- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Aşkın metafiziği’ İlhan İrem & Hansu İrem

20 Eylül’de Harbiye Açıkhava Sahnesi’nde ‘İyi ki varsın’ adlı konseriyle ‘Aşık Ruhlar’a seslenecek olan efsane sanatçı İlhan İrem uzun bir aradan sonra eşi Hansu İrem ile birlikte objektiflere poz verdi.

 

 

Sosyal medyadan paylaşılan fotoğrafa ‘Aşkın metafiziği’ yorumları yapıldı. 1 Ekim 1991 tarihinde evlenen mutlu çift gözlerden ırak bir yaşamı tercih ediyor. ODTÜ Psikoloji mezunu olan Hansu, İrem’in son dönem eserlerinin pek çoğunun şiirlerini yazmakta, aynı zamanda albümlerinin kapak fotograflarını çekmektedir. Hansu İrem aynı zamanda İlhan İrem’in sanat yönetmenliğini yapmaktadır.

 

 
‘İşte Hayat’, ‘Anlasana’, ‘Konuşamıyorum’ gibi unutulmaz şarkılara imza atan İlhan İrem yeni konseri öncesi gazeteci Olcay Ünal Sert’e verdiği röportajda “müzik yolculuğunuza başlarken günün birinde ‘yaşayan efsane’ olarak anılacağınızı hiç düşünmüş müydünüz? Size göre kimler efsane, neden?” sorusuna;

 

“Birileri, kendilerine büyük gelen bütün değerlerin içini boşalta boşalta ilerliyor.

 

Doğa, sevgi, aşk, sanat, sanatçı hepsi bitti… Ve sıra ‘efsane’ sözcüğüne geldi.

 

 

eskimekten başka bir özelliği olmayan yalınkat hatıralarla, zaman içinde zamansızlığı hissedilen, ölmeyen güzellikleri birbirine karıştıranların dünyasında efsane sözcüğüne yüklenen anlamın bir kıymeti yoktur.

Bugün yaratılıp, bin asır sonra kainatın herhangi bir yerindeki bir canlının ruhunu titretebilecek bir eser varsa, o ve yaratıcısı efsanedir diyebilirim.

 

 

Büyük bir katastrofla her şey kendi içine kapaklanıp çöktükten sonra bile, ‘hiçlikte yankılanacak’ inancıyla yaratılan her eser kainatın Aşk Parçasıdır.

Ben buralardan gideceğim.

Şarkılarımın nabzı, Aşık Ruhlara bir deniz feneri gibi sonsuza kadar göz kırparsa… “ dedi.

 
İlhan İrem 20 Eylül 2014 Cumartesi akşamı, ‘İşte Hayat’, ‘Anlasana’, ‘Konuşamıyorum’, ‘Yazık Oldu Yarınlara’, ‘Bazen Neşe Bazen Keder’, ‘Bezgin’, ‘Ayrılık Akşamı’, ‘Yılan Isırığı’ gibi klasikleşmiş şarkılarının yanı sıra ilk kez yeni şarkılarını da seslendirecek.