MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Yazarlar » 13 Haziran’da MEB’de 12 Şiddetinde Deprem
M. Hanifi Bostan
13 Haziran’da MEB’de 12 Şiddetinde Deprem


Bilindiği üzere “Milli Eğitim Temel Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” TBMM’de kabul edildi ve Cumhurbaşkanının onayından sonra 14 Mart 2014 tarihli Resmi Gazetenin 28941 sayılı nüshasında yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu kanun tasarısının Milli Eğitimi felç edeceğini, büyük haksızlıklara ve zulümlere sebep olacağını, eğitimi içinden çıkılmaz noktaya taşıyacağını defalarca gündeme getirmemize rağmen Hükümet bu uyarılara kulak asmadı.

 

Bu kanun, artçı sarsıntılarını gösterdi ve 13 Haziran’da da yıkıcı ve yok edici büyük depreme yol açacağı açıktır. Tam 12 şiddetinde MEB’i yerle yeksan edecek yok edici deprem. Daha doğrusu MEB’de kıyamet kopacaktır.

 

Nitekim MEB’de on iki yıldan beri akla hayale gelmeyen yöntemlerle ve bütün hukuk kurallarını çiğneyerek her türlü haksızlığı meşru sayarak yapılan idareci atamaları eğitim sistemini kevgire çevirdi.  Bu zulümleri ve hak gasplarını yeterli bulmayanlar bütün il ve ilçe milli eğitim müdürleri ile bütün okul müdür ve yardımcılarını görevden almayı ve kazanılmış bütün özlük haklarını sona erdirmeyi, milletin kendilerine hak olarak bağışladığına inandılar. Sapkınlığı, Haşhaşiliği; Sırat-ı Müstakim sandılar.

 

Anadolu’nun her tarafında olduğu gibi İstanbul’da da bütün il milli eğitim müdür yardımcıları ve 21 ilçe milli eğitim müdürü görevden alınarak eğitim uzmanı yapıldı. Yine ülke genelinde olduğu gibi İstanbul’da da görevden alınan 21 ilçe milli eğitim müdürü yerine yandaş sendikanın şube başkanları, yönetim kurulu üyeleri ve iş yeri temsilcileri ilçe milli eğitim müdürü olarak atandı. Bunun bir istisnası var. O da şudur: Zeytinburnu ilçesine atanan ilçe milli eğitim müdürü, yandaş sendikaya mensup olmadığı için halen göreve başlatılmadı.

 

Vay be ülke ne hale gelmiş. Milli Eğitim Bakanına rağmen, bakanlığı yandaş sendika yönetiyor. Bu rezalet sadece Milli Eğitim Bakanlığında değil, bütün Bakanlıklarda yaşanıyor.

 

          MEB’de asıl yıkıcı deprem 13 Haziran’da bekleniyor. Çıkarılan yeni MEB Kanunu gereği 13 Haziranda 4 yılını doldurmuş bütün okul müdürleri, başmüdür yardımcıları ve müdür yardımcılarının yöneticilik hakları zorla ellerinden alınıyor. Peki neden? Yandaş sendikanın arzusu budur. Okul okul dolaşıp kendi sendikalarına üye olanları yönetici atayacaklarını, üye olmayanları görevden alacaklarını avaz avaz bağırıyorlar. Ülkemizin geleceğine yazık. Buna çanak tutan herkese yazık. Milli Eğitimin ve çocuklarımızın geleceği adına binlerce kere yazık…

 

Artık ülkemizde yönetici olmak için liyakat, bilgi ve becerinin bir önemi kalmamış, yandaş sendikaya üye olmak yeterli hale gelmiş. İnanmayacaksınız ama maalesef gerçek budur. Hatta bu yeterli değil, zulümde, haksızlıkta ve hak yemede tavan yapmış olmanız gerekir. Yeni atanan il ve ilçe milli eğitim müdürleri bunun en bariz örneği.

 

Nitekim yandaş sendika üyesi bir öğretmen veya yönetici derse girmeyebilir, okula gelmeyebilir, asli görevlerini yapmayabilir. Çünkü o imtiyaz sahibidir. Bunu tespit etmeniz ve ilgili yerlere bildirmeniz suçtur.

 

İşte size ispatı: Tuzla ilçesinde bir okulda müdür muavinliği yapan yandaş sendikanın üyesi 2011, 2012, 2013 yıllarında müfettişlerin yaptığı üç ayrı soruşturma neticesinde işlediği suçlardan dolayı üç defa maaş kesim cezası almış ve üç gez yöneticilik görevinin üzerinden alınması teklif edilmiş ve 2014 yılında da benzer suçlardan dolayı iki gez aynı cezalar öngörülmüştür. Ancak yeni ilçe milli eğitim müdürü maaş kesim cezasını kınamaya çevirmiş ve idarecilik görevinin üzerinden alınmasını kaldırmıştır. İl Milli Eğitim Müdürlüğü de görevini yerine getiren okul müdürünü cezalandırmak için soruşturma açmış bulunmaktadır.

 

Rezilliğe bakın, böyle bir bakanlıkta huzur ve eğitim olabilir mi? Suçluların af edildiği ve görevini yapanların cezalandırıldığı bir ülkede huzur ve sükûn nasıl sağlanacaktır? Görevini yapmadığı için beş defa maaş kesim cezası alan ve beş defa da yöneticilik görevinin üzerinden alınması teklif edilen kişi korkarım 13 Haziran’da da okul müdürü yapılacak.

 

          Zerre kadar adalet duygusu ve vicdanı olanlar artık bu gidişe dur deyin.

 

 

 

 

            Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen

İstanbul İl Başkanı

📆 09 Haziran 2014 Pazartesi 11:02   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR