MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Büyükşehir, Manşet, Toplum » TOPBAŞ’TAN UZAKDOĞU’YA İŞBİRLİĞİ ZİYARETİ

TOPBAŞ’TAN UZAKDOĞU’YA İŞBİRLİĞİ ZİYARETİİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Moğolistan ve Çin’de üst düzey temaslarda bulundu. Ticari, kültürel ilişkileri geliştirme amaçlı ziyaretlerde İstanbul’a turist çekmek için önemli adımlar atıldı. İlk etapta Çin’den üst düzey işadamları ile medya mensupları İstanbul’a gelecek ve karşılıklı uçak seferleri artırılacak. 
UCLG (Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı) ve İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) Başkanı Kadir Topbaş, Çin’de Ghangzou Belediye Başkanı Wen Guohui ve Ghangzou Valisi Ren Xuefeng’i ziyaret etti. Görüşmesinde İstanbul’daki gelişmeler hakkında bilgi veren Topbaş, “İstanbul’da daha çok Çinli turist ağırlamak istiyoruz” dedi.Vali Ren Xuefeng de İstanbul’daki havalimanı ve köprü yatırımlarının çok önemli olduğunu belirterek, “İstanbul’dan aktarma yaparak Avrupa’ya daha kısa zamanda gidip gelebiliyoruz. İstanbul Ghangzou uçak seferlerinin arttırılması konusunda sizden destek bekliyoruz. İstanbul çok güzel bir şehir ve benim rüyam. Şehirlerimiz arasındaki işbirliğini daha çok geliştirelim” diye konuştu.

“İpekyolu’nu havadan canlandıralım”


TOPBAŞ, VALİ XUEFENG VE BELEDİYE BAŞK. GUOHUI İLE…
İstanbul’u ulaşım konusunda bir aktarma noktası olarak planlıyoruz” ifadelerini kullanan Topbaş da iki şehir arasındaki uçak seferlerinin arttırılması için her türlü desteği vereceklerini kaydetti. Topbaş, İstanbul ile Ghangzou’nun turizm potansiyelinin geliştirilmesi için karşılıklı gazeteci ziyaretleri gerçekleştirebileceklerini de sözlerine ekledi.

Topbaş, ziyareti kapsamında Ghangzou Uluslararası Kongre ve Sergi Merkezi ile Karton Fuarı’nı gezdi ve mimari yapılar hakkında bilgiler aldı. Kadir Topbaş, Hangzhou şehrinde de Zhejiang Eyaleti Valisi Zhao Yide ile görüştü. Ziyarette İstanbul ile Hangzhou arasında ticari, ekonomik, turizm, kentsel planlama, inşaat, eğitim ve kültür alanlarında bilgi ve deneyim paylaşımını öngören mutabakat zaptı imzalandı.

Vali Zhao Yide, törenin ardından Kadir Topbaş ile Hangzhou Büyük Kanalı’nda tekne turu yaparak şehircilik çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yide, THY’nin Hangzhou’ya uçuş başlatması için Kadir Topbaş’tan yardım da istedi. Topbaş, Hangzhou’da UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesine aldığı Leifeng Kulesi ile Ali Baba internet mağazasının genel merkezini gezerek yetkililerden bilgi aldı.


TOPBAŞ ZHEJIANG EYALETİ VALİSİ ZHAO YİDE İLE…


Şangay’dan İstanbul’a turizm desteği…

Kadir Topbaş, Çin’deki son durağı Şangay’da Belediye Başkanı Yang Xiong ile görüştü. Şangay ile Kardeş Şehir olan İstanbul’un İpekyolu üzerinde çok önemli bir geçit olduğunu belirten Yang Xiong, “İstanbul ile işbirliğine ve fikir alışverişine çok önem veriyoruz. İstanbul’un gelişmesini yakından takip ediyoruz ve ben burada İstanbul’u anlatarak şehrinize turist gönderiyorum” diye konuştu.

Şangay’ın mimari olarak değişmiş ve gelişmiş olarak bulduğunu ifade eden Topbaş da meslektaşına İstanbul’daki yatırım ve hizmetleri anlattı. Turizmin, iki kent arasındaki iyi ilişkileri daha da geliştireceğine inandığını dile getiren Topbaş, “Burada Türk öğrencilerimiz var. Onlara burs veriyorsunuz. Bu çocuklar her iki ülkenin de geleceği olacak. Şangay ile ticaret ve eğitim alanında daha sıkı işbirliğine gidebiliriz” dedi.


TOPBAŞ ŞANGAY BELEDİYE BAŞKANI YANG XIONG İLE…

Şangay’da tekstil sektörünün temsilcileriyle bir iş toplantısına katılan Kadir Topbaş, Şangay Center ile Kentsel Planlama Merkezi ve Yu Yuan Bahçeleri’ni gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Topbaş, Cuma Namazını da Şangay’da 1917 yılında inşa edilen ilk ve en büyük camide Çinli Müslümanlarla birlikte kıldı. Namaz sonrasında cemaatle sohbet eden Topbaş, imamla birlikte tarihi caminin Kuran Kursu ve müze bölümlerini gezerek bilgi aldı.


TOPBAŞ ŞANGAY’DAKİ TARİHİ CAMİDE ÇİNLİ MÜSLÜMANLARLA…

Topbaş Moğolistan Başbakanı ile görüştü…

Moğolistan’da Türk Kültür Günleri programı kapsamında ülkeyi ziyaret eden Başkan Kadir Topbaş, Başkent Ulan Bator’da Moğolistan Başbakanı Chimed Saikhanbileg ile görüştü. Moğolistan Parlamentosu’nda samimi bir havada gerçekleşen görüşmede, Türkiye ve Moğolistan arasındaki ikili ilişkiler ile yerel yönetimlerle işbirliği konuları ele alındı.

Başkentte Temsilciler Meclis Başkanı Dashjamts Battulga ile de bir araya gelen Kadir Topbaş, Ulan Bator Valisi ve Belediye Başkanı Erdene Bat-uul’u da ziyaret etti. Türkiye’nin Moğolistan için çok önemli bir ülke ve çok iyi bir fırsat olduğunu belirten Erdene Bat-uul, İstanbul ziyaretinde gördüğü turist yoğunluğundan çok etkilendiğini söyledi.

İstanbul’un yeni açılacak havalimanıyla havacılık sektöründe önemini daha da arttıracağını dile getiren Erdene Bat-uul, “Haftada 3 gün olan uçak seferleri her gün olmalı. THY’nin her gün ülkemize Avrupa’dan turist taşımasını heyecanla bekliyoruz” dedi.


TOPBAŞ MOĞOLİSTAN BAŞBAKANI SAIKHANBILEG İLE…

İstanbul’daki kentsel dönüşüm ve hava temizliğinin takdire şayan olduğunu vurgulayan Erdene Bat-uul, Ulan Bator’da yapacakları Türk mahallesini ve başka büyük projeleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içinde gerçekleştirmek istediklerini kaydetti.

“Siz de bizim için önemlisiniz. Siyasi kimliğiniz çok önemli ve büyük itibarınız var” diyen Kadir Topbaş da İstanbul’daki başarının altında insan, para ve zaman yönetimini çok iyi uygulamanın yattığını söyledi. Yerel yöneticilerin CEO gibi düşünmesinin ve dünyaya açılmasının büyük önem taşıdığını aktaran Topbaş, Moğolistan ve Ulan Bator’a her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Erdene Bat-uul’u bilgi ve deneyim paylaşımı için İstanbul’a davet eden Topbaş, “Bilgi ve deneyim paylaşımına hazırız. Moğolistan’ın Türkiye Büyükelçisi ve İstanbul Başkonsolosu da heyecanla ikili ikili ilişkilerin gelişmesini istediklerini beyan ettiler” diye konuştu.

Görüşmede daha sonra İstanbul ile Ulan Bator arasında çeşitli konulara işbirliğini öngören mutabakat zaptı Kadir Topbaş ve Erdene Bat-uul arasında imzalandı. Anlaşma kapsamında İstanbul Ulan Bator’a ulaşım, trafik, altyapı, doğalgaz, sağlık ve atık yönetimi alanında destek verecek.

Kadir Topbaş ve heyeti, Moğolistan ziyareti kapsamında Ulan Bator Şehir Planlama Dairesi’ni gezdi. Türkiye manzaraları fotoğraf sergisinin açılışına katıldı ve Bloomberg TV’ye ziyaretiyle ilgili röportaj verdi. Topbaş, Ulan Bator’da Türkiye Büyükelçisi Murat Karagöz’ün ev sahipliğinde düzenlenen Moğolistan Türk Günleri Galasına da katıldı.

📆 03 Mayıs 2016 Salı 09:29   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR