MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Erkan ‘Türk ve Alman İlişkileri Nereye Gidiyor?’ konulu konferansa katıldı
Erkan ‘Türk ve Alman İlişkileri Nereye Gidiyor?’ konulu konferansa katıldı


Türk Asıllı Almanya Aşağı Saksonya Eyalet Milletvekili Mustafa Erkan, Antalya programı kapsamında katıldığı toplantılarda çarpıcı açıklamalarda bulunarak, Türkiye-Almanya ilişkisi üzerinde durdu.

Almanya’nın en genç Türk Asıllı Aşağı Saksonya Eyaleti Milletvekili Mustafa Erkan, ilk olarak Antalya Genç İşadamları Derneği’nin (ANTGİAD) düzenlediği “Türk&Alman İlişkileri Nereye Gidiyor?” konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. Programı kapsamında Birlik Vakfı Antalya Şubesi’nde de vatandaşlarla bir araya gelen Erkan, Türk&Alman ilişkileri kapsamında önemli konulara değindi. Özellikle iki ülke arasında esen sıcak rüzgarların durulması gerektiğini sözlerinde sıkça ifade eden Erkan, Alman siyasetçilere de seslenerek, bu süreci yokuşa sürmemeleri gerektiğini vurguladı.

“KONUNUN ALTINI YEŞİLLE ÇİZİYORUM”

Türkiye’yi karalamaya çalışan Alman siyasetçilere uyarıda bulunan Türk Asıllı Almanya Milletvekili Mustafa Erkan, “Almanya’daki siyasetçilere sesleniyorum. Şu anda, kendini Türkiye uzmanı sananlar, medyada Türkiye’ye karşı önyargılı ifadeler kullananlar, Türkiye’yi gerçek anlamda anlamadan, Türkiye’nin nabzını tutmayı beceremeden, Türkiyemiz’i tüm dünyaya bilinçsizce anlatmaya çalışıyorlar. Almanya’daki bu bilinçsiz siyasetçilerin isimlerini dile getirmeyeceğim; ancak konuşmamın bu kısmını yeşil kalemle çizerek, onlara sadece bu şekilde işaret edeceğim” dedi. Konuşmasının ardından ‘Yeşil kalem ile çizmek’ ifadesinin anlamını soran katılımcılara Erkan, Yeşiller Partisi’nin Eş Başkanı Cem Özdemir’i kastettiğini söyleyerek sözlerini yineledi.

 “YANLIŞ PROPAGANDA’NIN FATURASI AĞIR OLDU”

Türkiye düşmanlığını seçim malzemesi olarak kullanan Angela Merkel ve Martin Schulz’un seçim sonrası yanıldığını ifade eden Erkan, “Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarımızı korkutarak ve ayrımcılık yaparak hiçbir başarıya ulaşılamadığını ve Türkiye’nin aleyhine saldırı yaparak oy da kazanılamadığını, seçimin sonucunda anladılar. Bu yanlış anlayışla, sadece sağcılara malzeme vermekle kalmadılar, yeni kurulan aşırı ırkçı parti AFD’nin 94 milletvekili ile yeni mecliste girmesine de kapı açtılar” dedi. Türk Asıllı milletvekili Erkan, “Ayrıca, Almanların Türkler hakkında yaptığı ırkçı siyaset anlayışına, bir de sözde Türk Kökenli olup; Türkiye’yi her fırsatta karalayıp, kötüleyen siyasetçiler de katkıda bulunarak; kendi profillerini çizip, siyasi konumlarını sağlamlaştırdılar” şeklinde sözlerini tamamladı.

“TÜRKİYE AŞKIMIN ÖNÜNE HİÇBİR ŞEY GEÇEMEZ”

Mustafa Erkan konuşmalarında Türkiye’yi karalayan Türk asıllı ya da Türk ismini taşıyan siyasetçilerden farklı olduğunu şu şekilde açıkladı: “Aynı siyaset duruşunu ben de gösterseydim, eminim onlar gibi her gün medyada yer alıp, manşet olurdum ve belki benim ismim de, bakan olacak isimler arasında yer alabilirdi. Ancak, bendeki Türkiye aşkı sonsuz olduğu için, hiçbir zaman bir görev adına ülkemizi kötüleyip, karalamam. Çünkü her görev başladığı gibi bir gün bitecek; ama sahip olduğumuz değerler, ahlak ve kişiliğimiz ömür boyu ismimizle anılacaktır.”

 

“DIŞİŞLERİ BAKANIMIZ DOST ELİNİ UZATTI”

Türk-Alman ilişkisinin tarih sayfasında çok eski ve köklü olduğunu hatırlatarak konuşmasına başlayan Erkan, “ Şu anda, aramızda olan sevgisizliği hiç anlayamıyorum. Bu sevgisizlik her iki toplumu da yaralıyor. Sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu,  iki ülke arasında yaşanan gerilimi düzeltmek adına çok büyük bir girişimde bulundu ve Almanya’ya dost elini uzattı. Her konuşmamda söylediğim gibi Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, siyasi hayatı boyunca yerine getirdiği görevleriyle Türkiye’nin gerek diplomasi gerekse insani yönüyle örnek bir siyasetçisidir. Kendisinin dış ilişkilerde gösterdiği dostça yaklaşımları ve tecrübesi de her ülke gibi Almanya’nın siyasetçilerine de örnek olmalıdır” dedi.

📆 17 Kasım 2017 Cuma 16:07   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR