- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

‘Sigarayla Savaş Semineri’ düzenlendi

SİGARA YÜZÜNDEN ÖLÜYOR” Türkiye Sigarayla Savaş Derneği (TSSD) tarafından düzenlenen Sigarayla Savaş Seminerinde konuşan TSSD İcra Kurulu Üyesi Gözde Özdemir, sigara yüzünden dünyada her 6 saniyede bir, bir insanın öldüğünü söyledi.

İstanbul Aydın Üniversitesi ile Türkiye SigaraylaSavaş Derneği’nin (TSSD) ortaklaşa düzenlediği “Sigarayla Savaş Semineri”ndekonuşan Dernek İcra Kurulu Üyesi Gözde Özdemir, dünya henelinde her altısaniyede bir, bir kişinin sigaradan dolayı yaşamını yitirdiğini, yakıngelecekte bunun 4 saniyeye düşeceğini söyledi.

“HEPİMİZİNBAŞI SAĞOLSUN”

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde düzenlenenseminerde konuşan Özdemir, sözlerine tüm izleyicilere başsağlığı dileyerekbaşladı. Sözlerine “Çünkü dün itibarıyla 300’den fazla insan sigaradan dolayıhayatını kaybetti. Bu sadece düne ait bir istatistik de değil. Her gün dünyada300’den fazla insan sigaradan dolayı hayatını kaybediyor” diye konuştu. Sigaranedeniyle her 6 saniyede bir, bir insanın yaşamdan koptuğunu ifade edenÖzdemir, “Eğer gerekli önlemler alınmazsa bu süre yakın bir gelecekte 4saniyeye kadar inecek” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE SİGARA KULLANIMINDA İLK 10’DA

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği’nin bugüne kadargerçekleştirdiği çalışmaları özetleyen Özdemir, daha sonra sigarayla ilgilibazı istatistiklere yer verdi. Türkiye’nin sigara kullanımında dünya genelindeilk 10’da olduğunun altını çizen Özdemir, “Türkiye’de halen 20 milyon civarındasigara tiryakisi var. Hedefimiz en kısa sürede bunu 17 milyonun altına çekmek”diye konuştu. Özdemir ayrıca, sigara nedeniyle her yıl 25 milyar dolarharcandığını, bunun 15 milyar dolarının direkt sigaraya, 10 milyar dolarınınise sigara nedenli hastalıklara harcandığını belirtti.

SİGARAYIBIRAKMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

“Sigara içenlere üçüncü sınıf vatandaş muamelesiyapmamak gerek” diyen Özdemir, “Sigara kullananlara yönelik öteleyici ve sertyaklaşımlar yerine empati ağırlıklı söylem ve eylemler daha etkili olacaktır”diye konuştu. Sigarayı bırakmak isteyenlere bazı tavsiyelerde bulunan Özdemir,“Kendinize bir sigara bırakma günü belirleyin. Bu tarih doğum gününüz, evlilikyıldönümünüz veya yılbaşı gibi bir tarih olabilir. Ardından da bu tarihe ikihafta kalana kadar içtiğiniz sigara sayısını 7’ye indirmeye çalışın.Tiryakilerin deyimiyle ‘sigaranın yanında iyi gitmeyen’ süt gibi içeceklereyönelebilirsiniz. Yine bu dönemde paket ve çakmak taşımayı bırakıp, günlükdeyişle ‘otlakçılık’ yapmak da sizi sigaradan soğutabilir. Kafanızı toplamakiçin sigara yerine meyve suyunu tercih edin. En önemlisi de, mekan çıkışı,arkadaş ortamı veya benzeri durumlarda ‘otomatik olarak’ sigara içmeyin. Vehiçbir zaman da mücadeleden vazgeçmeyin” dedi.

Etkinlikte ayrıca, İstanbul Aydın ÜniversitesiTiyatro Kulübü’nün hazırladığı “Bir Baş Soğan” adlı oyun da sahnelendi.Sevgilisine evlenme teklif etmek üzereyken sigara yüzünden onu kaybeden birgenç adamın öyküsünün konu alındığı oyun, izleyiciler tarafından büyük alkışaldı. Sigarayla mücadeleyle alakalı küçük ve eğlenceli bazı oyunların daoynandığı etkinlik, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.