA TÜMER’E ÇARPICI AÇIKLAMALAR

Saba Tümer’in yapımcılığını Hann Yapım’ın üstlendiği, Peyman’ın sponsorluğunda kendi kanalında yayınlanan “Saba Tümer’le” isimli YouTube programının bu haftaki konuğu Mabel Matiz oldu. Mabel Matiz, Hann Sahne’nin ev sahipliği yaptığı, Saba Tümer’in YouTube programı “Saba Tümer’le” de çarpıcı açıklamalarda bulundu. Aşk Aşeriyorum Saba Tümer, programının ikinci bölümünde çok sevdiği Mabel Matiz’i ağırladı. Tümer’in; “Bazen ruhun, bedenin […]

Belediye
07 Nisan 2024
ŞİLE’NİN GENÇ BELEDİYE BAŞKANI ÖZGÜR KABADAYI GÖREVE BAŞLADI

31 Mart Yerel Seçimlerinde, Şilelilerin halkının desteğiyle %51.88 oy oranı ile Şile Belediye Başkanı seçilen Cumhuriyet Halk Partisi adayı Özgür Kabadayı, 4 Mart Perşembe günü Şile İlçe Seçim Kurulu’ndan düzenlenen mazbatayı vatandaşlarında yoğun katılımlarıyla birlikte teslim alarak başkanlık görevine resmen başladı. ŞİLE İÇİN YENİ BİR DÖNEM   Şile İlçe Seçim Kurulu’nda gerçekleşen mazbata teslim töreninden […]

Belediye
06 Nisan 2024
Eyüpsultan Belediye Başkanı Dr. Mithat Bülent Özmen görevine başladı

Eyüpsultan Belediye Başkanı Dr. Mithat Bülent Özmen mazbatasını aldıktan sonra gerçekleştirilen devir teslim töreninin ardından görevine başladı. Törende görevini güvenli ellerden teslim aldığını vurgulayan Başkan Özmen, “Benim size çok özel bir teşekkürüm var, bu süreç başladığından beri çok güzel, barış içerisinde, saygı içerisinde, çok huzurlu, çok medeni bir süreç oldu. Bundan sonra da böyle olacağından […]