MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Genel, Manşet, Politika » CHP’li İlgezdi’nin soru önergesine ilginç cevap, “Şehit sayısını basından öğrenin
CHP’li İlgezdi’nin soru önergesine ilginç cevap, “Şehit sayısını basından öğrenin


Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Gamze Akkuş İlgezdi’nin, “Mart2012 ile Haziran 2017 tarihleri arasındaki terör saldırılarına” ilişkin bilgi edinme önergesine skandal bir yanıt geldi.

Milli Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Şuay Alpay imzasıyla gönderilen cevapta,“Başvurunuzda belirtilen hususlar basın organlarında günlük ve haftalık olarak kamuoyuna duyurulmaktadır.” denildi.

CHP İstanbul milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin 8 Mart 20102 tarihinden bugüne geçen süre zarfında terör saldırıları neticesinde şehit olan asker ve polislere ilişkin bilgi edinme talebi, “basında her gün çıkıyor” denilerek yanıtsız bırakıldı. Milli Savunma Bakanı adına Bakan Yardımcısı Şuay Alpay imzası ile gönderilen yazıda, “bu bilgiler yayın, broşür ve ilan yoluyla yayınlanmıştır” denildi.

“10 yılda 914 şehit”

Dönemin Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından, 12 Mart 2013 tarihinde TBMM’de yapılan açıklamayı gündeme getiren Gamze Akkuş İlgezdi, “1 Ocak 2002 tarihi ile 8 Mart 2012 tarihleri arasında meydana gelen terör olaylarında 94’ü polis, 724’ü asker ve 96’sı geçici köy korucusu olmak üzere 914 güvenlik görevlisinin şehit olduğunu, 449 vatandaşımızın da bu saldırılarda hayatını kaybettiğini” belirterek, Milli Savunma Bakanlığı’na çeşitli sorular yöneltmişti.

“Şehitleri Basından Takip Edin!”

Soru önergesinde, Türkiye’nin 7 Haziran 2015 seçimlerini takip eden süreçte, yeni bir terör dalgasıyla karşılaştığını anımsatan İlgezdi,“8 Mart 2012 – 12 Haziran 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen terör saldırılarında; şehit olan asker, polis ve korucularınyanı sıra sivil şehitlerin sayısını, yıllar bazında il ve ilçelere göre dağılımını; saldırılarda yaralanan güvenlik görevlileriile sivil vatandaşların sayısını sormuştu.

Milli Savunma Bakanı adına Bakan Yardımcısı Şuay Alpay imzasıyla gönderilen iki satırlık cevapta ise, “Başvurunuzda belirtilen hususlar basın organlarında günlük ve haftalık olarak kamuoyuna duyurulmaktadır”denilerek, “şehitlerimiz ile ilgili bilgileri basından öğrenebilirsiniz” ifadelerine yer verildi.

İlgezdi: “Sayın Bakan gerekeni yapmalıdır!”

Skandal cevap ile ilgili açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, “Devlet ciddiyetiyle bağdaşmayan bu cevap, sadece milli iradeye saygısızlık değil aynı zamanda vatan uğruna toprağa düşen tüm şehitlerimize de yapılan bir saygısızlıktır. Sayın Bakandan, kendisi adına ciddiyetten uzak, baştan savma bu cevabı hazırlayanlar hakkında işlem başlatmasını bekliyor ve bu cevabı hazırlayanların, tüm şehit yakınlarından özür dilemesini talep ediyorum.”

 

İlgezdi ayrıca, “Verilen yanıttan iki sonuç çıkıyor. Bakanlığın elinde ya bu veriler yok, ya da son 5 yılda verdiğimiz şehit sayısı iktidarın ilk 10 yılından fazla olduğu için açıklanmıyor. Sayın İsmet Yılmaz, 2002 ile 2012 arasında meydana gelen terör olayları ile ilgili bilgileri açıklarken Sayın Nurettin Canikli neden açıklamıyor? Bu durum Bakandan bakana göre değişiklik mi gösteriyor? Öyle değilse, Sayın Canikli çok vahim bir tabloyu mu gizlemeye çalışıyor?” diye sordu

📆 25 Ekim 2017 Çarşamba 17:36   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR