- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Maltepe’den bir ilk: Bağımsız Mutluluk Merkezi

Maltepe Belediyesi, İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan aldığı destekle, madde ve davranış bağımlılıklarının önlenmesine yönelik faaliyetlerin geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve etkinliğinin artırılması amacıylaTürkiye’de alanında ilk olan Bağımsız Mutluluk Merkezi’ni kurdu.

 

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın“2015 yılı Mali Destek Programları”na “Mutluluğun Merkezi Maltepe” projesini de içeren iki projeyle başvuran Maltepe Belediyesi, 1 milyon 917 bin liralık destek almaya hak kazanmıştı. Bu destek, ilk meyvelerini verdi ve Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde “Bağımsız Mutluluk Merkezi” kuruldu. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın öncülüğünde kurulan veTürkiye’de alanında bir ilk olacak merkezde, 2 psikolog ve 1 sosyolog da görev alacak.

 

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EDİLECEK

 

Madde ve davranış bağımlılıklarının önlenmesine yönelik faaliyetlerin geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve etkinliğinin artırılması, bu kapsamda ilçede kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerin de gerçekleştirileceğibir alanın kurulmasını amaçlayan projeyle, madde bağımlığı açısından risk altındaki gruplar ve dezavantajlı gençlerin eğitim alması sağlanacak. Maltepe Kaymakamlığı, Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve proje ortaklarından Maltepe Üniversitesi’nin de çalışmalarıyla destek verdiği merkezin projesiyle ilgili yapılan toplantıda, ilçedeki 29 lisede görev yapan rehberlik öğretmenleri bilgilendirildi ve ayrıca projenin ortak hareket alanları ve iş planları da çıkarıldı.

 

Sunum için düzenlenen toplantıda, merkezde devam eden hazırlık çalışmalarının hemen ardından, psikososyal destek servisinin kurulacağı ve ilerleyen zamanlarda öğrenci, ebeveyn ve öğretmenler için bilgilendirici seminerlerin düzenleneceği, yaşam becerilerini geliştirme eğitimleri, sportif, sosyal ve kültürel atölye faaliyetlerinin gerçekleştirileceği ve mahalle ve sosyal grup toplantılarının yapılacağını ifade eden Psikolog Büke Okyay, merkezin önemli bir boşluğu dolduracağını kaydetti. (