MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Manşet » Kadıköy’ün merkezine yeşiller içinde hükümet konağı mı geliyor?
Kadıköy’ün merkezine yeşiller içinde hükümet konağı mı geliyor?


Özel Haber: Adem Giden

15 milyon TL’ye yakın kaynak hazır ancak, inşa edilecek arsa yok. Kadıköy’de yarım asırdır devam eden Hükümet Konağı eksikliği vatandaşı canından bezdirirken son günlerin ana gündem maddesi de, iki belediye ekiplerinin birbirine girdiği Söğütlüçeşme’deki büyük otopark! Arsa sadece otopark olarak kalırsa, zeminde yüzlerce aracı trafikten çekebilecek. Kadıköy Gazetesi olarak; “Arsa zemininde katlı otoparka, üzerinde de bir kısmı yeşil alan ve dinleti sahası olmak üzere üst katı hükümet konağına dönüştürülüp Kadıköylüye kazandırılabilir mi” fikrini ortaya attık ve Türkiye’nin dünyaca ünlü değeri Yüksek Mimar Ahmet Vefik Alp; “Ayakta alkışlıyorum, fevkalade fikir, kavga olacaksa işte böyle güzel fikirlerin kavgası olmalı” diyerek Kadıköy Gazetesi’ne destek verdi.

Kadıköy Evlendirme Dairesi, Söğütlüçeşme Metrobüs, Kadıköy Belediyesi hizmet binası ve Fahrettin Kerim Gökay Caddesi ortasında bulunan ve her gün yüzlerce aracı trafikten uzaklaştıran otoparkın gerçek mülk sahibin İstanbul Büyükşehir Belediyesi olduğu ortaya çıkması ve mahkemenin Kadıköy Belediyesi otopark işletmesine tahliye kararı vermesinin ardından büyük kaos yaşanmıştı. Bugün (26 Ocak) İBB ekipleri, İSPARK ekipmanlarının kurulumunu yapmaya başladı.

Diğer yandan daha önce Hükümet Konağı için kentsel dönüşüm bölgesi, Eğitim Mahallesi’nde bir arsa gündeme gelmiş ancak, üzerindeki apartmanlarda aile yaşantısının devam etmesi ve çeşitli sebeplerde süreç kesinlik kazanamamıştı.

KADIKÖY GAZETESİ’NİN TARİHİ ÖNERİSİNE AHMET VEFİK ALP’TEN BÜYÜK DESTEK…

Türkiye’de birçok projesi ile “ilklerin adamı” olarak anılan başarılı Yüksek Mimar Ahmet Vefik Alp, Kadıköy Gazetesi’nin önerisine heyecanla destek vererek yeşil ışık yaktı. Alp, özel röportajımızda şunları dile getirdi;

Bence çok güzel bir fikir. Gazeteci Adem Giden kardeşimin heyecanla arayıp önerisini sunması, “şehirlilik bilincimiz” adına mutlu etti beni, yani şehrini yaşarken sevmektir bu. Evet burası hem bir yeşil alan, yer altında devasa katlı otopark, hem de üzerinde bir kısmı güzel bir hükümet konağı olabilir. Yeşillikler üzerinde çocuklar, aileler gezinir, dinlendir, eğlenir. Burası tam Kadıköy’ün göbeği, herkes kamu işlerini görür. Binaya girer, nüfus, vergi, Kaymakamlık, emniyet birimi derken işlemlerini tamamlar ve çıkar. Herkese yakın, şehrin merkezinde, yanında Kadıköy Belediyesi ve diğer yanında Kadıköy Belediyesi Evlendirme Dairesi var. Toplu taşımanın göbeğinde. Hatta bende Kadıköy Gazetesi’nin fikrine şöyle eklemeler yapayım. Kadıköy Belediyesi’nin dört bir yanını yollar çeviriyor, talihsiz bir parselde. Burada belediye ile otopark arasındaki yolu yer altına alır, projeye dahil eder, alanı büyütürüz. Bu Kadıköy Hükümet Konağı, yeşil alan ve yer altı otoparkını destekler, trafiği de yer altına gömeriz. Mükemmel olur, çok hoşuma gitti. Sadece bir imar tadilatına bakar, çok şık projeler tasarlanabilir. Kadıköylüler buna layık, diğer ilçeler aldı başını gitti, İstanbul’un en köklü ilçesinin bir Hükümet Konağı yok. Kaymakamlık için Bahariye’ye, nüfus ve vergi Rasimpaşa’ya, Trafik için Bostancı’ya, emniyet için Sahrayıcedit’e… Yazık değil mi? Hükümet Konağı ile birlikte kamuya da can gelir. Kadıköy Gazetesi’nin bu fikri kesinlikle geliştirilmeli.

BİZ BÖYLE PROJELERİN KAVGASINI YAPMALIYIZ…

Amerika’dan henüz yeni geldim ve ayağımın tozuyla otopark kavgasını takip ettim, çok üzüldüm. Bakın, Kadıköy Gazetesi ne güzel bir öneri ortaya koyuyor, işte böyle projelerin kavgasını yapıp hayata geçirmeliyiz. Yoksa düz bir zemin üzerinde sayılı aracı otoparka parketmeyi herkes yapar değil mi? Nesnel öneri ve projelerle konuşmalıyız. Yoksa biz kaybederiz, Kadıköylülük kaybeder.

Galeri
📆 26 Ocak 2018 Cuma 20:14   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR