- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Saraybosna Üniversitesinde ilkokuldan Üniversiteye kadar eğitim

ULUSLARARASI SARAYBOSNA ÜNİVERSİTESİ İLE İLKOKULDAN ÜNİVERSİTEYE KADAR EĞİTİM

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi, 1996 yılında kurulan ve Bosna’nın ilk özel okulu olan İsabey İshakoviç İlköğretim Okulu’nu bünyesine katarak ilkokuldan üniversiteye kadar eğitim ve öğretim vermeye başlıyor. 105 öğrencili ve Boşnakça, İngilizce, Almanca, Arapça eğitim veren okulun hedefi; Türkçe eğitim ile de Bosna Hersek’in En Başarılı eğitim kurumlarından biri olmak.

 

Saraybosna Eğitimi Geliştirme Vakfı (SEDEF) tarafından kurulan ve bu yıl 10. yılını kutlamaya hazırlanan Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS) Bosna Hersek’in ilk özel okulu olan İsabey İshakoviç İlköğretim Okulu ile ilkokuldan üniversiteye kadar eğitim vermeye hazırlanıyor. İsabey İshakoviç İlköğretim Okulu’nun SEDEF’e devri için, IUS’ta düzenlenen imza törenine, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve SEDEF Başkanı Hasan Topaloğlu, IUS Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu ve İsabey İshakoviç İlköğretim Okulu Müdürü Nezira Popovac katıldı.

 

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve SEDEF Hasan Topaloğlu; IUS’ta tarihi bir gün yaşadıklarını belirterek 2003’te kurulan vakfın, 2004 yılında IUS’u kurduğunu ve bu yıl 6. dönem mezunlarını vereceklerini hatırlattı ve ekledi: “10 yıldır yükseköğretimde göstermiş olduğumuz başarıyı ilköğretim ve ortaöğretimde de göstermeyi hedefliyoruz. Bosna Hersek’te ilköğretimden üniversiteye kadar her kademede eğitim faaliyeti içinde yer aldığımızı ve gelecekte de bu kademede en başarılı kurum olacağımıza inanıyoruz. Saraybosna’nın merkezinde bulunan Özel İsabey İshakoviç İlköğretim Okulu’nda Boşnakça ve diğer dillerle verilen eğitimin yanında Türkçe’nin de öğretilmesini sağlayacağız. İlköğretim okulu ve kolej ile birlikte Sedef Vakfı olarak Saraybosna’da daha bir geniş alana hizmet vermiş olacağız.” dedi.