MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Manşet, Toplum » Türk ve Suriyeli çocuğa ulaşacak yeni bir okul açıldı
Türk ve Suriyeli çocuğa ulaşacak yeni bir okul açıldı


KAHRAMANMARAŞ, 15 Kasım 2017 – Türk çocukları ile birlikte, Suriyeli ve diğer mülteci çocuklara da eğitim verecek olan yeni bir okulun açılışı bugün Kahramanmaraş’ta düzenlenen resmi bir törenle yapıldı. Bu okul, Alman Federal Hükümeti adına KfW’nin finansal desteğiyle Milli Eğitim Bakanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve UNICEF ortaklığında inşa edildi.

Toplam 1.380 öğrenciye hizmet verebilecek kapasiteye sahip okulda 20’si ilkokul 4’ü okul öncesi eğitim olmak üzere 24 derslik bulunuyor. Eğitimin Türkçe yapıldığı ve ulusal müfredatın izlendiği okul, çocuklara öğrenip kendilerini geliştirebilecekleri güvenli bir ortam sağlanıyor.

Suriye’deki çatışmalar yedinci yılınında, Türkiye 3,2 milyonunu Suriyelilerin oluşturduğu en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yapan ülke konumunda bulunuyor. Bu mültecilerin 1,4 milyonunu ise çocuklar oluşturuyor.  Ekim 2017 itibarıyle 600 binden fazla Suriyeli çocuk ülkenin çeşitli bölgelerindeki okullara kayıtlı olmasına rağmen, sayıları 350 bini aşkın çocuğun hala okul dışında kaldığı tahmin ediliyor.

UNICEF, eğitime erişimin artırılması, kapsayıcı eğitimin kalitesinin gerek Türk gerekse mülteci çocuklar için güçlendirilmesi için Türkiye Cumhuriyeti ile yakın işbirliği içinde çalışmaktadır.

Almanya Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Robert Dölger konuşmasında: “Ortak görevimiz mültecilere umut ve olanaklar sunarak kendi hayatlarını yönetme fırsatı vermek ve onurlu bir hayat sürmelerine katkıda bulunmak olmalıdır. Bu bağlamda bu okulun yapılması ve buna benzer pek çok projede Alman Hükümeti Türkiye ile birlikte çalışma kararlılığını kanıtlıyor” dedi.

📆 15 Kasım 2017 Çarşamba 16:35   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR