- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Ünlü Hattat Muhammet Mağ’a anlamlı ödül

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından her yıl verilen “ESKADER 2017 Kültür Sanat Ödülleri” sahiplerini buldu.

Farklı kategorilerde 25 ödülün verildiği tören, ESKADER ( Edebiyat, Sanat ve Kültür Araştırmalar Derneği ) tarafından her sene düzenli olarak verilen ESKADER Kültür-Sanat Ödülleri’ni 22 Nisan 2018 Pazar günü İstanbul Sultanahmet Vakfında yapılan ödül töreninde sahiplerini buldu.

Törende konuşan ESKADER Başkanı Şerif Aydemir, her yıl ödül töreninde gündemdeki konular üzerine bir manifesto okuduğunu belirterek, “Bugün ellerimizin, kelimelerimizin ve niyetlerimizin şiir kokmasını istiyoruz.” dedi.

Aydemir, konuşmasında Hafız Şirazi’nin “Bir yerde gören göz yoksa, orada güzellik ve çirkinlik eşittir.” sözüne atıfta bulunarak, şunları kaydetti:

“Güzelliği övmek, çirkinden ayırmak ve ona vefa göstermek bir marifetti. Gene bizim kadim medeniyetimizin köşe taşlarından olan Kutadgu Bilig’de Yusuf Has Hacip der ki ‘Sadece yiyen, doyan ve yatan hayvandır.’ İnsan iyi ve güzel işler yapmalıdır. Bu itibarla iyiye, doğruya, güzele kimi meftun görürsek, tarihimizi, kültürümüzü, sanatımızı kısaca kendi gök kubbemizin samanyolundan bize kim gülümsüyorsa elimizi ona uzatırız, uzatmak da zorundayız.”

Erzurum’lu Hattat ve Müzehhip Muhammet Mağ’da ödül aldı

ESKADER ( Edebiyat, Sanat ve Kültür Araştırmalar Derneği ) tarafından Klasik Türk Sanatları Hat ve Tezhip dalında yaptığı çalışmalarla Hattat ve Müzehhip Muhammet Mağ ödüle layık görüldü.

Hattat ve Müzehhip Muhammet Mağ; Atatürk Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları Tezhip Ana Sanat Dalı mezunu olup halen Üsküdar’da DemART isimli sanat merkezinde çalışmalarını sürdürüyor.