MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Yazarlar » Kurtulmak gerek…
Ahmet Berhan Yılmaz

Kurtulmak gerek…Ülkemiz insanının bir an evvel kadınlara yönelik tek emrin başörtüsü olduğu, insanlara konulan tek yasağın içki olduğu, namaz kılıp, oruç tutup, Kur’an okuyana dünya makamı, zenginliği, dünya hayatı için her şeyi yapmanın mubah olduğu ve bu insanların dünyevi açıdan üstün olduğu inancından kurtulması gerek.

Haramları, yasakları, sevapları, günahları, emredilenleri alt alta yazdığınız zaman başörtüsü ve içki kaçıncı sıraya girer bilemem ama bunlara gelinceye kadar insanlığı, imanı, dini yok eden birçok haramın, hatanın olduğunu beyinlere kazımak gerek.

İslam bir bütündür parçalanamaz ve İslam hiç kimsenin kendi hayatına, çıkarlarına göre yaşayıp, işine gelmeyen hükümleri bir kenara itebileceği bir din değildir.

İslam; başörtüsünden, içki içmemekten önce insan olmayı, insanca yaşamayı emreder çünkü İslam insana, insanlığa inmiştir. Unutmayınız ki; İnsan olmadan İslam olunamaz.

İslam güzel ahlaktır, elinden, dilinden, ahlakından, tavırlarından, davranışlarından kimsenin zarar görmemesini, insanların senden korkmamasını, insanlara sevgi, saygı duymayı, huzur vermeyi, iftira atmamayı, yalan söylememeyi emreder.

İslam; insanların maddi ve manevi haklarına saygı duymayı, riayet etmeyi, hak yememeyi, tevazu sahibi olmayı, hoşgörüyü emreder.

İslam; kibirden, insanları ötekileştirmekten, kategorize etmekten, büyüklenmekten, hasetten, kinden, nefretten, bölmekten, bölünmekten uzak durmayı emreder.

İslam; hısım, akraba, eş, dost, parti, cemaat, tarikat, din, milliyet ayırımı yapmadan insanlara adaletli olmayı, eşit davranmayı ve iktidar sendeyse bu şekilde hükmetmeyi emreder.

İslam; Allah’tan başkasına bel bağlamamayı, Allah’tan başkasına iman ve itaat etmemeyi, Allah’tan başkasına el açmamayı emreder.

Kendi kafana göre bir din uydurup, insanları ötekileştirerek hem dibine kadar makam, zenginlik, saltanat içinde bu dünyayı yaşayıp, hem de yaptığınız haksızlıkların, adaletsizliklerin hesabını vermeden salına salına cennetine gireceğiniz bir din yok.

İnsanları aldatabilirsiniz, bu dünyada istediğiniz her şeyi elde edebilir, gücünüzü, servetinizi kullanarak istediğinizi yapar, zenginlik, refah, lüks içinde yaşayabilirsiniz.

Ancak; size şah damarınızdan daha yakın olan, her şeyinizi sizden iyi bilen Allah’ı, hesap gününü, Allah’ın “Akıllarını kullansalardı bilirlerdi ki bu dünya hayatı geçici bir zevk, eğlence ve oyundan başka bir şey değildir; oysa gerçek hayat ahiret yurdudur” ayetini ve Peygamber Efendimizin “İstemez misin Ey! Ömer; bu dünya onların, ahiret bizim olsun?” hadisini asla unutmayınız. 

📆 23 Nisan 2019 Salı 12:24   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR